Part Time İş İlanları Nasıl Bulunur, Nelere Dikkat Etmeli?

Part Time İş İlanları Nasıl Bulunur, Nelere Dikkat Etmeli?

Part Time İş İlanları Nasıl Bulunur, Nelere Dikkat Etmeli?
Ücretsiz İlan Sitesi

Part time iş hayatımıza ne ara bu kadar girdi?

Part time iş aslında Avrupa ve Amerika’da uzun zamandır tercih edilen bir çalışma şekli olsada Türkiye’de henüz bir kaç yıldır ön plana çıkmaktadır. Özellikle de 2018 yılında çokça tercih edilen part time iş yani yarı zamanlı çalışma şeklinin 2019 ve sonrasında daha da çok tercih edilerek tam zamanlı çalışmaya yakın oranlara geleceği öngörülmektedir. Bu öngörünün aslında birçok sebebi bulunmakla birlikte, en önemli sebeplerinden bazılarını sayacak olursak; Öncelikle Türkiye’deki işsizlik oranının artması ve ekonomin şartların zorlaşması, kişilerin tek bir iş ile geçinememesi problemine yol açmaya başladı. Bu durumda çalışanlar mevcut olarak çalışmakta oldukları işlerinin yanı sıra, ek olarak yapabilecekleri işler aramaya başladı.

Bunun bir sonucu olarak da ek iş ve freelance çalışma gibi yeni çalışma şekilleri varolmaya ve büyük oranda artmaya başladı.

Diğer yandan artık çalışanların, özelliklede genç nüfusun tüm zamanını çalışmaya ayırmak istememesi ve iş-sosyal hayat dengesini kurabilmek adına, kendine daha çok zaman ayırabileceği yarı zamanlı, dönemsel ve freelance işleri tercih etmesi ise bir diğer önemli sebep olarak gösterilebilir.  Artan işsizlik ve pek de iyiye gitmeyen ekonomiden sadece çalışanlar değil, firmalarda büyük oranda etkilenmekte ve uyum sağlamak adına benzer yöntemlerde değişiklikler yapmakta. Misal çoğu firma tam zamanlı çalışan sayılarında azalmaya gitmiş ve bunun yerine part time yarı zamanlı çalışan personel tercih etmeye başlamıştır. Bu durum özellikle daha hızlı sirkülasyonu olan perakende ve ticaret sektöründe çok daha net görülebilir.

Part time iş yani yarı zamanlı çalışma şeklinin 2019 ve sonrasında daha da çok tercih edilerek tam zamanlı çalışmaya yakın oranlara geleceği öngörülmektedir.

Part time çalışmanın artması demek, iş ilanlarında artış olması, dolayısıyla işsizliğin azalması demektir. Bu da ülkece hepimizin istediği bir durum olduğu için son zamanlarda part time çalışma oranını arttırma ve dolaylı olarak işsizliği azaltmak üzerine çokça teşvik yapılmaktadır. Türkiye İş Kurumunun (İŞKUR) part time çalışmanın artması için yaptığı uyum projesi bunların bir örneğidir. Bu projenin özellikle genç, kadın ve engellilere part time istihdam sağlaması planlanmaktadır. Bu destek ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz teşviğin detaylarını anlattığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Devlet kurumlarının yapmakta olduğu bu gibi destekler Türkiye’de de part time istihdamın artmakta olduğunu destekler niteliktedir.

Nitekim sadece Turkiye’de değil dünyanın genelinde de insanlar artık kendi hayatlarına daha çok zaman ayırabilmek adına full time çalışma şeklinden vazgeçmektedir. Bu durum da doğal olarak işverenlerin part time, remote, freelance gibi yeni çalışma şekillerini firmalarına adapte etmelerine sebep olmaktadır. Bu şekilde personel çalıştırmanın  işverenler açısından da zaman ve maliyetten tasarruf sağlıyor oluşu, yakın zamanda bunu fark eden birçok firma tarafından, kendi çalışma şekilleri içerisinde de part time, dönemsel ve remote (uzaktan) çalışma uygulanmasına geçmesine sebep olacaktır.

Kısaca Part Time (Yarı Zamanlı) Çalışma Nedir?

İş kanununda belirlenen resmi tam zamanlı çalışma şekli haftada 45 saat çalışma şeklindedir. Yarı zamanlı çalışma ise aslında Çalışma Süreleri Yönetmeliğinde geçtiği şekli ile bakacak olursak, tam zamanlı haftalık çalışma süresinin 2/3 oranına kadar olmalıdır. Fakat genelikle part time yani yarı zamanlı çalışma şekli, kişinin haftalık olarak 30 saati aşmayacak şekilde çalışması şeklinde uygulanır. Bu çalışma şekli
Daha çok tercih edilen bir yöntem olan iş arama platformları üzerinden başvuru yapacaksanız yine öncelikle bu platformların güvenilir olmasına dikkat edin. Bunu anlamak için birkaç noktaya dikkat etmeniz yeterlidir. Mesela bir platformun 4904 sayılı Türkiye iş kanunu kurallarınca uygun hareket etmesi için, İŞKUR onaylı olması gerekir.

Türkiye’de bu onaya sahip platformların iş arayanlardan ücret alması yasaktır.

Bu yüzden eğer sizden iş arayışınız için ücret talep eden bir platform olursa şayet bu yasal değildir ve bu tür platformlara güvenmemeniz gerekir. Peki güvenilir platformu nasıl anlayacağız derseniz, biraz önce bahsetmiş olduğumuz 4904 sayılı Türkiye iş kanunu kuralları gereği, özel istihdam bürosu olarak hizmet veren platformların bunu internet sitelerinde “…. numaralı aracılık izin belgesi ile faaliyet göstermektedir. ise, işe ve işverene göre değişmekle birlikte genellikle hafta içerisinde yarım gün olarak 5 ya da 6 gün veya tam saatlik çalışma ile haftanın 3 ya da 4 günü çalışılması şeklindedir.

Part Time (Yarı Zamanlı) Çalışanın Yasal Hakları Nelerdir?

Tam zamanlı bir çalışanın yararlandığı tüm haklardan, eşitlik ilkesi gereğince yarı zamanlı çalışanlar da yararlanmaktadır.

Tam zamanlı çalışanlarda 6 gün süre ile çalışması sonucunda 7. gün izin, yani çalışılmadığı halde ücreti ödenen gün olarak kullanılır. Part time olarak çalışan bir personelde ise, haftalık 30 saat çalışması halinde, izin olarak bir gün içinde yaptığı çalışma saati kadar ödemeye eklenir.

Part time çalışanlar da tam zamanlı çalışanlar gibi yıllık izin yönetmeliğindeki kıdeme göre belirlenen gün kadar yıllık izin hakkederler. Fakat burada yıllık izin gün sayısı içerisinde toplam part time çalışacağı süreye istinaden ödemesi yapılır. Yani bu demektir ki haftada 30 saat çalışan birinin bir hafta yıllık izinli olması halinde ücret ödemesi içerisinde yıllık izinli gün sayısı 4 (30 / 7,5 saat) olmaktadır.

Part Time İş İlanları Nasıl Bulunur?

Part time işler genellikle kapı ilanları, gazete ilanları ya da bir tanıdık vasıtası ile kulaktan kulağa gibi eskiden beri süregelen yöntemler ile, çalışma ve iş kurumlarına başvuru yaparak veya çeşitli ajanslar vasıtasıyla aranırdı. Daha sonrasında internetin ve sosyal medyanın hayatımıza girmesi ile, çeşitli iş ve çalışan arama siteleri kurulmaya ve yaygınlaşmaya başladı. Bu tür iş ilanları yayınlayan sitelerin ortaya çıkması hem işveren hem de iş arayan açısından büyük kolaylık sağladığı için diğer yöntemlerden çok daha fazla tercih edilmeye başlandı. Daha sonrasında bu alanda birçok internet sitesi kuruldu.

Bu sitelerin çok fazla avantajı olsa da sadece part time, dönemsel ya da freelance iş ilanları yayınlamadıkları için genellikle tam zamanlı çalışmak isteyen, beyaz yaka ya da mavi yaka iş arayanlara daha çok hitap ediyor oluşu, yani part time iş ilanlarının daha kısıtlı olması gibi bir dezavantajı vardır.

İlk bakışta bu size büyük bir sorun olarak görünmüyor olabilir fakat firmalar ve yarı zamanlı iş arayanlar açısından baktığınızda hem maliyet hem de zaman kaybına sebep olmaktadır.

Örneğin işveren firma tarafından baktığınızda, sizinle part time çalışacak bir personele yapacağınız yatırım ile tam zamanlı çalışacağınız bir personele yapacağınız yatırım farklı olacaktır. Çünkü en basit sebeple bakacak olursak tam zamanlı personeli firmanızda uzun süre çalıştırmak adına işe alırsınız. Buna karşılık yarı zamanlı çalışan personeller genellikle çok uzun süre çalışmak yerine daha kısa süreli çalışmayı tercih ederler. Aynı şey dönemsel çalıştıracağınız personel içinde geçerlidir. Bu durumda çoğu firma kendisiyle kısa süre çalışacak olan personele fazla yatırım yapmak istemez.

Dolayısıyla yarı zamanlı çalışacak olan personelle tam zamanlı çalışacak personelin arama ve yerleştirme maliyetinin aynı olduğu, tüm çalışma şekillerini fark gözetmeden yayınlayan platformlar, firmalar açısından bir dezavantajdır.

Benzer şekilde part time çalışanlar ile tam zamanlı çalışanlarda aranan nitelikler bazen farklılık gösterebilir. Tabi bu yapılacak işin niteliğine göre de değişebilir. Mesela satış danışmanı gibi daha göz önünde bir pozisyonda çalıştıracağınız personelde, dış görünüşüne daha çok önem veren birini tercih edersiniz. Buna karşılık ofis içinde çalışacak bir personelin ise dış görünüşten ziyade, bilgisayar bilgisine önem veren biri olmasını tercih edebilirsiniz.

Bu durumda işe alınacak çalışma arkadaşlarının çalıma şekline göre spesifik olarak ayırıldığı platformlar firmaların insan kaynakları departmanları açısından zamandan tasarruf sağlar.

Bu durumun ve part time çalışmaya olan ilgi ve talebin artmasının bir sonucu olarak, sadece part time, dönemsel, freelance ve ek iş veya hizmet ilanları yayınlayan siteler kurulmuştur. Buna en iyi örneklerden biri ise sahibinebak.com‘dur. Yeni nesil çalışma şekli olan part time, dönemsel ve freelance çalışmayı destekleyen ve sadece bu alandan iş ilanları yayınlayan sahibinebak.com‘un hem işveren hem de çalışan açısından birçok avantajı bulunmaktadır. İşveren ve iş arayanların hem maliyet hem de zaman bakımından tasarruf etmesini sağlar. Bunun yanı sıra sahibinebak.com bir hizmet pazar yeridir. Yani iş ilanlarının yanı sıra iş arayanlar kendi hizmet ilanlarını da yayınlayabilir. Hizmet pazar yerleri de son zamanlarda serbest çalışma şeklinin artmasıyla ortaya çıkmış platformlardır.

Part Time İlanlara Başvururken Nelere Dikkat Etmeli?

Part time iş, dönemsel işler ya da ek iş ilanlarına başvuru yaparken, öncelikle başvuru yaptığınız platformun güvenilirliğine dikkat etmeniz gerekir. Eğer İŞKUR gibi hizmet merkezi olan yerlerden başvuru yapıyorsanız, bulunduğunuz bölgenin çalışma ve iş kurumuna gitmeniz gerekir. Kaydınızı pekala online da oluşturabilirsiniz tabi ki. Fakat eğer İstanbul gibi büyük bir şehirde yaşıyorsanız, İstanbul Çalışma ve İş Kurumuna giderek iş aradığınızı belirtmek ve çalışmak istediğiniz işleri kategori olarak söylemelisiniz. Tabi İstanbul’da yaşadığınızı varsayarsak bulunduğunuz bölgenin yani, İstanbul Anadolu ya da İstanbul Avrupa yakasında bulunan hizmet merkezlerine gitmeniz daha doğru olur.

Ayrıca İŞKUR’a online müracaat etmek yerine, şahsen giderek müracaat ederseniz, kurum içinde çalışan danışmanlardan da size iş bulma konusunda yardımcı olmalarını isteyebilir, iş arayanlara sağladıkları destekler var ise bunlarla ilgili bilgi alabilirsiniz.

Günlük ve part time iş ilanları için personel toplayan ajanslar, organizasyon firmaları ve insan kaynakları danışmanlıkları ile çalışacaksanız, bunları iyice araştırmaktan çekinmeyin. Bu tür organizasyon firmaları ve ajanslar size belli kategorilerde çokça iş ilanı sunar fakat genellikle ödemeler için 15 gün gibi bir süre beklemeniz gerekir. Tabi bu her firma için geçerli değildir.

Türkiye’de İŞKUR onayına sahip platformların iş arayanlardan ücret alması yasaktır.

Bu yüzden eğer sizden iş arayışınız için ücret talep eden bir platform olursa şayet bu yasal değildir ve bu tür platformlara güvenmemeniz gerekir.

Daha çok tercih edilen bir yöntem olan iş arama platformları üzerinden başvuru yapacaksanız yine öncelikle bu platformların güvenilir olmasına dikkat edin. Bunu anlamak için birkaç noktaya dikkat etmeniz yeterlidir. Mesela bir platformun 4904 sayılı Türkiye iş kanunu kurallarınca uygun hareket etmesi için, İŞKUR onaylı olması gerekir. Türkiye’de bu onaya sahip platformların iş arayanlardan ücret alması yasaktır. Bu yüzden eğer sizden iş arayışınız için ücret talep eden bir platform olursa şayet bu yasal değildir ve bu tür platformlara güvenmemeniz gerekir. Peki güvenilir platformu nasıl anlayacağız derseniz, biraz önce bahsetmiş olduğumuz 4904 sayılı Türkiye iş kanunu kuralları gereği, özel istihdam bürosu olarak hizmet veren platformların bunu internet sitelerinde “…. numaralı aracılık izin belgesi ile faaliyet göstermektedir.

4904 sayılı kanun uyarınca iş arayanlardan ücret alınması yasaktır.” ibaresi ile belirtmesi gerekir.

Bu tür platformların bir diğer güzel avantajı ise size bulunduğunuz bölgenin dışında da iş arama imkanı sunmasıdır. Yani eski yöntemlere bakacak olursak, kapı ilanları ve gazete ilanları bölgesel ilanlardır. Yani bulunduğunuz bölgenin dışında iş bulabilme imkanınız pek yoktur. Ama online platformlar üzerinden yapabileceğiniz aramalarda dilerseniz arama alanınızı iyice daraltarak sadece bulunduğunuz bölgede arama yapabilir. Misal yine örnek verecek olursak İstanbul’da yaşayan biriyseniz, İstanbul Anadolu ya da İstanbul Avrupa yakası şeklinde aramanızı daraltabilirsiniz. Ayni şekilde yine örneklendirecek olursak, İstanbul’da öğrencisiniz ama yazın İzmir’e gitmeyi ve orada çalışabilmeyi umuyorsunuz diyelim. Bu durumda yine aramanıza İzmir bölgesini de ekleyerek istediğiniz işi daha oraya gitmeden bulabilirsiniz.

Part time çalışma ilerleyen günlerde de önem kazanmaya devam edecek.

Tam zamanlı çalışma dediğimiz, haftada en fazla 45 saat çalışma yasası, firmaların çalışanlarını fazla çalıştırmasını önlemek amacıyla konuldu. İşverenler bu modeli günde 9,5 saatlik çalışmayı gerektiren (tabii bu cumartesi günleri çalışıp çalışmadığınıza göre değişkenlik gösteriyor) iş günlerini haklı çıkarmak için hâlâ kullanıyorlar, ama yapılan araştırmalar, çalışanların bu 9,5 saatlik iş günü içinde yaklaşık olarak sadece üç saatini verimli bir şekilde geçirdiklerini gösteriyor.

Eskiden el işçiliği ile üretilmesi uzun zamanlar alan ürünler, artık gelişmiş makineler sayesinde dakikalar veya saatler içinde üretilebiliyor. Bu teknolojik gelişmeler üretimi daha verimli kılıyor fakat iş günü içerisinde çalışılan saatlerin sayısını azaltıyor.

Bu ekstra zaman, hem boşa harcanmış bir insan kaynağı, hem de çalışanların motivasyonunu düşüren ve memnuniyetsizliğine sebep olan bir durum ortaya çıkarıyor. Hatta yapılan bir araştırma, çalışanların yüzde 84’ünün işinden memnun olmadığını ve yüzde 72’sinin işini değiştirmeyi düşündüğünü gösteriyor. Başka bir araştırma ise, freelance çalışanların yüzde 97’sinin geleneksel yani tam zamanlı bir işe dönme planları olmadığını söylüyor.

İşverenler de 45 saatlik çalışma haftasının çıkaracağı sorunların gittikçe daha fazla farkına varıyor ve çalışanlarına esnek çalışma saatleri, sınırsız izin günleri ve evden çalışma günleri gibi programlar uyguluyorlar. Uygulanan bu gibi proglamlar bizlere gösteriyorki part time iş, freelance çalışma, remote (uzaktan) çalışma gibi yöntemler gün geçtikçe hayatımıza daha da dahil oluyor ve tam zamanlı (full time) çalışmanın pabucu dama atılıyor.

Bizde sahibinebak.com olarak bu değişimi destekliyor ve part time iş ilanlarının artması ve yönünde adımlar atıyoruz.

Bunun için bizimle ilk kez çalışacak işverenlerin ilk iş ilanlarını ücretsiz olarak yayınlıyor ve doğru başvuruyu alabilmesi adına platformumuza sadece part time yarı zamanlı, dönemsel ya da freelance çalışmak isteyen üyeleri topluyoruz. Yani sizde part time çalışan arayan bir firma iseniz ilanınızı yayınlamak ve doğru kitleye ulaştırabilmek adına doğru yerdesiniz 

Unutmadan ekleyelim sahibinebak.com‘da ilan açabilenler sadece işverenler değil. İster part time iş arıyor olun, ister dönemsel ya da freelance, sahibinebak.com‘da hiçbir ücret ödemeden kendi iş talebinizi oluşturabilirsiniz. İş talebi oluşturmak hem işverenlerin sizi daha kolay bulabilmesini sağlar, hem de çalışmak istediğinizi belirttiğiniz kategorilerde iş ilanları geldikçe bizim sizi bilgilendirmemizi kolaylaştırır.

Sizde işinize part time, hayatınıza full time zaman ayırmak isterseniz sahibinebak.com‘a üye olarak başlayabilirsiniz!