Domain Uzantılarının Anlamları Nelerdir?

Domain Uzantılarının Anlamları Nelerdir?

Domain nedir?

domain nedir

Domain, bir web sayfasının ismini oluşturan, rakamlar ve harfler bütününe verilen isimdir. Bir domain yalnızca bir kişi tarafından alınabilir. Bu nedenle domain adresleri özel adreslerdir.

Ne işe yarar?

domain ne işe yarar

Domain, sitenizin ve içeriğinizin ulaşılabilir olmasını sağlar. Yani, sitenize girdiğiniz içeriklerin ulaşılabilir olması için domain adresinizin aktif olması gerekmektedir. Bu nedenle satın alınan domainin yıllık yenilenmesi gerekmektedir.

Nasıl Satın Alınır?

domain ne işe yarar

Domain adresleri internet hizmeti oldukları için internet üzerinden alınırlar. Ödeme noktasında ise havale, eft ya da banka üzerinden yatırma işlemleri yapılabilir. Bu noktada İHS, İsimTescil ve Turhost en çok bilinenler arasındadır.

Domain Uzantısı Ne Demektir?

Domain uzantısı ise, domain adresinin son bölümünü oluşturan, nokta (.) işaretinden sonraki kısma verilen isimdir. .com, .net, .org bu uzantılardan yalnızca birkaçıdır.

Domain uzantılarının anlamları Nelerdir?

Domain uzantılarının anlamları Nelerdir?

Domain uzantılarının anlamları Nelerdir?

Günümüzde kullanılan çok sayıda uzantı ve çok çeşitli domain uzantılarının anlamları bulunmaktadır.

.com: Günümüzün en çok kullanılan uzantısı olup, tanıtım ve pazarlama anlamına gelmektedir. İngilizce “commercial” kelimesinin kısaltılmış hali olan domain uzantılarının anlamlarının en çok kullanılanı ve en çok isteneni listesinin başında gelmektedir.

.net: Ağ anlamını taşıyan .net domain uzantısının anlamı, iletişim ağı demektir. Genellikle çeşitli network firmalarınca kullanılan bu uzantı, .com adresinin açık olmadığı durumlarda tercih edilmektedir.

.org: Organizasyon grupları için kullanılan bu domain uzantısı, ülkemizde ve dünyada kullanılan en önemli uzantılardandır.

.biz: “business” yani iş anlamına gelen .biz, iş kuruluşlarında ve yeni fikirlerde tercih edilmektedir.

.info: bilgi anlamını taşıyan .info domain uzantısı, spesifik bir konu ile ilgili bilgi paylaşmada tercih edilir.

.edu: Üniversite ve sonrasındaki öğrenim yerleri, yani okullar için kullanılır.

.gov: Devlet kurum ve kuruluşlarının kullandığı genel uzantıdır.

.tv: İsminden de anlaşıldığı gibi TV kanallarına özel hazırlanmış uzantıdır.