5 ADIMDA İLGİ ÇEKİCİ BİR BLOG BAŞLIĞI HAZIRLAMA

5 ADIMDA İLGİ ÇEKİCİ BİR BLOG BAŞLIĞI HAZIRLAMA
Sahibinebak.com
Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

5 Adımda İlgi Çekici Bir Blog Başlığı Hazırlama

Bunun için önce şunu düşünmelisiniz. Ben bu blog yazısına neden tıkladım, neden okuma gereği hissettim? Okuyucuyu bloğa çeken iki önemli unsur vardır. Yazının başlığı ve kullanılan görsel. Bu blog yazımda başarılı bir blog başlığının nasıl yazılması gerektiğini anlatacağım.

Her gün 2 milyondan fazla blog yazısı yayınlanmaktadır, sayı arttıkça insanların sizin içeriğinizi okuması gittikçe zorlaşmaktadır. Tabii bu demek değildir ki yazmayın, sonuçta okunmayacak. Yapmanız gereken sizin dışınızda aynı konularda blog yazan kişilerin bir adım önüne geçmek. Yazınızın başlığını iyi yazmak insanların ilgisini çeker ve tıklamalarını sağlar. Yazının devamında size 5 adımda nasıl daha iyi bir başlık yazacağınızı anlatacağım.

1- Hedef Kitlenize Uygun Başlıklar Seçin

Bir blog yazısı yazıyorsanız bu yazının elbet bir hedef kitlesi vardır, başlığınızı yazarken de bu kitleyi göz önünde bulundurmalısınız. Yaş grubu, ilgi alanları vb durumlar dikkate alındığında isteğiniz doğrultusunda bir başlık bulabilirsiniz. Hedef kitlenizin problemleri üzerinde durmak en yararlı stratejilerden biridir. Gün içinde sıkça karşılaştığı bir sorunun çözümünü görmesi kişinin o blog yazısını okumasını sağlar.

“Mobil Uygulama Oluşturmak Artık Eskisinden Daha Kolay”

“Belgelerinizi Bulut Sistemlerinde Saklamanın 7 Faydası”

2- Merak Uyandıran Başlıklar Yazın

İnsanlar sırf okumak için okumazlar ilgilerini çeken, onları okumaya, bilgi almaya iten yazıları okurlar. Başlığı yazarken ürününüzün veya hizmetinizin ne kadar iyi olduğunu anlatmayınız, insanlar reklam olarak gördükleri şeyleri okumazlar. Fakar ürününüzün veya hizmetinizin kullanıcıya yararlarını anlatırsanız daha ilgi çekici olacaktır.

Yanlış: “Mobil Uygulamamızın En İyi 5 Özelliği”

Doğru: “Mobil Uygulama Kullanmanın Hayatınıza Kattıkları”

3- Doğru Beklentilerin Üzerinde Durun

Blog yazılarının başlıkları içeriği doğru bir şekilde anlatmalıdır. Magazin başlıkları gibi sadece ilgi çekici olup içi boş çıkmamalıdır, bu gibi durumlarda bloğunuzu okumaya istekli insanları kaybetme riskiniz bulunmaktadır. İçerik ve başlık arasındaki bağ kopmamalıdır ve çok güçlü olmalıdır. Eğer okumaya başlayan bir kişinin ilgisini kaybetmeden içeriğinizi tüketmesini sağlarsanız, sizi takip etmeye başlayacaktır ve “sadık okuyucu” haline gelecektir.

4- Uzun Başlıklardan Kaçının

Başlığınızda büyük uğraşlar ile yazdığınız içeriği uzun uzun anlatmak isteyebilirsiniz, fakat bunu yapmamanız daha doğru olacaktır. Arama sonuçlarında yazınızın başlığı görüneceği için belli biz uzunluktan fazla olmamalıdır. Google arama sonuçlarının maksimum gösterme sayısı 70 karakterdir (yaklaşık 8 kelime), eğer bu sayıyı geçerseniz başlığınız tamamen görünmez ve merak uyandırıcı özelliğini yitirmesi kimseyi şaşırtmamalıdır. Her şeye rağmen kullanıcının ilgisini kazanmak için uzun yazmanız gerekiyorsa, çekinmeyin yapın!

5- Diğer Blogları Takip Edin

İyi bir başlık yazmak istiyorsanız sadece kendi düşünceleriniz üzerinden gitmemeniz gerekmektedir. Sizinle benzer konularda yazılar olan blogları takip edin, onların nasıl başlıklar kullandığına bakın. Belki de onun yaptığı hataların farkına varıp kendi başlıklarınızda bundan uzak duracaksınız veya size çok yararlı fikirler verecektir.

Yukarıdaki 5 adımı takip etmeniz sonucunda, okuyucunun ilgisini yakalar ve onun bloğunuza tıklamasını sağlarsınız. İçeriğiniz de okuyucuyu tatmin ederse kişi sürekli yazılarınızı okumaya devam edecektir.

İnternet ortamında bir çok başlık oluşturucu vardır. Bunlar genellikle ingilizcedir fakat size yol gösterme konusunda yararlı olacaklardır. Resimlere tıklayarak sayfalara ulaşabilirsiniz.