Yatırım Finansmanı Nedir?

Konut veya arsa alarak gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen kullanıcılar, finansman bulmakta zorlanıyor. Gayrimenkul yatırım finansmanı bankalar aracılığı ile sağlanarak konut/arsa alımı gerçekleşiyor ve taksit ile ödeme yapılarak uzun vadeler ile ev veya arsa sahibi olunabiliyor. Geleceğe yatırım olarak görülen

Yatırım Finansmanı Nedir?
Ücretsiz İlan Sitesi

Yatırım finansmanı krediler ile sağlanabiliyor. Farklı bankaların farklı koşullar, faiz oranları ve vade seçenekleri ile sunduğu konut finansmanı kredileri, müstakbel ev sahiplerini bekliyor.

Gayrimenkul Yatırım Finansmanı Nedir?

Ev satın almak isteyenler evin ekspertiz değerinin yüzde 80’ine kadar kredi alabiliyor. Bankalar tarafından 1.000.000 lira ve altı için ayrı, 1.000.000 lira ve üstü finansman isteği için ayrı koşullar bekleniyor. Üzerinde ipotek bulunmayan evler için kredi çekilerek finansman alınabiliyor. Konut kredisi olarak da anılan finansman, için uygun kar payı oranları ile 120 aya varan vadelerde ödeme gerçekleştirilebiliyor. Bankaların koşulları farklılık gösterirken, bankalarca gerekli görülmesi halinde ek teminat talep edilebiliyor. Bankalar kredi verirken konut üzerine ipotek tesis ederek krediyi güvence altına alıyor. Vade boyunca her ay kullanıcı cüzi miktarlarda ödeme yaparak ev sahibi olmaya bir adım daha yaklaşıyor. Konut kredilerinde dönemsel kampanyalar yapılabiliyor, kullanıcıların seçim yapmadan önce tüm bankaların avantajlarını araştırması öneriliyor.

Kira Öder Gibi Gayrimenkul Sahibi Olun

Arsa satın almak için kredi alınmak istendiğinde arsanın acil satış değerinin maksimum %50’si kadar kredi alınabiliyor. Konut kredisinde olduğu gibi arsa ipoteklenerek işlem gerçekleştiriliyor. Söz konusu emlak arsa olduğunda kredi vadesi en fazla 60 ay olabiliyor. Arsa için finansman başvurularında ek teminat istenebildiği gibi, bankalar tarafından alınmak istenen arsanın üzerinde ipotek bulunmadığına dair Tapu Dairesi’nden resmi yazı talep edilebiliyor. Hem konut hem de arsa kredisinde her bankanın faiz oranları ve vade seçenekleri farklı olduğundan, bankalardan ayrı ayrı bilgi alarak kredi seçimi yapılması öneriliyor. Alınacak gayrimenkul için finansman alınması durumunda kimi vergilerden muaf olunabiliyor. Yatırım yapılacak ev veya arsanın sarış değerinin kredi tarafından karşılanmayan yüzdesinin ise kullanıcı tarafından verilmesi bekleniyor. Kira öder gibi ev veya arsa sahibi olmak isteyenlerin seçimi olan krediler, yatırım finansmanı sağlayarak kullanıcıları hayallerine kavuşturuyor.