Sinema Salonu Nasıl Açılır? Maliyeti Nedir?

Günümüz kültürel ortamında sinema salonu açmak hem ticari hem de kazanç kapısı açısından bir hayli karlı görünmektedir. Sinema salonunu açmanın standart ve sabit bir maliyeti bulunmamaktadır.

Sinema Salonu Nasıl Açılır? Maliyeti Nedir?
Ücretsiz İlan Sitesi

Sinema Salonu Nasıl Açılır? Maliyeti Nedir?

Günümüz kültürel ortamında sinema salonu açmak hem ticari hem de kazanç kapısı açısından bir hayli karlı görünmektedir. Sinema salonunu açmanın standart ve sabit bir maliyeti bulunmamaktadır.

Günümüz kültürel ortamında sinema salonu açmak hem ticari hem de kazanç kapısı açısından bir hayli karlı görünmektedir. Sinema salonunu açmanın standart ve sabit bir maliyeti bulunmamaktadır. Açılacak olan şehrin ve o şehrin hangi bölgesinde ve de semtte olduğunun bilgisi maliyeti direkt olarak olumlu ya da olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Bununla birlikte sinema salonunun kaç kişilik olacağı da direkt olarak ihtiyaç duyulan sermayenin miktarını belirlemektedir.

Örneğin 100 kişilik bir sinema salonu açmak isteyen girişimcilerin ihtiyaç duyduğu sermaye çok daha az olabilmektedir. Buna karşılık 300 ya da 400 kişilik bir sinema salonunun maliyeti ister istemez çok daha fazla olmaktadır. Gerekli hesaplamalar ve muhasebe detaylarından sonra çok daha düşük maliyetle çok daha stratejik bölgelerde kapsamlı ve profesyonel bir sinema salonu açmak mümkün olabilmektedir.

Sinema Salonu Nasıl Açılır?

Sinema salonu açmak için gerekli belgelerin gerekli belgelere ulaştırılması gerekmektedir. Aynı zamanda Maliye Bakanlığı ile de sürekli olarak iletişim halinde olunmalı ve talep edilen belgeler eksiksiz bir şekilde sunulmalıdır. Bununla birlikte sinema salonları diğer işletmelere oranla çok daha stratejik önem konumuna sahiptir. Bu nedenle sinema salonunun insanların ve kültürel etkinliklerin çok daha fazla olduğu semtlerde ve bölgelerde açılması gerekmektedir. Bunun için saha araştırması ve piyasa yoklaması yapılması mümkün mertebe riayet edilmesi gereken ticaret kurallarının başında geliyor.

 

Aynı zamanda sinema salonlarında koltuklar arasındaki boşluklar ve ön koltukların sinema perdesine olan uzaklığı da yasalar çerçevesinde belirlenmektedir. Örneğin ön koltukların perdeden uzaklığı 7 metre olmalıdır. Aynı zamanda her sinema salonunda en az iki bayan iki de bay tuvaleti bulundurma zorunluluğu yer almaktadır. Bu bilgiler henüz sinema salonu açma aşamasında öğrenilmeli ve uyulmalıdır. Film dağıtımcıları ile anlaşmaya varmak ve haftalık olarak güncellenmek üzere filmleri kiralama da izlenmesi gereken yollardan bir diğerini oluşturur.

Sinema Salonu İşletmeciliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sinema salonunu açmak kadar işletmek de son derece kritik bir öneme sahiptir. Birçok sinema salonu işletmesi var bulunan kurallara uymadığı için astronomik oranda cezai yaptırımlara çarptırılmaktadır. Artı 12 ve artı 18 kurallarına uyulmalıdır. Aynı zamanda sinema salonlarında bahşiş almak da yasalar gereğince yasaklanmıştır. Bu ince kurallara riayet edildiği takdirde kar zarar tablosundan başarıyla çıkmak mümkün olmaktadır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer kural ise film seçimleridir. Çoğunluğun izleyebileceği filmleri sinema salonuna getirmek müşteri sayısını otomatik olarak arttırmaktadır.