Türkiye lüks konutta Londra ile yarışıyor

Türkiye lüks konutta Londra ile yarışıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, bir süredir üzerinde çalıştıkları lüks Konutta KDV artışını yeniden gündeme taşıdı. Peki hızla büyüyen özellikle İstanbul ´daki Konut sektöründe lüksün payı nedir, metrekare fiyatları nerelere çıktı? Beş yıl öncesine göre hem fiyatta hem de tanımda epey değişen ‘lüks Konut´ bugün metrekarede 20 bin TL´leri zorluyor. Lüks konut tanımının çok farklılık gösterdiğini belirten sektör temsilcileri, İstanbul´un metrekare fiyatlarında Avrupa´daki çoğu şehri geride bıraktığını, artık tek rakibinin Londra olduğunu söylüyor.

Özellikle İstanbul´da lüks konutun en yakın takipçisi olan Sotheby´s Turkey´in Genel Müdürü Arman Özver, lüks konutun tarifinin çok değiştiğini belirterek, "İlla çok yüksek binalar ya da sosyal donatılar lüks demek değil. Artık lükste lokasyon, manzara ve tasarım etkisi büyük yer tutuyor" diyor.

Avrupa standartlarında yapılmış, yaşam keyfi veren ve tasarım detaylarının öne çıktığı yapılarda fiyatların da otomatik olarak arttığına dikkat çeken Özver´e göre, İstanbul artık lüks konut açısından bir hazine. Lüks konutun payının hızla arttığını belirten Özver, şu anda toplam konutların yüzde 20´sinin lüks kapsamına girdiğine dikkat çekiyor. Tüm bu gelişmelerle İstanbul´un bu yıl yükselen piyasalarda Gayrimenkul yatırımlarında tavsiye edilen ilk şehir olduğunun altını çizen Özver, "Londra ikinci sırada geliyor. Artık İstanbul´un bazı semtleri Londra ve Paris ile başabaş gidiyor" diyor.

Arap ilgisi lüks konutu arttırır

Son dönemde boğaz ve tarihi binaların daha çok değer kazanmaya başladığını ifade eden Özver, İstanbul´da 7-15 bin dolar arası olan ortalama fiyatların daha da artacağı görüşünde. Özellikle Ortadoğu ´daki yatırımcıların ilgisiyle lüks konut üretiminin artacağını belirten Özver, "8-9 aydır Ortadoğu´da çok ciddi temaslar içindeyiz. Çok ciddi talep var. Özellikle 2013´ün ilk yarısında bunun etkisini dalga şeklinde göreceğiz" diyor.

Avrupa’yı solladı

İstanbul ve Bodrum´da lüksün sınırlarını zorlayan konut projeleriyle bilinen Astaş Gayrimenkul´un patronu Vedat Aşçı da, son beş yılda lüks konutta metrekare fiyatlarının katlandığını söylüyor. Lüks konutta özellikle lokasyonun çok önemli olduğuna dikkat çeken Aşçı, "Sonra İnşaat kalitesi ve tasarım geliyor.

İstanbul´da metrekare fiyatları 20 bin dolara kadar çıktı. Bizim projelerimiz de bu fiyatları gördü"
 diyor.
İstanbul´un Londra dışında Avrupa´daki birçok şehri geçtiğini vurgulayan Aşçı´ya göre, İstanbul´un şu anda tek rakibi Londra. Vedat Aşçı lüks Konutta KDV düzenlemesi konusunda ise, "Konutun durumuna göre KDV´nin kademeli olarak yükseltilmesi adil bir uygulama olur. Bakanlığın çalışmasını destekliyorum" diyor.

Ne kadar lüks o kadar KDV

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yeni konutlarda KDV artışı ile ilgili düzenleme üzerinde çalıştıklarını ifade ederek, Bayraktar, konut ve iş yerlerinde büyük oranda KDV kaybı olduğunu açıkladı. Bayraktar, "85 metrekarelik Daire Nevşehir´de 70 bin TL iken, Etiler´de ise 1 milyon TL ama ikisinde de yüzde 1 KDV var. Bunu değiştirmek gerekiyor" dedi.

Bayraktar, İstanbul´da Turizm ve ticari alanların konut ve Otel adı altında gösterildiğini ifade ederek aslında lüks sayılan bu gayrimenkullerden de yüzde 1 KDV alındığını belirterek, "İllere ve semtlere göre Ekspertiz yapmayı planlıyoruz. Konut ne kadar lüks ise KDV oranını da ona göre belirleyeceğiz. Bakanlar Kurulu´nun aldığı bir karar var. Ama henüz bu kararı uygulamadık"açıklamasını yaptı.