Part Time Çalışmaya İŞKUR Desteği

Part Time Çalışmaya İŞKUR Desteği
Sahibinebak.com
Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Part time çalışma kavramı bildiğiniz gibi özellikle son zamanlarda çoğu çalışan ve işveren tarafından desteklenmekte. Giderek daha da yaygınlaşmaya başlasa da hala bireylerin aklında sorular vardı. Sigorta konusu, devletin bu çalışma şeklini destekleyip desteklemediği gibi konular hem iş arayan hem de işveren açısından önemli bir konuydu.

Bu konuyla ilgili İŞKUR sektörler arası uyum projesi hazırlayarak yeni eğitim programları uygulayacağını, böylece kadınlar ve gençler için yarı zamanlı çalışma imkanında artış olacağını bildirdi.

Kadın ve Gençler İçin Part Time Çalışma İmkanı

Hükümet, yeni nesil mesleklerde gençler ve kadınlara yönelik part-time çalışma imkanlarını geliştirmek için düğmeye bastı. Türkiye İş Kurumu’nun 1.3 milyon işletmeye yönelik yaptığı İşgücü Piyasası Araştırması’na göre, 100 bin işyerinde yarı zamanlı çalışma yapılıyor. Yaklaşık her 4 işyerinden 1 tanesinin yarı zamanlı çalışanı bulunuyor. Ancak part time çalışma oranı Avrupa ülkelerinde yüzde 30’larda seyrederken, Türkiye’de bu rakam yüzde 7’lerde. Part-time çalışan işyeri sayısı en yüksek olan sektör 17 bin 320 işyeri ile “toptan ve perakende ticaret”, en düşük de “elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı” sektörü.

Uyum Projesi

İŞKUR, esnek çalışma modellerinin yaygınlaşması için sektörlere uyum projesi oluşturuyor. Kadın ve gençlerin niteliklerini geliştirecek yeni eğitim programları uygulanacak, devlet kurumlarında uzaktan eğitim sistemi yaygın hale getirilecek. İşgücü piyasasında esnekliğin güvenceyle ilişkisinin artırılarak güçlenmesi, toplumun bütün kesimlerine insana yakışır iş fırsatları sunulması sağlanacak. Nüfus, sigortalı, işyeri sayısı gibi kriterleri dikkate alarak yeteri kadar hizmet merkezi kurabilecek. Gençlerin eğitimlerini iş yaşamlarıyla birlikte rahatça sürdürmeleri sağlanacak. İşgücüne meslekler arası geçici kolaylaştıran esnek beceriler kazandırılacak.

500 Bin Açık İş

Araştırmaya göre, 163 bin işyerinde 500 bin açık iş bulunuyor. Açık işte imalat, perakende, konaklama sektörü başı çekiyor. İŞKUR’un part-time odaklı meslek kurslarıyla bu açık pozisyonların da dolması hedefleniyor.

Bu açıklamaları da değerlendirip konuya tekrar bakacak olursak, artık günümüz çalışma anlayışı yavaş yavaş yarı zamanlı ve daha serbest çalışma şekillerine kayıyor. Daha önce de dediğimiz gibi gelecek part time ve freelance mesleklerde. Bu mesleklerin iş ilanları ise tabii ki Kariyerbak.cpm‘da!