Spor Yaparken Terlemenin 7 Güzel Yanı

Terlemenin toksinlerden arınmak, vücut ısınızı düzenlemek, mikroplardan korunmak, cildinizi iyileştirmek gibi birbirinden faydalı özelliklere sahip olduğunu biliyor muydunuz?

Spor Yaparken Terlemenin 7 Güzel Yanı
Ücretsiz İlan Sitesi

Terlemenin toksinlerden arınmak, vücut ısınızı düzenlemek, mikroplardan korunmak, cildinizi iyileştirmek gibi birbirinden faydalı özelliklere sahip olduğunu biliyor muydunuz?

Biliyoruz, terleme kelimesini duyunca bile birçoğunuz rahatsız oluyorsunuz. Ancak terlemenin yani cildimizde ter bezi gözeneklerinden çıkan bu toksin içerikli sıvıların sağlığınız için son derece faydalı bir durum olduğunu sizlere hatırlatmak isteriz. Özellikle spor yaparken ter attığımızda aslında bedenimiz için birçok faydalı şey gerçekleşmiş olur. İşte bu faydalardan bazıları!

1. Toksin atmaya yardımcı olur

Terlemek kadminyum ve cıva gibi ağır metaller ve alkol de dahil olmak üzere vücuttaki tüm toksik maddelerden kurtulmanıza yardımcı olur. Bilim adamları terlemenin vücuttaki çeşitli toksinlerin atılmasına yardımcı olduğu için idrar ve kan analizleriyle birlikte ter analizlerini de dikkate alıyorlar.

 

2. Böbreklerin fonksiyonunu geliştirir

Böbrekleriniz sudaki toksinleri filtrelemeye ve kandaki besin dengesini korumaya yardımcı olan gerçek zamanlı filtrelerdir. Sıcak banyo, sauna terlemeleri gibi spor terlemesi de böbreğin fonksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olur ve bedeninize sağlık kazandırır.

3. Vücut ısınızı düzenler

Terlemek aslında fiziksel efor, stres ya da gerginlik nedeniyle vücudunuzun serin kalması için doğal bir mekanizmadır. Vücudunuzun sıcaklığının 37 derecenin ötesine geçmesini ve hiperventilasyonu önler.

4. Yaraların iyileşmesine destek olur

Terlemenin cildinizdeki yaraları, sıyrıkları ve yanıkları iyileştirme özelliğine sahip olduğunu biliyor muydunuz? Michigan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji bölümündeki araştırma görevlileri yaraların iyileşmesinde ter bezlerinin bu hayati desteğinin bugüne dek önemsenmemiş olmasını şaşırtıcı buluyor.

5. Vücudu mikroplardan korur

Ter, içeriğinde dermcisin adında güçlü bir antibiyotiğe sahiptir. Bu antibiyotik koruyucu bir tabaka oluşturur ve vücudun mikroplardan, cildin enfeksiyonlardan korunmasına yardımcı olur.

6. Cilt sağlığını iyileştirir

Cildinizdeki kir ve bakterilerden kurtulmak için en doğal yöntemlerden biri terlemektir. Terlediğinizde cildinizdeki gözenekler açılmış olur ve bu temizlenme işlemi kolayca gerçekleşir. Düzenli olarak egzersiz yapan ve terleyen insanların ciltlerinde belli bir süre boyunca belirgin bir iyileşme olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Hem sivilce ve lekeler azalır hem de cildinizde sağlıklı bir parlaklık oluşur.

7. Modunuzu yükseltir

Spor gibi herhangi bir fiziksel egzersiz esnasında terlediğinizde endorfin de salgılıyor olursunuz. Bu da ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olur ve siz mutlu eder! Stres seviyeniz azalır ve kendinizi çok daha iyi hissetmeye başlarsınız.