Yetki Belgesi Nedir?

Yetki belgesi, 2644 sayılı Tapu Kanunu’nun 2’nci maddesi uyarınca taşınmaz malların devir işlemi sırasında tüzel kişiliğe sahip olanlardan istenen ve bu kişinin temsilcisi dahil gayrimenkul alım satımı yapabilme izni olduğunu

Yetki Belgesi Nedir?
Ücretsiz İlan Sitesi

Yetki belgesi, 2644 sayılı Tapu Kanunu’nun 2’nci maddesi uyarınca taşınmaz malların devir işlemi sırasında tüzel kişiliğe sahip olanlardan istenen ve bu kişinin temsilcisi dahil gayrimenkul alım satımı yapabilme izni olduğunu gösteren belgedir. Böylelikle temsilci olarak belirlenen kişi, gayrimenkulü tüzel kişinin adına kiralayabilir ya da satabilir. Bir diğer anlatımla dernek, vakıf, sendika, şirket gibi oluşumların taşınmazlarını satması için teslim ettiğinizde yapılan sözleşmedir. Sözleşmenin 6 ay geçerliliği vardır.  Bu sözleşmede emlakçının alacağı komisyon ücreti de belirlenir.

Gayrimenkul Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

Yetki belgesi bulunan ilin ticaret odalarından alınır. Ticaret Sicili Müdürlüğü’nden tüzel kişiliği gösterir yetki belgesi dilekçe ile istenir. Ücrete tabidir ve şirketin türüne göre değişiklik gösterir.