Freelance Çalışabilmek İçin Nereden Başlamalı

Freelance Çalışabilmek İçin Nereden Başlamalı
Sahibinebak.com
Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Freelance çalışma şekli, yeni nesil tarafından özellikle daha çok tercih edilen ve eski usul çalışma anlayışından çok daha farklı gereksinimleri olan bir kavram.  Genel olarak freelance şeklinde kullanılsa da Türkçeleştirecek olursak serbest zamanlı çalışma şekli olarak dilimize çevirebiliriz. Peki freelancerlar tam olarak ne yapar, kimler freelance çalışabilir ve en önemlisi nereden başlamak gerekir?

Öncelikle freelance çalışmak istiyorsanız mesleğinizin buna uygun olması gerekir. Yaptığınız her işi tabi ki freelance çalışabilecek şekilde biçimlendirebilirsiniz ama bu durumda mesleğiniz değişim gösterecektir. Mesela bir diş hekimi iseniz uzaktan serbest şekilde çalışmanız pekte mümkün olmayacaktır. Bu sebeple freelance çalışmak istediğinizde yapmanız gereken ilk şey bu şekilde çalışabileceğiniz işlere yönelmek olmalı.

Freelance çalışılabilecek meslekler nelerdir?

Bu konuda son zamanlarda yazılım, tasarım, grafik, içerik üreticiliği, bilişim gibi sektörler ağırlıklı olsada freelance yapabileceğiniz birçok meslek var. Yapmanız gereken hangi mesleğin size daha uygun olduğunu ve hangi işi yaparken daha çok vakit geçirmek istediğinize karar vermek.

Nereden nasıl başlamalı?

Bir şeyler yaparken her zaman en zor olanı o başlayacağınız adımı atmaktır. Freelance çalışabilmek için ise neler yapmanız gerektiğini adım adım sıralayacak olursak;

Araştırma ve Analiz

Öncelikle yapman gereken her zamanki gibi iyi bir araştırma ve analiz etme süreci. Neden freelance çalışmak istiyorsun, bu çalışma şeklinde hangi meslekleri yapabilirsin, bulunduğun bölgede freelance çalışmaya bakış nasıl, iş imkanları neler? Bunlar ve bunun gibi aklına gelebilecek bir sürü soruyu cevaplayabilmen ve kendinle ilgili bulduğun cevaplardan tatmin olman gerekiyor.

İş Planı Hazırlama

Sadece freelance işlerde değil nerdeyse her iş için bir iş planı oluşturmak gerekir. Seninde ayni şekilde işinin neden ve sonuçlarını anlatan, hedelerinden, sağladığın faydadan, süreçlerinden ve bunun gibi temel faktörlerden oluşan bir iş planı oluşturman gerek. Burada olabildiğince dikkatli olmalısın çünkü iş planı aynı zamanda bir yol haritası gibidir ve yapacağın işlerin gidişatını gösterir.

Çevre Edinme

Yapmak istediğin işe karar verdin ve adımları yavaş yavaş tamamlayıp buraya geldiysen artık işini duyurmaya ve pazarlamaya başlayabilirsin. Önce ailen ve arkadaşların gibi en yakınlarındakilerle başla, sonrası gelecektir.

Çalışma Ortamı Oluşturma

Artık bir ofiste çalışmadığına göre kendine bir çalışma ortamı oluşturman gerek. Freelancer olarak çalışmanın en güzel yanı belkide dünyanın her yerinden çalışabilme imkanının olmasıdır. Ama bu her zaman yapabileceğin bir şey değildir bu yüzden kendine rahatça çalışabileceğin ama aynı zamanda konsantre olabileceğin bir ortam yaratmalısın.

İş-Hayat Dengesi

Bu konu önemli çünkü artık kendi başına çalışacağın için sosyalleşmek içinde kendine zaman ayırmalısın. İş ve hayat arasındaki dengeyi kurmak bazen zor olabiliyor o yüzden kendini ayni zamanda hem disipline edebilmeli hem de motive edebilmelisin.

Bütçe ve Finans

Yapacağın işlerin bütçesi ne olacak, piyasada değeri ne kadar, ücretini neye göre belirliyorsun? Bunların yanı sıra kendi muhasebeni de tutman gerekecek. Freelancer olarak çalışanların genellikle şikayet ettiği konu zamanında işin ödemesini alamamaktır. Bu konuyu nasıl çözeceğini bilmen gerek.

Kurumsal Kimlik

Yapacağın işlerden kazanç sağlaman demek aynı zamanda bu kazancın vergisini de vermen demek. Bu yüzden fatura kesebilmelisin. Bunun içinde bir şirket kimliğin olmalı. Aynı zamanda hizmet vereceğin kişilerle iletişim kuracağın bir mail adresin ve yapacağın işlerini online olarak sergileyebileceğin bir web siteside fena olmaz. Bu noktada biraz kurumsal kimlik Calışması yapman gerekiyor.

İlk Proje

Bütün adımları tamaladın ve ilk projeni aldığına göre tebrikler! Artık sen de freelance olarak çalışmaya başladın demektir. Bundan sonrası tamamen senin çalışmana kalmış durumda. İşini ne kadar iyi yapar ve ne kadar özgün olursan, tavsiye edilme olasılığında o kadar artar. Unutma bu işler referansla yürür.