Evde Yapabileceğiniz Bikini Sezonuna Hazırlık Egzersizleri

Evde Yapabileceğiniz Bikini Sezonuna Hazırlık Egzersizleri

Kat kat giyinmek zorunda kaldığımız soğuk kış aylarına veda edip baharı karşıladığımız şu günlerde, kış döneminde aldığımız kilolarla da yüzleşiyoruz. Dolaptan yazlıkları korkmadan çıkartmaya başlayın. İşte sizi kısa sürede şekle sokacak ve fazla yağlarınızdan kurtaracak evde egzersiz hareketleri.

Kim korkar askılılardan, şortlardan!

Yaz aylarının yaklaşmaya başlamasıyla birlikte spor salonları ve diyetisyenler yılın en bereketli günlerini yaşıyorlar. Kışın alınan kilolardan ve özellikle bel çevresinde yoğunlaşan yağlardan kurtulmak isteyenler, en kısa sürede en etkili egzersiz ve diyet programlarına yönelmeye başlıyorlar. İş ve ev hayatının yoğun temposu içerisinde spor salonuna gitmeye vakti olmayanlar ise evde yapabilecekleri egzersiz hareketleri araştırıyorlar. Ancak internette yer alan onlarca egzersiz ve diyet arasında hangisini uygulayacağınızı bilmek de ayrı bir uzmanlık konusu. İşte sizi bu bilgi karmaşasından ve sıkıntılardan kurtaracak, Yaza Hazırlanmak İsteyenlerin Evde Yapabileceği Egzersizler serisi.

Yürüyüş

Eğer evinizde yürüyüş bandı varsa işiniz oldukça kolay. Yürüyüş bandı üzerinde hafif – tempolu – hafif – yüksek tempolu- yürüyüşler ile kısa sürede yüksek kalori yakımlı bir egzersiz programı gerçekleştirebilirsiniz. Ancak evinizde yürüyüş bandı yoksa da bu bahanenin arkasına saklanmak olmaz. Güzel havalarda dışarıda yarım saatlik bir yürüyüş yapabilir ya da eviniz içerisinde bir yürüme parkuru belirleyebilirsiniz.

Çömelme

İnsan vücudundaki en büyük kas grupları bacaklarda bulunur. Yani bacak haraketleri sadece bacak ve kalçanıza değil tüm üst vücudunuza da etki eder. Sırtınız dik olacak şekilde sanki bir tabureye oturuyor gibi oturun ve yavaşça ayağa kalkın. Bu hareketi 8 -10 tekrar aralığında 3 – 4 set yapmanız, hem yağ yakımınıza hem de kas gelişiminize etki eder.

Dizler üzerinde şınav

Dizleriniz üzerindeyken şınav çekmek normal şınava göre çok daha basittir ve yağ yakımında oldukça etkili bir yöntemdir. Gögüs ve kollarla birlikte karnı da çalıştırır.

Mekik

Mekik hareketi karınızı ve üst gövdenizi çalıştırır. Dizleriniz kalkık yere uzanırken ellerinizi başınızın arkasında birleştirip destek alabilir ve üst gövdenizle omuzlarınızı yukarıya kaldırarak hareketi tamamlayabilirsiniz.

Dumbell ile eğilme

Eğer evinizde dumbell varsa iki adet dumbell’ı ellerinize alıp gövdeniz dik duracak şekilde sağa ve sola eğilebildiğiniz kadar eğilin. Bunu yaparken karın kaslarınızı sıkmanız, egzersizden aldığınız verimi arttıracaktır. Eğer dumbell yoksa 5 litrelik su bidonlarını da alternatif olarak düşünebilirsiniz.

Bacak önde çökme hareketi

Bacaklarınızdan birini öne alın ve vücudunuz dik bir şekilde yavaşça çökün. Ancak diz kapağınızın yere değmemesine dikkat edin. Aynı hareketi daha sonra diğer bacağınızı öne atarak yapın. 8 tekrar oldukça etkili olacaktır. İlerleyen süreçlerde bu hareketi, ellerinize hafif ağırlıklar alarak da yapabilirsiniz.

Kalça kaldırma hareketi

Sırtüstü yatıp ayaklarınızı dizden kırın. Elleriniz vücudunuzun yanında, kalçanızı yukarıya kaldıracak şekilde alt bedeninizi desteklesin. Kalçanızı kaldırabildiğiniz kadar kaldırın ve o posizyonda 5 saniye kadar bekleyin.

Hareketler esnasında derin nefes alıp vermeyi unutmayın ve bol bol su tüketin.

Herkese bol sporlu, sağlıklı ve fit günler.