Zor Durumdayım Para Lazım Nasıl İş Bulurum?

Zor Durumdayım Para Lazım Nasıl İş Bulurum?

Zor Durumdayım Para Lazım Nasıl İş Bulurum?

Yapılan araştırmalara göre, iş arayanların büyük bir çoğunluğu bu konuda doğru yöntemlerden haberdar olmadığı için kendilerine uygun bir iş bulamıyorlar.

Yapılan araştırmalara göre, iş arayanların büyük bir çoğunluğu bu konuda doğru yöntemlerden haberdar olmadığı için kendilerine uygun bir iş bulamıyorlar. Her gün çok sayıda firmanın yayınladığı ilanlara başvururken, firmaların sizi mülakata çağırmalarını sağlayacak bazı detaylara dikkat edilmeli. Bu sayede zor durumdayım para lazım şeklindeki serzenişler, uzun sürmez ve kendiniz için en verimli işi bulabilirsiniz.

İlgi Çekici Bir CV Hazırlayın

İş başvurularında CV'ler işe kabul edilmenin önemli bir unsurudur. Bu CV'leri hazırlarken elbette işiniz konusunda aldığınız eğitim ve iş konusundaki deneyimleriniz oldukça değerli. Fakat bilmeniz gerekir ki, CV yalnızca bunlardan ibaret değildir. Firmalar, birlikte çalışacakları kimseleri yakından tanımak isterler. Bu nedenle hazırlayacağınız CV'ye mutlaka kendinize ait detaylı bilgileri de eklemeniz gerekecek.

Örneğin, ilgi alanlarınızın neler olduğunu belirtebilirsiniz. Veya katıldığınız sosyal sorumluluk projeleri varsa, bunları kısaca anlatabilirsiniz. Birlikte çalıştığınız dernekler gibi etkinliklerin bir iş başvurusunda büyük bir önemi vardır. Bu sayede işverenler sizin ne kadar sosyal, ne kadar dışa dönük bir yapıda olduğunuz kanısına varıp, sizi mülakata çağırabilirler. Ayrıca hazırladığınız CV'de iyi göründüğünüz bir vesikalık fotoğrafınızın olması da etkili olacaktır.

 

Mülakat Sırasında Dikkatli Olun

CV'nizi gereken kriterlere göre hazırlayıp da bir mülakata çağrılmayı başardığınız zaman burada da dikkat etmeniz gereken bazı kurallar var. Bu mülakatta işe alınmak, tamamen sizin becerinize kalmış bir durum. Dolayısıyla işverenin size sorduğu sorulara kısa ve etkili cevaplar vermeye çalışın. İşveren sizden kendinizden bahsetmenizi isterse, buna karşılık dakikalarca konuşup gereksiz detaylara inmek yerine, başvurduğunuz iş konusunda yaptığınız çalışmalardan, buna ilişkin aldığınız eğitimlerin size olan katkılarından bahsedebilirsiniz.

Hangi çalışma alanı olursa olsun, bir kimsenin kendisini doğru biçimde ifade edebilmesi, çok önemlidir. Konuşmanız esnasında kalıplaşmış bazı cümleleri kurmaktan kaçının. Bunun yerine daha doğal cümlelerle kendinizi ifade edebilirsiniz. Mülakata gitmeden önce, firma hakkında ufak bir araştırma yapmak, firmanın çalışma anlayışını kavramanız için size bir ipucu sunabilir.

Sevmediğiniz Bir İşe Başvurmayın

Herkesin uzmanlık alanı, yetenekleri, ilgileri farklıdır. Buradan hareketle herkesin her işte başarılı olması mümkün değil. Sadece zor durumdayım para lazım dediğiniz için gerçekte çalışmayı hiç düşünmediğiniz, sıkıcı bulduğunuz bir işe başvurmayın. Böyle bir işe kabul edilseniz bile, sonradan bu iş sizi mutsuz ettiği için işteki veriminiz düşecek ve belki de kısa zaman sonra işten çıkarılma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaksınız. Bunların yaşanmaması için incelediğiniz iş ilanlarından size en uygun olanlarına başvurun.