Ekran Kartı Nedir? ERSEN TEKNOLOJİ

Açıklama

Ekran Kartı Nedir?

Ekran kartı, bilgisayarların monitörlere görüntü aktarmasını sağlayan donanımlardan biridir. Bilgisayarların en önemli parçalarından birisidir. Bilgisayarlar ile işlem yaparken monitörde yapılan işlemi görmemize olanak sağlar. Film izlemek, oyun oynamak, yazı yazmak ya da müzik dinlemek bunlara örnek gösterilebilir. Ekran kartları bilgisayarların dış dünya ile bağlantısı sağlayan adaptörlerdir. ISA, VLB, PCI, AGP veya PCI-Express veriyollarını kullanarak görüntüyü ekrana yansıtan adaptörlerdir. Anakart üzerindeki chipsetler ve işlemciler içerisine gömülü olan modelleri de mevcuttur. Günümüzde ekran kartları için GPU üreten iki büyük firma bulunmaktadır. Bunlardan biri Nvidia diğeri ise ATI firmalarıdır. İki firmanın da kendi fanatikleri vardır ve geçmişten günümüze gelen tatlı bir rekabetleri bulunur. Bir taraf Nvidia derken diğer taraf ATI daha iyi ve performanslı diyebilir.

Ekran kartları şüphesiz bilgisayar denilince akla gelen ilk donanımlardan birisidir. Ekran kartları seviyelerine ve özelliklerine göre ekrana yansıyan görüntünün kalitesini belirlemektedir. Sadece ekran kartının özellikleri değil kullanılan monitörün de o özellikleri desteklemesi gerekmektedir. Bir diğer adı grafik kartı olan bu donanımlar bilgisayarların en değerli ve en pahalı parçalarından biri olabilir. Yapılacak iş ya da kullanım amacına uygun bir biçimde ekran kartı seçimi yapılması gerekmektedir. Yüksek grafik kalitesine sahip ekran kartları sayesinde günümüzde 3D çizimler ve modellemeler yapmak çok kolaydır. Kullanım amacına göre bir bilgisayarın içerisinde birden fazla ekran kartı bulunabilir. Gündelik hayatımızda kullandığımız hemen hemen her cihazda ekran kartı bulunur. Cep telefonları, tabletler, bilgisayarlar, akıllı saatler, oyun konsolları, televizyonlar bunlara örnek gösterilebilir.

Ekran kartı üzerinde işlem yapan GPU ve bununla birlikte çalışan ekran kartı bellekleri sayesinde bilgisayarların belleklerini kullanmadan işlemler direk ekran kartı üzerinde gerçekleşir. Ekran kartının asıl amacı aldığı dijital bilgileri gerekli dönüşümleri yaptıktan sonra grafik olarak monitörlere yansıtmasıdır. Fakat ekran kartları günümüzde sadece grafik işlemleri değil yüksek hızda işlem yapmak amacıyla da kullanılmaktadır. Ekran kartlarının işlem hızları ve bellekleri ne kadar yüksek ise o kadar güce ihtiyaç duyar. Aralarında dışarıdan ekstra güç bağlantısı olan modelleri de mevcuttur.

Kadıköy bilgisayar teknik servisi
Kadıköy bölgesi için verdiğimiz hizmetler aşağıda belirtilmiştir ;

Kadıköy bilgisayar servisi
Kadıköy bilgisayar teknik servis
Kadıköy notebook tamiri
Kadıköy notebook servisi
Kadıköy adsl modem kurulumu
Kadıköy yerinde bilgisayar teknik servisi
Kadıköy bakım sözleşmesi
Kadıköy masaüstü bilgisayar servisi
Kadıköy dizüstü servisi
Kadıköy bilgisayar tamiri
Kadıköy notebook yedek parça
Kadıköy teknik servisi
Kadıköy bilgisayar bakım anlaşması
Kadıköy notebook formatı
Kadıköy notebook ekran tamiri
Kadıköy notebook teknik servisi
Kadıköy laptop lcd tamiri
Kadıköy laptop tamiri
Kadıköy laptop servisi
Kadıköy laptop teknik servisi
Kadıköy network(ağ) kurulumu ve desteği
Kadıköy bilgisayar satışı
Kadıköy pc bakımı
Kadıköy bilgisayar yedek parçası
Kadıköy notebook satışı
Kadıköy kurumsal bakım anlaşması
Kadıköy data(veri) kurtarma
Kadıköy bilgisayarcı
Kadıköy pc teknik servisi
Kadıköy pc tamiri
Kadıköy yerinde bilgisayar servisi
Kadıköy bilgisayar bakımı
Kadıköy bilgisayar format servisi
Kadıköy evlere bilgisayar servisi
Kadıköy iş yerlerine bilgisayar servisi
Kadıköy pc servisi
Kadıköy format atma

ERSEN TEKNOLOJİ

ersen teknoloji


Teknik Özellikler

sahibinebak.com, tüm kullanıcılar için tam bir alışveriş güvenliği sağlamayı amaç edinmiştir.

Siz de kendi güvenliğiniz ve diğer kullanıcıların daha sağlıklı alışveriş yapabilmeleri için, satın almak istediğiniz ürünü teslim almadan ön ödeme yapmamaya, avans ya da kapora ödememeye özen gösteriniz. İlan sahiplerinin ilanlarda belirttiği herhangi bir bilgi ya da görselin gerçeği yansıtmadığını düşünüyorsanız veya ilan sahiplerinin hesap profillerindeki bilgilerin doğru olmadığını düşünüyorsanız, veya ilan sahiplerinin hesap profillerindeki bilgilerin doğru olmadığını düşünüyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Sponsorlu Bağlantı