Yaptığın işin değerini nasıl öğrenebilirsin?

Maaş görüşmesi yapmak her zaman zor bir konu. Aslında maaş görüşmelerinden en güçlü şekilde çıkabilmen için öncelikle yaptığın işin değerini iyi bilmen gerekiyor. Bunu yaparken nelere dikkat etmen gerektiğini bilmiyorsan, sana önerilerimiz var.

Yaptığın işin değerini nasıl öğrenebilirsin?
Ücretsiz İlan Sitesi

Maaş görüşmesi yapmak her zaman zor bir konu. Aslında maaş görüşmelerinden en güçlü şekilde çıkabilmen için öncelikle yaptığın işin değerini iyi bilmen gerekiyor. Bunu yaparken nelere dikkat etmen gerektiğini bilmiyorsan, sana önerilerimiz var.

Sahip olduğumuz veya aradığımız her işin belli bir değeri vardır ve her ne kadar şirketlerin barındırdıkları tüm pozisyonların değerini biliyor olmaları gerekse de bunu işin kazancıyla uyumlu hale getirmeleri zordur. Geleneksel olarak, bir pozisyonun değerini belirlerken satış odaklı düşünürüz; çünkü kazanca bağlı ölçüm yapmak kolaydır. Satış hedefinin %150’sini gerçekleştiren satış temsilcisinin değerini biliriz. Fakat şirketler; bir yazılım mühendisinin, müşteri temsilcisinin veya insan kaynakları uzmanının emeğinin değerini neye dayanarak belirleyebilir?

Cari ortamda, şirketler, kârlılığı sağlamak için maliyetleri anlamaya çalışmaktadır ve ne yazık ki maliyetleri kısma yolunda kararlar almaktadırlar. Bu yüzden, çalıştığın şirkette işinin değerini senin de ölçebiliyor olman, yararına olacaktır. Eğer mülakat sürecindeysen, emeğinin değerini farkında olman pozisyona kabul edilmen açısından yine sana yardımcı olacaktır. Örneğin; bulunduğun veya başvurduğun pozisyonun şirketin kârlılığına ve başarısına katkı sağlayıp sağlayamayacağını düşün. Bunu bilmen ve doğru ölçümleyebilmen her zaman yararına olacaktır.

İşte, şirket içindeki gerçek değerini tespit etmen için birkaç öneri:

Şirketin finansal hedeflerini öğren

Eğer anonim bir şirkette çalışıyorsan, şirketinin finansal bilgilerine ulaşman mümkün. Eğer özel bir şirkette çalışıyorsan ve yöneticin henüz bu tarz bilgileri seninle paylaşmadıysa, sen yöneticine sorabilirsin. Pozisyonunun, şirketin hedeflerine ulaşmaya nasıl yardımcı olacağını anlamaları senin için de iyi bir şey.

İş modelleri içindeki mesleki rolünü iyi bil

Her şirket iş modelleriyle ilgili varsayımlarda bulunur ve daha sonra hep daha iyisini başarmaya odaklanarak, bunu kanıtlamak için uğraşır. Bir müşteri temsilcisi kaç müşteriyle ilgilenebilir? Bir yazılımcı kaç satır kod yazabilir? İnsan kaynakları sorumlusunu düşündüğümüzde, bu kişilere sence ne kadar değer biçilmektedir?

Değer ölçümü zor bir kavramdır. Şirketler, çalışanları arasında anket düzenlemeli ve onları elde tutma oranlarını ölçmelidir. Yüksek elde tutma oranı, üretimin tutarlı olduğu ve işe alım maliyetlerinin kontrol altında tutulduğu anlamına gelir. Böylece, yatırımı koruyarak, maliyetlerden kaçınarak şirkete katma değer sağlanır.

Kritik soruları sor

Şirketler, kendi hissesini ve dolaylı olarak şirketin hissesini geliştirmeye çalışan insanları istemektedirler. Eğer mülakat sürecindeysen, yerinde ve zamanında gereken soruları sor.  Sorularını cevaplayacak doğru insanı bulmak zor olabilir, fakat bunu yaparsan, ikinci mülakatta sahip olduğun bilgi ve birikimlerle kendini fazlasıyla gösterebilirsin.