Tavuk Çiftliği Açmak

Tavuk çiftliği açmak, inek ve koyun yetiştiriciliğinden çok farklıdır. On binlerce tavuk kapasitesi olan bir çiftlik kurup yumurta ve piliç satmak oldukça zahmetli bir iştir.

Tavuk Çiftliği Açmak
Ücretsiz İlan Sitesi

Tavuk Çiftliği Açmak

Tavuk çiftliği açmak, inek ve koyun yetiştiriciliğinden çok farklıdır. On binlerce tavuk kapasitesi olan bir çiftlik kurup yumurta ve piliç satmak oldukça zahmetli bir iştir.

Türkiye'de hızla artan nüfus bazı iş kollarının aşırı talep görmesine neden oluyor. Bunlardan bir tanesi de çiftlik kurup işletme işidir. Özellikle tavuk yetiştiriciliği ülkemizde son zamanlarda sıkça tercih edilen mesleklerden bir tanesidir. Yaşanılan dünyada her şeyin içinde katkı maddeleri olduğu düşünüldüğünde insanlar doğal olarak organik besinlere yönelmek istiyor. Bu konuda da özellikle organik tavuk eti ve organik yumurta kişilerin birinci tercihi oluyor.

Ülkemizde durum böyle olunca da tavuk çiftlikleri oldukça talep görüyor. Ancak tavuk çiftliği açmak, işletmek ve gerçekten doğal besinler elde etmek sanıldığı kadar kolay değil. Ama bilinçli bir yatırımcı devletin kendisine sunmuş olduğu seçeneklerden yararlanarak kolay bir şekilde tavuk çiftliği açabilir.

TAVUK ÇİFTLİĞİ AÇMAK İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

Kişiler küçük ölçekli tavuk çiftliği açmak için Kosgeb'ten hibe alabilir. Kosgeb genelde her sene 2 veya 3 kere genç çiftçileri teşvik etmek için hibeli ve hibesiz olarak ekonomik yardımlarda bulunmaktadır. Üreticilere bu yardımlar yapılırken genelde çiftliğin kurulacağı yerin tapusunun kişinin üstüne olması istenmektedir. Bu şartı yerine getiren kişiler tutarı kosgeb tarafından belirlenen hibe paralarını alabiliyorlar.

Kendine ait boş bir arazi üzerine küçük ölçekli tavuk çiftliği açmak için kişiler gerekli ekonomik desteği aldıktan sonra tavuk kümesi kuran firmalar ile iletişime geçerek içerisi tamamen son model teknoloji ile donatılmış kümesleri kendi arazilerine kurdurabilirler. Tavuk çiftliği açmak istiyorum ve bu işten para kazanacağım diyen kişiler bu son model kümesleri kurdurarak kolay bir şekilde tavuk ve yumurta üretimine başlayabilir.

 

KÜMESİMİ KURDUM ŞİMDİ NE YAPMALIYIM?

Gerekli desteği alıp tavuk çiftliğini kuran kişiler için ikinci adım kümese konulacak tavuğun ırkının belirlenmesidir. Çünkü bu işler sadece tavuk çiftliği açmak istiyorum deyip kümes kurma ile olmuyor. Tavuk ırkı çok önemlidir. Bu anlamda kişi sadece yumurta satmak için bu işi yapıyor ise lokman cinsi yumurta tavuğunu, yumurtanın yanında organik tavuk eti de satmak istiyor ise Ataks cinsi yumurta tavuklarını tercih etmelidir.

TAVUKTAN ORGANİK YUMURTA VE ET ALMAK İÇİN NE YAPILMALI?

Günümüzde tavuk çiftlikleri kuran kişilerin kesinlikle organik et ve yumurta üretmesi gerekir. Çünkü günümüzde her yerde organik olmayan ve sağlıksız yumurta ve tavuk etleri bulunmakta. Organik üretim için hayvanların kapalı ortamda kalmak yerine günün büyük bir bölümünde arazide gezerek ot ve yonca tüketmeleri sağlanmalı. Bunun dışında tavuklara buğday, mısır, arpa gibi besinler verilmelidir.