Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır?

Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır?

Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır?

Yeni bir iş kurmaya karar verdiniz fakat yeterli nakdi bir türlü bulamadıysanız bu durumda yardımınıza koşacak bir kurum var. Bu kurumun adı KOSGEB.

Yeni bir iş kurmaya karar verdiniz fakat yeterli nakdi bir türlü bulamadıysanız bu durumda yardımınıza koşacak bir kurum var. Bu kurumun adı KOSGEB. Fakat KOSGEB ile ilgili pek çok kişinin merak ettiği bir konu var. Kendi işini kurmak isteyenlere 50.000 ile 100.000' TL’ye varan oranlarda kredi imkanı sunan KOSGEB hakkında tüm merak ettikleriniz için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

KOSGEB NEDİR? AMACI NEDİR?

KOSGEB küçük ve orta ölçekleri firmaların ülkemizde daha çok kurulmaları için iş girişiminde bulunmak isteyen kişilere hem eğitim hem de maddi destek sağlamak adına 1990 yılından beri faaliyet gösteren bir kurumdur.

KOSGEB KREDİSİ BAŞVURU KOŞULLARI:

Öncelikle kredi başvurusu yapmadan bulunduğunuz ildeki İŞ-KUR ya da KOSGEB'e elden şahsi kosgeb kredi başvuru formu ile başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bu ilk başvuru kredi için değil eğitim talebi içindir. Ardından kurumun sağladığı 10-15 günlük eğitimi başarılı bir şekilde tamamlayıp, bu eğitim ile ilgili sertifikayı almanız gerekmektedir. Bu aşamayı da tamamladıktan sonra ise hayalini kurduğunuz işi rahatlıkla kurabilirsiniz. KOSGEB veri tabanına kayıt yapmanızın ardından gerekli beyannameyi doldurunuz. Eğer gerçekleştirdiğiniz hayal kurul tarafından onaylanırsa, gerekli hakları kazanmış sayılırsınız. Eğer bu hakkı kazanırsanız da, iş kurarken harcadığınız masrafların faturalarını kurula sunarak ya 50.000 TL’lik hibeyi ya da 100.000 TL’lik faizsiz KOSGEB kredisi almak ile parayı kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

KOSGEB'DEN KİŞİ BAZINDAN YARARLANMAK MÜMKÜN MÜ?

KOSGEB kişi bazından kredi sistemi ile çalışmamaktadır. Hibe tutarından, faizsiz KOSGEB kredisi almak imkanından ya da bu gibi diğer yardımlardan yararlanabilmek için, her şeyden önce bir işletmeye sahip olmanız gerekmektedir. Tabii ki bu işletmenin de kayıtlı bir işletme olması zorunluluğu vardır. Bunun dışında işi kurduktan sonra kadınsanız %90 erkekseniz %70 oranında KOSGEB'ten destek alabilirsiniz. Yani bu demek oluyor ki bu oranların dışında kalan tüm harcamalar ve masraflar tarafınıza aittir.

FAİZSİZ 100.000 TL ALMA KOŞULLARI:

Bu faizsiz kredi için KOSGEB sizden bir teminat mektubu istemektedir. Bu teminat mektubu ise bankalardan ya da Kredi Garanti Fonundan alınmaktadır. Eğer kişinin bankalara borcu var ise bu durumda bankalardan teminat mektubu alamayabilirler. Fakat Kredi Garanti Fonu için aynı durum söz konusu değildir. Eğer Kredi Garanti Fonundan KOSGEB kredi başvuru formu onaylatılır ise, bu durumda teminat mektubunu alabilirsiniz.

Başvuru şartlarını tamamladıktan sonra ise 100.000 TL faizsiz krediyi kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu kredi faizsiz olmak ile beraber aynı zamanda da geri ödemesi 2 yıl ertelemelidir. Yani bu krediyi ödemeye 2 yıl sonra başlarsınız. Bunun sebebi ise, KOSGEB'in işletmelerin kuruluşundan itibaren 2 yıl boyunca işletmelerin yerlerini sabitlemeleri ve kazançlarını yeni elde edeceklerini düşünmeleridir. Ödeme koşulları ise 8 ay süreli olup 3 ayda bir toplu para yatırımı şeklinde gerçekleşmektedir.

SİSTEMİN İŞLEYİŞ ŞEKLİ:

İş yerinizi KOSGEB destekleri ile açtıysanız firmanız 3 yıl boyunca -ki bu süreç maddi desteğin sizlere sağlandığı süre ile orantılıdır- denetlenir. Bu süre içinde firma sahibi şirketi kapatamaz ya da demirbaşların satışını gerçekleştiremez.