Prefabrik Ev Hakkında Bütün Bilgiler

Prefabrik Ev Hakkında Bütün Bilgiler

Prefabrik Ev Hakkında Bütün Bilgiler
Ücretsiz İlan Sitesi

Sizlerden prefabrik ev hakkında birçok soru geliyor. Prefabrik ev nedir? Prefabrik ev kurulması için neler gerekir? Prefabrik evlerin artıları eksileri nelerdir? Prefabrik evin içi nasıl? Prefabrik ev planları nasıl? Prefabrik ev fiyatları nedir? Bu tip sorulara daha önce parça parça birçok yazımızda cevap aradık. Prefabrik evlere olan yoğun bilgi talebinden dolayı daha geniş bir inceleme yapmaya karar verdik. Gelin yukarıdaki sorulara tek tek cevap arayalım.

PREFABRİK EV NEDİR?

Prefabrik ev, fabrikada ön hazırlıkları, çizimi, parçaların tek tek yapımı tamamlanıp, gelip arazinizde montajı yapılan ev çeşididir. Prefabrik evin parçaları (Örneğin kapı, pencere, duvarlar, tabanı,…) kurulacağı yere parçalar halinde getirilir ve önceden hazırlanmış plana göre evi kurdurmak istediğiniz yere kurulur.

Prefabrik kelime anlamı olarak ön üretimli olarak çevrilebilir. Önceden fabrikada parça parça üretilen yapı istediğiniz alana kurulur.

Aslında bu kadar basit bir tanımı varsa neden bir bilgi karmaşası var? Prefabrik ev denildiği zaman soruların net cevabını bulmak zor oluyor. Aradığımı neden tam olarak bulamıyorum diyorsanız cevap çok çeşitli prefabrik yapı var. Prefabrik yapı çeşitlerine bakalım.

PREFABRİK EV ÇEŞİTLERİ, PREFABRİK YAPI ÇEŞİTLERİ

İşte bir kavram karmaşası olmasının nedeni tam olarak bu. Prefabrik yapı ucuz diye biliyorsunuz. Gidip fiyat alınıyor. Beklentinizin çok üstünde bir fiyat çıkıyor. Tekrar sökülmesi, nakliyesi mümkün diye biliyorsunuz. Mümkün olmuyor vs. vs.

KONTEYNER VEYA MODÜL PREFABRİK YAPILAR

En basit prefabrik yapı çeşidi bu tip yapılardır.

Bekçi kulübelerinden, şantiyelerde işçilerin kaldığı basit yapılara kadar olan prefabrik yapılar bu yapılara örnektir. Çok basit yapılardır. Birçok kullanım alanı vardır. Bekçi kulübeleri, satış yerleri, bağ evleri, taksi durakları, umumi tuvaletler, hatta şehirler arası yollarda bulunan arsa satan amcaların durduğu basit prefabrik yapılar bu gruba girer.

Üretici firmalar genelde bu tip ürünleri seri üretim yaparlar. Nakliye ve montajları çok kolaydır. Hızlı ve ekonomik çözüm sunarlar.

Yazımızın asıl konusunu oluşturan yapılar değiller. Gelelim asıl konumuz olacak prefabrik yapı çeşitlerine.

PANEL SİSTEM PREFABRİK YAPILAR

Asıl Prefabrik Ev olarak bilinen yapılar bu yapılardır. Fabrikada üretilip arazinizde kurulan prefabrik ev türü tam olarak budur. Fiyat olarak betonarme evlerden daha ucuza gelirler. Duvar kalınlıkları 6-10 cm arasındadır. Ayrıca Sandviç Panel Sistem olarak bilinirler. Genelde tek veya iki katlı yapılıyorlar.

Bu tip prefabrik evler betonarme evlerden daha düşük fiyata gelmektedir.

PANEL SİSTEM PREFABRİK EVLERİN AVANTAJLARI

 • Betonarme evlere göre daha ucuza mal edersiniz
 • Deprem kuşağında yaşıyoruz. Betonarme evlere göre depreme daha dayanıklılar.
 • Isı ve ses yalıtımları betonarme evlere göre çok daha iyi durumda.
 • Durmadan tadilat istemez. Usta usta dolaşmak zorunda kalmazsınız.
 • Standartları vardır. Kötü usta, kötü işçilikten kaynaklı sorunlar yaşamazsınız.
 • Aylarca inşaat çekmezsiniz. Firma söylediği tarihte gelip, kurulumu gerçekleştirir.
 • Ödeyeceğiniz fiyat bellidir. Sonra farklı farklı bir sürü gider çıkmaz. Bütçenizi ayarlayabilirsiniz.
 • Söktürüp başka bir yere kurulum yaptırabilirsiniz.
 • Bütün ölçüleri tamdır. İşçilik hatasından kaynaklı saçma ölçü sapmaları, gereksiz girinti çıkıntılarla sonradan uğraşmazsınız.
 • PANEL SİSTEM PREFABRİK EVLERİN DEZAVANTAJLARI

 • Eviniz en fazla 2 katlı olur. Bazı firmalar 3 kata kadar yapabildiklerini söyleseler de ideali en fazla 2 kat.
 • Betonarme evlere göre ömürlerinin daha az olduğu gerçeği var. Ortalama ömürleri 50 sene. Ancak 50 sene boyunca betonarme evlere yaptıracağınız tadilatlara harcayacağınız bütçe ile 2. prefabrik evi zaten kurabilirsiniz.
 • Duvarlara özellikle sandviç sistemse çivi çakamaz, herhangi bir obje asamazsınız.
 • Bütün kablolar ve borular sıva üzeridir. Kablo kanalları ile gizleyebilirsiniz ancak duvar içerisinden geçiremezsiniz.
 • 2 katlı prefabrik eviniz varsa üst katta çok hafif yaylanma hissi olur.
 • Şehirde yaşıyorsanız modüler yapı sayıldıkları için iskan almanız zor olur. Elektrik, su, doğalgaz bağlanamaz. Tabii bir çözümü var şantiye binası olarak gösterir ve sürekli uzatabilirsiniz. Bu seferde elektrik, su ve doğalgaza daha fazla para ödersiniz. Köy evi olarak yaptırırsanız problem olmaz. Ev alacağınız firmaya bu konuda danışmakta fayda var. Onlar sizi doğru yönlendirecektir.

Kimler prefabrik ev yaptırmalı?: Yazlık, köy evi, bağ evi yaptıracak ve ilerde ilave kat çıkmayacak kişiler için ilk seçenek panel sistem prefabrik ev olmalı. Betonarme evlere göre avantajları çok fazla. Özellikle tek katlı ev yaptıracaklar başka bir alternatif bakmamalı. En iyi seçenek bu tip prefabrik evler.

ÇELİK KONTRÜKSİYON PREFABRİK YAPILAR

En sağlam yapı çeşididir. Betonarme evlere göre çok daha sağlamdır. Evden daha çok fabrika, sanayi, hangar, devasa besicilik yapıları, demir-çelik işleme tesisleri, silolar, su arıtım tesisleri, oto servis binaları,… gibi kullanım alanları vardır. Eğer siz prefabrik ev diye yola çıkarak çelik kontrüksiyon yapılara yönelirseniz maliyetler çok yukarı çıkar. Çelik kontrüksiyon ev yapılır mı? Tabii ki yapılır. Ancak prefabrik evlere maliyet açısından yöneliyorsanız bakmanız gereken ev tipi bu değil panel sistem prefabrik yapılardır. Deprem bölgesinde yapı yapmayı düşünüyorsanız, maliyetten ziyade sağlamlık sizin için en önemli kriterse bakmanız gereken prefabrik yapı çeşidi bu tip yapılardır. Çelik kontrüksiyon yapıların bir daha sökülüp takılma şansı yoktur. Sizin arsanıza özel yapılırlar. En uzun ömürlü yapı çeşidi çelik kontrüksiyon yapılardır.

PREFABRİK EV KURULMASI İÇİN GEREKLİ İZİNLER?

Prefabrik ev yapılması için çeşitli izinler gerekiyor. Prefabrik yapılar imar kanunun 20. maddesinde yer alan hükümler ve izinlere tabidir.

Prefabrik ev yapılabilmesi için gerekli izinler şunlardır:

 • İmar durumuna ilişkin belge
 • Yapılacak yerin tapusu
 • Harita plan örneği
 • Eğer yapılacak arsa hisseli ise diğer hisse sahiplerinden alınacak muvafakatname
 • Prefabrik ev projesi
 • Elektrik tesisatı, su tesisatı,… gibi diğer bilgiler

PREFABRİK EV İÇİN YAPILACAK EK MASRAFLAR NELERDİR?

Firma ile anlaştığınız ev ve kurulum bedeli dışında yapmanız gereken çeşitli masraflar vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

HAFRİYAT GİDERLERİ:

Prefabrik ev kurulacak arsanın düzleştirilerek temel atımına hazır hale getirilmesi gerekmektedir.

ZEMİN GÜÇLENDİRME GİDERLERİ:

Temel atılacak zemin düz değil engebeli bir arazi ise zemini doldurmak gerekir. Hatta istinat duvarı çekmeniz gerekebilir.

TEMEL GİDERLERİ:

Evin kurulacağı alana bir temel atılması gerekmektedir. Prefabrik eviniz bu temel üzerine yapılacaktır.

İÇ VE DIŞ DÜZENLEME GİDERLERİ:

Peyzaj başta olmak üzere anlaşma dışı ekstra düzenleme giderleridir.

İŞÇİ GİDERLERİ:

İşçilerin ulaşım, konaklama ve yemek ücretleri size aittir.

RESMİ GİDERLER:

Ruhsatlandırma, tesisat giderleri vb. giderler

NAKLİYE GİDERLERİ:

Prefabrik ev uzak bir bölgeye kurulacak ise nakliye masrafları size aittir.

Burada bahsedilen giderlerin tamamı betonarme bir yapı yapılacak ise de yapılması gereken giderlerdir.

PREFABRİK EVLERİN İÇERİDEN GÖRÜNÜŞLERİ

Peki prefabrik evler içeriden nasıl gözüküyor? Açıkçası bildiğimiz evlerden farklı bir yanı yok. Duvarlar biraz daha ince ama daha iyi ısı ve ses yalıtımları var. Bunun dışında bariz farklar yok.

PREFABRİK EV PLANLARI VE PREFABRİK EV FİYATLARI

Bu yazıyı hazırlarken sorumlu habercilik ilkeleri gereği prefabrik ev üreten firmalarla temasa geçerek, ev planları ve fiyatlarını kaynak göstererek haberimizde paylaşmak istediğimizi belirttik. Bu konuda sadece tek firma bize olumlu adım attı. Bize ev planları ve fiyatlarını gönderen Karmod firmasına teşekkür ederiz.

Prefabrik evler 150 metrekareye kadar % 1 KDV ile fiyatlandırılıyor. 150 metrekare üzeri KDV oranı % 18 oluyor. Bu nedenle 150 metrekareye kadar evleri tanıtacağız.

Evin dışarıdan görüntüsü, kesiti ve planını vererek özelliklerini ve fiyatlarını vereceğiz.

PREFABRİK EV HAKKINDA GENEL YORUM

Bir arsanız var ve ev yaptırmayı düşünüyorsanız gerek maliyet gerek inşaat kolaylığı gerekse inşaat süresi bakımından birinci sırada düşünülmesi gereken yapılar prefabrik yapılardır.

Ancak 2 den fazla kat düşünüyorsanız betonarme binalar birinci tercihiniz olacaktır.

Seçiminiz prefabrik ev olursa yalıtım, depreme dayanıklılık ve garanti ayrıca elde edeceğiniz diğer avantajlar olacaktır.

Ayrıca inşaat maliyeti hesaplamak prefabrik yapıda çok net olacaktır. Betonarme yapıyı en ince ayrıntısına kadar hesaplayamazsınız. Bugün hesap yapmayı başarsanız bile inşaat devam ettiği sürece demir, çimento, tuğla, kiremit vs. fiyatları sürekli değiştiği için yaptığınız hesaplama ne kadar detaylı olursa olsun tutmayacaktır.

Ayrıca usta ile uğraşma, işçilikten kaynaklanan hatalar gibi durumlarla karşılaşmayacaksınız.

İki veya daha az katlı bir yapı yapacaksanız tavsiyemiz prefabrik yapı yaptırmanız olacaktır.