Sonbaharda Güzelleşen 10 Tabiat Parkı

Yedigöller’den Kazdağları’na, Artvin’den Polonezköy’e, Nemrut’tan Kaçkarlar’a; bu 10 tabiat parkı özellikle sonbahar aylarında adeta tablo gibi!

Sonbaharda Güzelleşen 10 Tabiat Parkı
Ücretsiz İlan Sitesi

Yedigöller’den Kazdağları’na, Artvin’den Polonezköy’e, Nemrut’tan Kaçkarlar’a; bu 10 tabiat parkı özellikle sonbahar aylarında adeta tablo gibi!

Tabiat parkları eşsiz doğaları, endemik türleri, insanı farklı duygulara götüren görselleri ile dünya üzerindeki varlığımızın en kıymetli hazineleri arasında en başta sayılabilirler. Bu doğa harikası yerler her mevsim ayrı güzeller. Ancak özellikle bazı bölgeler sonbahar mevsiminde, sarıdan kırmızıya uzanan tonlarda ağaçları ile birbirinden güzel manzaralar, sakinlik, huzur ve oksijen dolu ortam vaad ediyorlar. Bu yazımızda sonbaharda güzellikleri doruklarına çıkan 10 tabiat parkını işledik.

1. Yedigöller Milli Parkı

Birbirine bağlı yedi tane gölden oluşan tabiat zengini milli park Bolu sınırları içerisinde. Büyük göl ve geniş göl çevresindeki doğal kamp alanları, çadır ve kamp seyahatlerini sevenlere konaklama seçeneği sunuyor. Sonbaharda dökülmeye başlayan yapraklar ile Yedigöller altın sezonun yaşıyor. Balıkçılık ile uğraşanlar özel izinle balık tutabiliyor.

2. Kazdağları Milli Parkı

Kazdağları Milli Parkı dünyanın oksijen oranı en yoğun bölgelerinden olarak kabul ediliyor. Ülkemizin oksijen kaynağı olan eski ismiyle İda dağı, Sarıkız tepelerine kadar yaklaşık 1500 metre yükseliyor ve birbirinden farklı bitki türlerine ev sahipliği yapıyor.

3. Artvin – Karagöl Milli Parkı

Karagöl kısa bir süre öncesinde tabiat parkı ilan edilen, klaskur oluşumu bir göl. Bu saklı cennet, yayla turizmi için bölgeye giden turistler kadar, eko turistlere, kuş gözlemcilerine ev sahipliği yapıyor. Sonbaharda gölün yüzeyindeki yansımalar adeta görsel bir şölen. Kuşları izlemek için dürbün ve fotoğraf makinası almadan gitmeyin deriz.

4. Polonezköy – İstanbul

Polonezköy Tabiat Parkı dört mevsim İstanbul’a yakınlığı nedeniyle oldukça popüler, şehirden doğaya kaçış alanı… Bu alanda yalnızca doğal güzellikler değil yeme içme yerleri, kültür ve sanat evleri, müzeler bulunuyor. Bisiklet ile doğa gezmeyi sevenler için de alternatifler mevcut. Sonbaharda ise bir başka güzel.

5. Ballıkayalar Milli Parkı

Kocaeli il sınırları içerisinde olan Ballıkayalar, Karadeniz, Marmara ve Akdeniz bitki örtüsünden izler taşıyor. İstanbul’a yakın oluşu, haftasonları kaçamakları için dahi bu tabiat parkını cazip kılıyor.

6. Nemrut Dağı

Unesco Dünya Kültür Mirasları listesinde yer alan, Anadolu’nun çatı noktası, Nemrut Milli Parkı, beşeri medeniyetin en önemli mirasları olan heykelleri ve tümülüsleri de taşıyor. Ünlü gün doğumları ve gün batışları sonbaharın altuni güneşinde hayat boyu hatırlanacak bir deneyim vaad ediyor. Yanınızda kamp malzemeleri olursa gün doğumunu dağda yapacağınız kamp sabahında karşılayabilirsiniz.

7. Çitdere Milli Parkı

Çitdere Tabiat Parkı, dünyada nadir bitki türü olan Istranca meşelerine ev sahipliği yapıyor. Bu benzersiz ağaçların ormanları sonbaharda rengi değişen yapraklarıyla en güzel sonbahar fotoğraflarını veriyor.

8. Kaçkarlar

Kaçkar Dağları Milli Parkı zengin flora faunası ile Alp-Himalaya kuşağının üzerindeki en engin dağ gruplarından. Rize, Erzurum ve Artvin bölgesinde 50 bin hektardan geniş bir alana yayılan park, Karadeniz’in üst kesimlerinin tüm güzelliğini taşıyor. Bu bölgede sonbahar, sarı ve kırmızının toprak tonlarının hepsini harmoniye katan tanrısal bir melodi gibi. Buzul göllerinin donuk güzelliği de cabası… Tırmanış sevenler için tırmanış ekipmanları önemli. Termal içlikler ve soğuğa dayanıklı kıyafetler getirin.

9. Ilgaz Dağı

“Ilgaz Anadolu’nun sen yüce bir dağısın” dizelerini boşa çıkarmayacak güzellikteki bu milli park içerisinde kanyonlar, mağaralar ve şelaleler ile birbirinden görülesi doğal güzellikler barındırıyor. Sonbahar ise henüz çok soğuk değil ve kanyon yürüyüşü oldukça keyifli.

10. Abant Gölü

Abant gölü, Türkiye’nin en popüler milli parkı. Bunda Ankara ve İstanbul şehirlerinden ulaşım mesafesinin ve tesisleşmenin de payı var. Abant ismi Abant dağları ve dağların üzerindeki Abant gölünden geliyor. Yazın okulların kapandığı dönemde popüler olan göl, sonbaharda daha sakin ve gelenlere huzur veriyor.