Part time iş, Freelance İş ve Yeni Nesil Çalışma Şekilleri

Part time iş, Freelance İş ve Yeni Nesil Çalışma Şekilleri
Sahibinebak.com
Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Part time İş ve Freelance İş üzerine

Freelance iş yada part time iş şekli dünyada ve ülkemizdeki  istihdam sorununu çözmede önemli bir katkı sağlayacaktır. Gerek  tam zamanlı iş ilanları ile aday çalişan sayısı arasındaki  orantısızlık , gerekse , çalışmak isteyen kişinin diğer özel şartları ( ev ve aile hayatındaki diğer zorunluluklar, ikinci bir ek iş zorunluluğu vs, eğitim yada tam zamanlı iş bulamama gibi nedenler ) bu şekilde  çalışma zorunluluğunu doğurmuştur.

Öncelikli olarak hedef, saat karşılığı çalışabilecek öğrenci, ev hanımı, yeni mezunlar, engelli vatandaşlar ve işi olduğu halde ek iş yapıp para kazanmak isteyen herkesi, hizmet alma ihtiyacı duyan işverenlerle buluşturmak hedefi ile kurulmuş olan şirketimiz “Kadın ve engelli istihdamı” konusunda da bir sosyal sorumluluğu yerine getirmektedir. Bilgi ve eğitim güncellemenin her alana yayıldığı günümüzde, teknolojinin iş hayatında yaygın kullanımı ile iş hayatından uzak kalan kadın ve engellileri çalışmaya ve üretime dahil etmek artık  çok daha kolay olacaktır.

Diğer tarafdan  yalnızca iş ve yaşam dengesini sağlayabilmek yada ikinci kariyer oluşturma gibi nedenlerden dolayı part-time yada freelance çalışma şekli bir seçim olabiliyor.

Bu tarz çalışmalardan verim sağlayabilmek için daha çok bilgi yetkinliğinin yanında, kişiye özgü yetenekler daha fazla önem kazanacaktır. Bilgi, yetenek, tutku ile birleştiği takdirde ,çalışanların özel işleri ve takipçileri oluşacaktır.

Yaptığınız işin  izlenip ,beğenilenlerden olması ,daha çok kazanç ve şans getirecektir. Bu nedenle gençlere yada yeni bir başlangıç yapmak isteyen kendini genç hissedenlere , yeteneklerini ve tutkularını da keşfetmelerini tavsiye ediyoruz.

İster kendi işinizi yapın , ister bir çalışan olun part-time yada freelance çalışın her iş ortamı bir tiyatro sahnesidir. Her gün sizi izleyen ve size katılmak isteyenlerin sayısını yüksek tutacak oyun sahnelemek zorundasınız. Oyun eğlenceli olmalı ki , katılımcı ve izleyiciler çok olsun. Müşteriniz ve çalışanınız artık y ve z kuşağı  onları iyi anlamalı ve istediğiniz algıyı oluşturabilmelisiniz. Belki de bunun için pek çok deneme yapmak gerekecek. Denemek ; yeni keşifler, farkındalık, macera ve eğlence sunar. J

Öğrenen, sürekli daha iyi için gelişen , üreten , kazanan  , mutlu ve huzurlu bireyler ile huzurlu bir ülke ve toplum yaratmak mümkün olacaktır.

Toplumsal kalkınmaya katkı sağlayan bir iş yapmak, istihdama yönelik bir projenin parçası olmak, çalışmalarımız için önemli bir motivasyon kaynağıdır.

Part-time ve freelance çalışmalar ile  istihdama katılımı arttırmak için Istanbul Anadolu ve Avrupa yakasında başlayan çalışmamız , zaman içinde ülkemizin diğer bölgelerine de yayılacaktır.

Önümüzdeki günlerde, part-time yada freelance çalışmalar  özel  uzmanlık  gerektiren konularda da iş verenler tarafından  daha çok tercih edilebilecektir.

Ekonomideki daralma  ve gelişen teknoloji  nedeni  ile bu günlerde part time yada freelance çalışma şekli  cazip hale gelmiştir. İşveren tam zamanlı (  hafta da 40 saat yalnız kendisine bağlı) çalışan kişiye ödeyeceğinden,  daha az bir maliyet ve özel anlaşma ile ekibinde uzman bulundurabilecek. Yarı zamanlı çalışma sistemindeki  karşılıklı memnuniyet,  kalıcı iş ortaklıklarına dönüşebilecektir. Bu sistem ile yapılan iş sonuç ( istenilen zamanda, istenilen nitelikte teslim alınması) odaklı olacaktır.

İş veren ; sözünde duran , yetenekli çalışanı uygun maliyet ile ekibinin bir parçası şeklinde görebildiğinde, işin ekonomik avantajını artı kazanç olarak değerlendire-bilecektir.

İşveren ve freelance yada partime çalışan arasındaki iş anlaşmasının etik olması, iki tarafında güvenini sağlamış etik değerlere göre sözleşme içeriğini takip eden ve değerlendiren bir üçüncügözün olması, bu tarz çalışmaların daha çok tercih edilmesini sağlayacaktır.

Etik değerler çerçevesinde, kanunen de desteklenen bu çalışma şekli , çalışana yeni seçenekler ve B planı sunar iken, işveren açısından da verimli bir çalışma şekli oluşturmaktadır. Zaman içinde artan uygulamalar ile istihdamı destekleyen bu yeni çalışma şekli ( part-time ve freelance çalışma) geniş tabanlara yayılacaktır.

Part-time çalışma şekli  çeşitli nedenlerle iş hayatına katılamamış pek çok kadın için yeni bir başlangıç olur iken ,engelli olması nedeni ile tam zamanlı istihdam konusunda sorun yaşayanlar için de uzaktan çalışabilme fırsatı sağlayacaktır.

Bu gün mesleğinin yanında yabancı dil ve bilişim sektöründeki yetkinliği nedeni ile yurtdışından bir firma ile on-line çalışarak iyi bir kazanç elde edebilen yeni nesil çalışanlar için bu tarz çalışma şekli pek çok nedenden dolayı tercih edilebilmektedir.

Part-time yada freelance hizmet veren özel anlaşmalı çalışan  iş yükü ve kapasitesine bağlı olarak başka özel anlaşmaları da yürüterek, zamanını  istediği şekilde planlayabilecek, tek bir firmaya bağlı kalmayarak işsiz kalma endişesini de azaltmış olacaktır. İş planını ve freelance  çalışma disiplinini oluşturarak, özel hayatı ve iş hayatını dengeleme fırsatına sahip olabilecektir.

Devlet tarafından desteklenen esnek çalışma sözleşmeleri ve ilgili sigorta prim ödemeleri ile resmi olarak kabul edilen çalışma şekli istihdam destekleyen önemli bir düzenlemedir. Bireyin hayatında sosyal anlamda da olumlu katma değer yaratan bu uygulamanın pek çok kişi tarafından değerlendirilmesini sağlıyoruz.

Yine öğrencilerin, öğrenimleri esnasında çalışırken ebeveyn sağlık sigortası haklarından yada maaş haklarından mahrum kalmaksızın sigortalı olarak part-time çalışabilmelerinin yeni düzenlemeler ile sağlanması önemli bir gelişmedir.

Üniversite hayatında çalışıyor olmanın faydaları çok fazladır.

Öğrenciler için part-time çalışmanın faydalarından bazıları ;
  • Kendi paranı kazanıyor olmanın sağladığı özgüven,
  • Aile bütçesine sağlanılan katkı,
  • Kendinizi fark etmek, gelişmeye açık yönlerin  belirlenmesi
  • Zaman yönetimi , etkili iletişim b konularda kişisel gelişime vakit ayırma
  • İş çevresi , referans oluşturma v.b

Değişen iş yaşamı ve sosyo-ekonomik şartlar nedeni ile ülkemizde ve dünyada  ünversiteden yeni mezun olanlarda,  “ Girişimci olmak konusunda   “  teşvik edilmektedir. Öğrenci iken  çalışma deneyimi  girişimciliğe de hazırlamış olacaktır.

Mezuniyet sonrası , herhangi bir  iş başvurusunda, öğrenci iken yapılan işler ve diplomanın  yanında sahip olunan yetenekler, oluşturulan  referanslar , iş arayışında önemli bir ayrıcalık ve daha çok iş  fırsatı sunacaktır.

Yine önümüzdeki  günlerde “ Yaratıcılık = Creativity “ en çok konuşulan konulardan olacak. Yaratıcılığın gelişmesi  için de farklı deneyimler yaşamak  gerekiyor.

Kazandıran yenilik (İnovasyon) arayışında olan her firma  aynı zamana yaratıcı (kreatif) çalışan yada iş ortağı arayacaktır.

Pek çok işveren  , yeni  mezunun iş adaptasyonunda sorun yaşamaktadır. Bu konudan az  sorun yaşanan , işe ve ortama kolay adapte  olanlardan olmak tercih edilen olmayı sağlayacaktır.

Sadece mesleki deneyim değil,  iş kültürü ve iş yapış şeklinize referanslar oluşturmuş olmak artı değeriniz olacaktır.

Üniversitede sahip olunan boş vakitlerde  çalışıyor olmak  bazıları için bir kayıp , fedakarlık olarak düşünülebilir. 

Fedakarlık sözcüğünde de görüldüğü gibi  feda-karlık ,feda edilen boş vakit , gelecekte kara dönüşen  bir yatırım olacaktır.

İzlenimlerime göre, genel olarak mezun olduktan sonra çalışmaya başlayan ile öğrenci iken çalışmaya başlayan arasındaki iş de terfi ( yada ilerleme ) süresi farkı en az 2-3 yıl arasında değişiyor.

Ailenin durumunun  iyi olması yada maddi hiç bir sorunun olmaması , okurken çalışmamak  için artık yeterli bir sebep değil.

Her fırsatta üretime katkı sağlayarak , kazanmayı,  gelişmeyi  hedefleyen  ancak tam zamanlı çalışma imkanı bulamayan bireyleri  destekleyen  ve işverenler ile buluşturan  firmamız  bir çok hayali gerçekleştirmektedir. Güvenli  iş ve referanslara Pariyer ile ulaşmak mümkün olacaktır.

Part-time iş ile erken iş hayatına atılan lise öğrencileri de üretken , kazandıran ve kazanan potansiyeline daha kısa sürede erişebilecektir. Yeteneğe uygun doğru meslek seçimi için iş hayatına erken girebilmek de ayrı bir avantaj olacaktır.

Uzman olarak freelance yada part time iş anlaşmaları ile  çalışarak maddi ve manevi tatmine ulaşmak ise ayrı bir beceri ve değer yaratma özelliğidir.

Konusunda en iyilerden olmak, alanında kişisel marka oluşturmak, yarı zamanlı yada freelance çalışan için farklı kapılar açacaktır. Önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak bir çok yeni nesil şirket başlangıçları ve  sosyal girişim projeleri de freelance çalışanlar tarafından oluşturulabilecektir. İşverenlerin freelance yada yarı zamanlı çalışma anlaşmaları yapmaları , inovasyon yapma yeteneklerini de arttıracaktır.

Kazandıran yenilik (inovasyon) fikirleri ; firma değerlerini kavramış, ortak hedef doğrultusunda çalışan ancak mesai saatleri konusunda daha özgür , piyasayı ve hayatı daha rahat izleyebilenler tarafından daha kolay oluşturulabilir. Firmalar için tam zamanlı çalışmayanlardan , daha fazla katma değeri yüksek inovatif fikirler alarak , sürdürülebilir artan karlılık elde etmek mümkün olacaktır.

Mavi yaka ve beyaz yakanın ardından ,özgür yaka ve altın yakalar iş hayatı sahnesindeki yerini almaya başlıyor. Çok yakında yeni iş yapış şekilleri ile iş senaryoları da farklılaşacak. Yeni nesil talepleri ve kurguları ile mevcut istihdam zorunlulukları yeni senaryolar ile iş hayatını şekillendiriyor.

Değişim, gelişim , yenilik gereklilikleri ; her alanda olduğu gibi şirket yönetim sistemlerinde ve İnsan Kaynakları yönetiminde de önemli değişimleri getirmiştir.

İşveren görüşmelerinde talebi alınan personel niteliği  ve pozisyon konusunda, bu günün gereklilikleri ile yapılacak iyi bir analiz ve gerekli özel yetenekleri de gözönüne almak insan kaynakları firmasının çalışmaları kapsamındadır.

Daralan istihdama rağmen , yeni ünvanlar ile açılacak yeni istihdam kanalları için özel insan kaynakları uygulama projeleri hayata geçirilmektedir.

Bu da demektir ki , gerek çalışan gerekse işveren değişimi iyi algılayarak, ürün yada hizmet için değişime ve geleceğe uygun algı oluşturabiliyorsa oyun kurucu ve kazananlardan olacaktır.

Daha çok yardımlaşma, paylaşma, kazandırarak kazanma, insan hayatını iyileştirme için  üretmek , kazanmak ve yaşamak için Kabile Şirket oluşumlarını görmeye başlıyoruz. Fütüristik gelecek ön görülerine göre, önümüzdeki dönemde bir uzman birkaç şirket ile aynı anda özel anlaşmalar ile çalışabilecek ve herkesin bir vergi numarası olacak. Şirketler gelişen teknoloji sayesinde , bir çok iş sürecini hizmet alımları şeklinde yürütebilecek. Kritik şirket temel değerleri şirket merkezinde yürütülebilecek.

Geçmiş tecrübelerimiz ve öngörülerimiz  nedeni ile gelecek öngörülenlerimizin de  gerçekleşeceğine inanıyorum.

Artan nitelikli iş gücü, entellektüel sermaye ile kazan –kazan oluşturacak pek çok yeni nesil oluşum senaryolarına tanık olacağız. 

Son zamanlarda devlet tarafından da  desteklenen bu sistem ile yeni nesil bir insan kaynakları yönetim sistemi gündeme geldi.

Amerika’da çalışan nüfusun % 32’ si freelance , Türkiye ‘de oran % 1-2 .Yeni  neslin gelmesi ile  birlikte 2023 ‘ de, ülkemizde 8.5 milyon kişinin freelance  yada yarı zamanlı çalışması bekleniyor. Yine olumlu gelecek planlamacılara (fütüristlere göre ) önümüzdeki günlerde pek çok kişi aynı anda birden fazla şirket ile çalışarak , kişisel vergi numaraları ile iş yapıyor olabilecek.

Önümüzdeki on yıl içerisinde üretilecek pek çok hizmet ve ürünün % 80 ‘inin henüz üretilmemiş olduğu ifade edilmektedir. Bu da demektir ki yapılacak çok işimiz var. Küçük adımlar ile de olsa üreten ve piyasayı iyi algılayan , kendisini iyi konumlandıranlar için krizler aslında değişimin ayak sesleri. 

Değişime ayak uydurabilenler olarak, sorunun bir parçası olmak yerine sorun çözenlerden olma fırsatımız var. Çalışan , üreten olmanın fırsatlarını part-time yada freelance yakalamış olmak , yeni fırsatlara açık olmayı da sağlayacaktır.

Yeni meslek ve iş fırsatlarını rahat denemek part-time yada freelance çalışma esnasında daha kolay olacaktır.

Gelişen Teknoloji ile uzaktan çalışmaların çok daha  kolay ve izlenebilir olması dışardan çalışma , freelance yada part-time , mekanda bağımsız çalışmayı mümkün kılmıştır.

Yine artan rekabet  ortamı  iş de bir çok yenilik yapmayı zorunlu kılmıştır. Çalışan adaylar arasında en iyilerden olma gerekliliği  yeterli olmayıp , iş bulma ve para kazanma  seçenekleri içinde yaratıcılık  da gerekir oldu.

İş yerlerinde  verimlilik ve sürdürülebilir karlılık için  iş analizleri ve süreç iyileştirmeleri yapılmaktadır. Hangi işler için gerçekte ne kadar zamanın yeterli olduğu tespit edilerek iyi bir planlama ile doğru ücretlendirme yapılabilmektedir. İş analizleri ile  süreçlere harcanan zaman , ödenen bedel konusunda daha gerçekçi değerlendirmeler yapılması sağlanmaktadır.

Bu değerlendirmeler sonunda, part-time zamanlı çalışma ile yada freelance çalışma ile daha çok verimlilik sağlanabilen süreçler tespit edilmektedir.

Aslında, işverenin bazı zorunlulukları , y ve z kuşağının çoğunluğunun çalışma şekli talebi ile de eşleşmektedir.

Yeni dönemde, kendisini pek çok konuda geliştirmek zorunda kalan çalışanı motive ederek, en iyi verimi elde edebilmekte ayrı bir yetkinlik ve yeterlilik gerektirecektir.

Yeni nesil y ve z kuşağı bu gün bir çok firmanın kurucu yada yöneticisi olan x kuşağından çok farklı bakış açısına ve beklentiye sahip. İstihdam sorunu ve işverenin daha az çalışan maliyeti sağlayabilmesi sebeplerinin dışında, hayata bakış ve seçeneklerle çalışma arzusu y ve z kuşağı için part-time yada freelance çalışma bir çeşit kurtarıcı olabilmektedir.

Çocuk sahibi ailelerde eşlerden birinin part-time yada freelance çalışması ev-aile ve iş hayatı dengelemesini iyi yapabilmek için güzel bir seçenek olmuştur. On yıl, belki de  daha kısa bir süre önce, kanunen benimsenmeyen yada yasalar ile desteklenmeyen bu sistem ya tam gün çalışma yada tamamen işsiz olma şartları ile bireyi sınırlandırıyor, çaresiz bırakabiliyordu.

Part-time yada freelance çalışma uygulamaları ile “Gelecek,  güzel gelecek !… “ diyebiliyoruz.

Daha çok hayat, daha çok paylaşım ve daha çok yaratıcılık için kendinize ve sevdiklerinize daha çok zaman ayırabilmek için part-time yada freelance çalışma şekli iyi bir fırsattır. Kısa dönemli çalışma şekli ile sigorta primleriniz tam ve eksiksiz yatıyor, ortalama sürekli gelirinizi  aylık olarak görebiliyorsanız çalışma şekli ve disiplininiz  ile en azından bir iki firma ile daimi part-time yada freelance çalışmanızı sürdürülebiliyorsanız , arananlardan  olmaya başlamışsınızdır.

Part-time yada freelance çalışmalardan kalan zamanı iyi programlanması , iş disiplinin de sağlanan başarı, yaratıcılık ve girişimcilik ile birleştiği takdirde yeni nesil kabile şirketler doğmaya başlayacaktır. Kabile şirketler ile pek çok kişi yaşamsal ihtiyaçlarını giderir iken, işbirliği ve dayanışmanın yoğun olduğu niş  ürün veya hizmet temin eden yeni nesil şirket türlerinin başlangıcı olabilecektir.

BEN AŞ yada BİZ AŞ olabilmenin ilk adımı part-time ve freelance olarak iyi bir çalışan olmak diyebiliriz. İyi çalışan olmanın ikinci adımı kişisel marka yaratmak olacaktır.

Part-time yada freelance ile atılan küçük bir adım , büyük hayallere ve hedeflere giden yolda önemli bir başlangıç olabilecektir.

Önümüzdeki günlerde, “  Part-time , dış görünüşüne önem veren ekip arkadaşları arıyoruz “ iş ilanlarına ve “part-time çalışma ile başlayan başarı hikayem” yazı dizilerine fazlaca rastlayabileceğiz.