Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Günümüzün ekonomik yapısı çoğu vatandaş için para biriktirmeye müsait değil. Bu durumda ihtiyaçların karşılanması için devreye banka kredileri ve kredi kartları gibi çözümler giriyor.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?
Ücretsiz İlan Sitesi

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Günümüzün ekonomik yapısı çoğu vatandaş için para biriktirmeye müsait değil. Bu durumda ihtiyaçların karşılanması için devreye banka kredileri ve kredi kartları gibi çözümler giriyor.

Günümüzün ekonomik yapısı çoğu vatandaş için para biriktirmeye müsait değil. Bu durumda ihtiyaçların karşılanması için devreye banka kredileri ve kredi kartları gibi çözümler giriyor. Maalesef tüketim toplumu olduğumuzdan dolayı hiç ihtiyacımız olmasa da bir takım isteklerimizi karşılamamız için bu banka kartlarını ve bankaların sundukları kredi imkânlarını hiç düşünmeden değerlendiriyoruz. Ortaya çıkan bir sorun durumunda bu kredileri veya kredi kartlarını ödeyemediğimiz durumlarda başımıza neler gelir kısaca göz atalım.

Yaklaşık olarak 3 milyon vatandaşımızın karşı karşıya kaldığı bankalardan alınan kredi borçlarının ödenememe durumu gün geçtikçe vahim bir mesele haline gelmekte. Taksitler haline aldığınız kredi borcunuzun taksitlerin 2 ay boyunca geciktire bilirsiniz. Bu 2 ay zarfı içinde ödeme yaparsanız bankanızın uygulayacağı gecikme faizi ile cezalandırılırsınız. Kredi borçlarınızı bu gecikme faizleriyle 2 ay geriden ödeyebilirsiniz.

Borcunuzu 3 ay boyunca ödemez iseniz (90 gün) bu sefer bankalar idari takip başlatırlar. Aynı zamanda bankanız size mail ve SMS yolu ile bilgilendirme mesajları atacaktır. Bankanız sizinle iletişime geçtiği andan itibaren borcunuzu ödemeniz için 7 günlük bir süre tanırlar.

 Bankanız kredi borcu ödemelerinizi düzenli yapabilmeniz ve kendi zararlarını en aza indirebilmek için ödeme sürenizi uzatmak suretiyle yapılandırmaya gitmenizi teklif edecektir. Bu durumda sizin ya bu teklifi kabul edip ödemelerini yeni yapılandırma yoluyla ödemeniz ya da bu teklifi reddetmek gibi 2 seçeneğiniz bulunmaktadır. Öncelikle teklifi kabul edip ödemeyi yapamadığınız durum ile bankanın size yaptığı teklifi reddetmeniz aynı sonuçları doğuracaktır. Bankanız sizin dosyanızı bir avukata devredecek ve hakkınızda yasal süreç başlatılacaktır.

Bu süreç bankaya kredi almak için göstermiş olduğunuz kefili veya ipotekleri tehlike altına sokacaktır. Kefiliniz veya ipotek göstermiş olduğunuz her hangi bir malınız yoksa tüm mal varlığınıza, maaşınıza el konulabilir. En sonunda evinize haciz gelme söz konusudur. Avukatlara devredilen borcular merkez bankası tarafından kara listeye alınırlar. Bu durum düzeltseniz bile 5 yıl süre ile bankaların herhangi kredili bir ürününe başvuru yapamazsınız.

Eğer kredi borcumu ödeyemezsem hapis cezası alır mıyım diye düşüyorsanız bu sorunuzun yanıtı kısmen hayır olacaktır. Çünkü bankaların banka borçlarının ya da kredi kartlarının ödenmemesi durumunda hapis cezası verdirmek gibi bir yetkileri yoktur. Banka avukatları sürekli olarak size borcunuzu yapılandırmak için arayacaklar ve sözleşme imzalamanızı isteyeceklerdir. Siz bu sözleşmeyi kabul eder ve sonra yine bu borçlarınızı ödemediğiniz taktirde hapis cezası gibi bir durumla karşılaşabilirsiniz.