Oto Yıkama Açmak Para Kazandırır mı?

Oto Yıkama Açmak Para Kazandırır mı?

Oto Yıkama Açmak Para Kazandırır mı?
Ücretsiz İlan Sitesi

Oto yıkama açmak para kazandırır mı? Oto yıkama dükkanı açıp güzel paralar kazanmak mümkündür. Yeni iş fikirleri kategorisinde ilk yazımız oto yıkama dükkanı işinin püf noktalarıyla ilgili oldu. Bu iş fikrinde; Oto yıkama açmanın maliyeti, oto yıkama ne kadar kazandırır?, oto yıkama malzemeleri nelerdir? gibi soru ve merak ettiğiniz hususlarda bilgi sahibi olabileceksiniz.

Girişimcilik ruhu ile kendi işinin patronu olmak isteyenler için oto yıkama açmak mantıklıdır. Araç yıkayarak para kazanmak isteyenler için detaylı bir rehber derledik.

Araç sayısı gittikçe artıyor

otomobil-sektörü-artıyor

Otomobil sektörü, ucu bucağı olmayan, sürekli gelişmekte ve yenilenmekte olan bir sektördür. Pazarların büyüklüğüne örnek vermek gerekirse Amerika Birleşik Devletlerinde kayıtlı araç sayısı, toplam ABD nüfusunun iki katı kadardır. Hal böyle olunca, bu çıkarımı her ülkeye yormak mümkündür. Ülkemizde, başta İstanbul olmak üzere birçok şehirde insanlar zenginleştikçe gayrimenkul ve otomobil yatırımları gerçekleşiyor. Yakın gelecekte, ABD gibi bir istatistiğe ulaşma ihtimalimiz oldukça yüksektir.

Hal böyle olunca, otomobil sektöründen birçok yeni pazarlar ve iş alanları ortaya çıkmaktadır. Oto yıkama, araç sahiplerinin kaçınılmaz bir ihtiyacıdır.

Oto yıkamacı açmadan önce iyi analiz yapın

oto-yikamaci-açmadan-önce-analiz-yapin

Oto yıkamacı açmadan önce iyi bir analiz yapmanız gerekir. Açacağınız il veya ilçede bulunan araç sayısını tespit etmek, oto yıkama açmadan önce mantıklı bir hareket olacaktır. Araç sayısının yanı sıra, dükkan açacağınız yerde bu işle uğraşan kaç kişi olduğunu, hangi noktalarda talebin çok olduğunu iyi belirlemeniz gerekir.

Oto yıkama açmak için para harcayacaksınız. Bu sebeple analizinizi güzel yapmalısınız ki paranız yanmasın. Mantıklı hareket ederek, güzel bir iş yeri açıp, işinizi güzel yaptığınız sürece para kazanmamak imkansızdır.

 • Oto yıkama işinde fiyat politikası nasıl olmalıdır?
 • Kullanılacak su nasıl olmalıdır? Çeşme suyu mu kullanılmalı? Yoksa kuyu suyu da olur mu?
 • Mevsimsel olarak işlerde nasıl bir dalgalanma olur?
 • Hangi marka ekipman tercih edilmelidir?
 • Acil durumlara yönelik nasıl bir prosedür izlenmelidir?
 • Bir araç başı yıkama maliyeti nedir?

Bu tarzda sualleri araştırmak sizin için faydalı olacaktır. En basiti farklı oto yıkama dükkanlarına giderek ne gibi zorluklar olup olmadığını çok iyi analiz edebilirsiniz.

Oto yıkama açmak karlı mıdır?

oto-yıkamacı-açmak-karlımıdır

Oto yıkama açmak kesinlikle karlı bir iştir. Oto yıkama dükkanı için alınacak malzemeler, su ve elektrik faturası dışında herhangi bir masrafı yoktur. Tek seferlik oto yıkama malzemelerini alıp işinize başlayabilirsiniz. Eğer işinizi gerçekten güzel ve temiz yaparsanız bu işten kesinlikle kazanç elde edebilirsiniz.

Hangi tarz oto yıkama açacağınıza karar verin

hangi-tarz-oto-yikamaci

Hangi tarzda oto yıkama dükkanı açacağınıza karar vermelisiniz. Oto yıkama dükkanı açacağınız bölgeyi iyi analiz etmelisiniz. Küçük bir ilçede tam donanımlı bir oto yıkama dükkanı açmak mantıklı bir hareket olmaz. Tam donanımlı bir oto yıkama dükkanında iç kuaför, boya koruma, çizik giderme, koltuk koruma, cam filmi çekme vesaire ekstra birçok hizmet bulunur.

Bu sebeple öncelikle hangi tarz oto yıkama dükkanı açacağınıza karar vermelisiniz. Eğer nüfusu 50.000 gibi bir ilçede oto yıkama açmak istiyorsanız ufak çapta bir dükkan işinizi görecektir. Talep halinde işinizi ilerletip tam donanımlı bir oto yıkama haline gelebilirsiniz.

Oto yıkama açmak için kosgeb kredisinden yararlanabilirsiniz

oto-yikamaci-için-kosgebden-yararlanin

Oto yıkama dükkanınızı açmak için gerekli olan yatırım sermayesi bulun. Bunu yapmanın en iyi yolu bir bankaya veya özel bir yatırımcıya iş planınızı sunmak ve işletme fikrinizin uygulanabilir olduğunu göstermektir. Devletten geri ödemesiz kosgeb kredisi de almayı düşünebilirsiniz.

Oto yıkama açmanın maliyeti, 40.000 TL’den başlayıp 200.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Oto yıkama malzemeleri nelerdir?

oto-yıkama-malzemeleri

Ekipman ve malzemelere ödeyeceğiniz miktar yine açacağınız dükkanın türüne göre değişir. Ancak yine de şu malzemelere ihtiyacınız olacaktır.

 • Deterjanlar ve özel kimyasal solüsyonlar
 • Hortum
 • Kurutucular
 • Basınçlı hava üfleme makinesi
 • Elektrikli süpürge
 • Fırça
 • Kova
 • Su deposu ve sulama sistemi
 • Ödeme sistemi
 • Mini market için malzemeler (Çay, kahve, tost makinesi vs.)
 • Dinlenme salonu için televizyon, wi-fi, çoklu şarj makinesi

Oto yıkama ne kadar kazandırır?

Oto yıkama işi gerçekten çok karlı bir iştir. Oto yıkama işini gerçekten güzel bir şekilde yaparsanız çok para kazanabilirsiniz. Oto yıkama dükkanının kazancını yukarıda ki videoda canlı olarak izleyebilirsiniz. Bu videoya göre oto yıkama dükkanının aylık toplam geliri 10.000 TL olarak hesaplanıyor.

Günde 30 TL’den, 25 araç yıkayan bir oto yıkamacının günlük kazancı >> 750 TL

Aylık toplam kazancı >> 30 x 750 = 22.500 TL

Elektrik, su, işçi ve kira aylık toplam masrafı >> 12.500 TL

Aylık toplam karı >> 22.500 – 12.500 = 10.000 TL

Bu işte kazancınızı arttırmak için yenilikçi olun

Hizmetler ekleyin: Oto yıkamacıların çoğu gelirlerini artırmak için ek hizmetler veriyorlar. Ek hizmetler vermeniz yeni müşteriler bulmanıza ve rekabet avantajı kazanmanıza yardımcı olur. Bir bekleme alanı ( örneğin televizyon, ücretsiz kahve, rahat koltuklar) ve hatta küçük bir berber dükkanı olası ilavelerdendir.

Müşterilerle temas kurmak için cep telefonu mesajları kullanın: Metin mesajları işinizi tanıtmanın düşük maliyetli ve etkili yollarından biridir.

Aylık veya limitsiz kartlar verin: Aylık veya limitsiz kartlar müşteriler araba yıkatmak için gelmediklerinde sabit gelir sunar. Ayrıca bu sabit müşteri tabanı oluşturmak için de kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Bu kartları dikkatli bir biçimde fiyatlandırın. Fiyat kara geçecek kadar yüksek, müşteriyi ikna edecek kadar düşük olmalıdır.

Çeşitli reklam ve tanıtım yöntemleri uygulayabilirsiniz.

 • Örneğin, bulunduğunuz semtteki evlere broşür dağıtabilirsiniz.
 • Belli noktalara afiş astırabilirsiniz.
 • Yerel radyolara reklam verebilirsiniz.
 • Sosyal medya üzerinden aktif olabilirsiniz. Daha doğrusu olmak zorundasınız! Instagram ve Facebook sayfanız mutlaka olmalı.
 • Ayrıca mevcut müşterilerinizin iletişim bilgilerini alıp belli aralıklarla onlara SMS ya da e-mail göndererek kendinizi hatırlatabilirsiniz.

Tüm bunlar haricinde aşağıdaki yenilikçi düşünceleri de devreye sokmaya çalışın.

 • Bekleme odası tasarlayın
 • Belli bir konseptiniz olsun
 • Büyük vasıtalara da yer verin
 • Özel kişi ve kurumlara yönelik ücretsiz yıkama kampanyanız olsun. Örneğin şehit ailelerinin araçlarını ücretsiz yıkayın. Ya da özel günlerde %50 indirime gidin.
 • Mini market ve kafetaryaya sahip olun
 • Aracını 5 kez size yıkayan müşterilere 1 yıkama bedava olsun. Böylece insanların size gelmesi için bir sebepleri daha olur.

Oto yıkama açma şartları

 1. Otopark olarak düzenlenen işyeri asgari 400 m2 kapalı alana sahip olacaktır.
 2. Oto yıkama yapılacak yer imar planlarında Sanayi, Ticaret veya Ticaret+Konut lejantında olacaktır.
 3. Oto yıkama yerlerinde araç otoparkı, büro ve bekleme salonu olacaktır.
 4. Suyun akım eğimi ızgaraya verilecek, çevreye sular akıtılmayacaktır.
 5. Oto yıkama yerinin ses ve gürültü yalıtımı standartlara uygun olarak yapılacaktır.
 6. Oto yıkama yerlerinde kesinlikle yağ değişimi, araç bakım ve tamiri, yedek parça satışı yapılmayacaktır.
 7. Oto yıkama yapılacak olan iş yerinin Yapı Ruhsatı, Yapı Kullanma İzin Belgesi ve Projesinde otopark olarak düzenlenmiş olması gerekir.

Oto yıkama açmak için gerekli belgeler

 1. Başvuru dilekçesi,
 2. İlgili yere ait tapu veya kira sözleşmesi,
 3. Kat mülkiyetine tabi yerlerde Kat Mülkiyeti Kanununa uygun olarak alınmış kat malikleri kurulu kararı,
 4. Kamuya ait mülkler söz konusu olduğunda izin/tahsis veya kira sözleşmesi,
 5. İlgili yere ait ölçekli vaziyet planı,
 6. İş yeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik ekindeki başvuru sahibince doldurulmuş Gayrisıhhi Müessese Açma Ruhsatı Başvuru/Beyan Formu,
 7. Fen İşleri Müdürlüğünden kanalizasyon hattına bağlantı için izin ve uygunluk belgesi.
 8. İtfaiye raporu
 9. Nüfus cüzdan sureti
 10. 2 adet fotoğraf

Not: Bu belgeler ve şartlar belediyeden belediyeye farklılık göstermektededir.