Uzaydan İnternet Dönemi Başlıyor: 400 Mbit Hız!

ABD Merkezli şirket olan OneWeb, Şubat ayında yörüngeye yerleştirdiği internet uyduları üzerinden ilk testini gerçekleştirdi. Testte etkileyici bir hız ve gecikme değerlerine ulaşıldı. Uzaydan internet denilince genelde Elon Musk‘ın Starlink projesi ya da Amazon akla geliyor. Fakat uzaydan internet kapsamında OneWeb yaptıkları ile bu iki şirketinde önünde yer alıyor.

Uzaydan İnternet Dönemi Başlıyor: 400 Mbit Hız!
Ücretsiz İlan Sitesi

ABD Merkezli şirket olan OneWeb, Şubat ayında yörüngeye yerleştirdiği internet uyduları üzerinden ilk testini gerçekleştirdi. Testte etkileyici bir hız ve gecikme değerlerine ulaşıldı. Uzaydan internet denilince genelde Elon Musk‘ın Starlink projesi ya da Amazon akla geliyor. Fakat uzaydan internet kapsamında OneWeb yaptıkları ile bu iki şirketinde önünde yer alıyor.

Kendi internet sitesi üzerinden açıklamada bulunan şirket, 400 Mbit hız ve 32 Ms gecikme değerlerine ulaşıldığını duyurdu. Yapılan açıklamada “Güney Kore’nin Seoul şehrinde gerçekleştirdiğimiz testler, OneWeb uydu ağının yapabileceklerini en iyi şekilde gösteriyor. Dünyanın her tarafında yüksek hızlı genişbant internet sağlayabileceğimiz kanıtlamış olduk.” ifadeleri kullanıldı.

OneWeb, 2020 yılında sınırlı kapasite ile bazı bölgelerde hizmet vermeye başlayacaklarını belirtti.

2021 Yılında Küresel İnternet Dönemi

OneWeb İnternet Uyduları.

OneWeb şirketinin asıl hedefi 2021 yılında küresel çapta Dünya’ya uzaydan internet hizmeti sağlamak. Şirket öncelikle 650 uyduyu (2021 yılına kadar), uzun vadede ise toplamda 1980 uyduyu yörüngeye yerleştirmeyi planlıyor.

OneWeb’in uyduları yaklaşık bir çamaşır makinesi boyutlarında ve 148 kilogram ağırlığında. Antarktika hariç Dünya’nın her tarafında yüksek hızlı 3G, LTE, 5G ve Wi-Fi internet sağlayabileceği söyleniyor. OneWeb’in sağlayacağı küresel bağlantıyla uçaklar, arabalar ve gemiler gibi araçlar transit halindeyken yüksek hızlı internetten faydalanabilecek.