Koşuya Yeni Başlayanların Bilmesi Gereken 5 Şey

Koşuya yeni başlayanların hiç hafife almaması gereken bazı başlangıç kurallar var. Bu yazımızı okumadan antrenmanlara başlamayın!

Koşuya Yeni Başlayanların Bilmesi Gereken 5 Şey
Ücretsiz İlan Sitesi

Koşuya yeni başlayanların hiç hafife almaması gereken bazı başlangıç kurallar var. Bu yazımızı okumadan antrenmanlara başlamayın!

Koşmaya başlamak vücudunuzun hiç alışık olmadığı bir tempoya girmesini sağlar ve bu tempoda her sporda olduğu gibi sakatlanmalardan yanlış kas/eklem çalıştırmalara, mental sıkıntılardan fiziksel zorluklara, birçok hata ile karşılaşılabilir. Ama birkaç şeye baştan dikkat edilirse bu sorunların üstesinden gelinebilir. İşte karşınızda koşuya yeni başlayanların bilmesi gereken 5 şey!

1. İnterval koşularla başlayın

Yeni bir koşucu olarak tüm mesafeyi tek seferde kat etmeyi hedeflememelisiniz. Koşunuzu aralıklara ayırmakta ve başlangıçta kısa tutmakta fayda vardır. İnterval dediğimiz aralıklı koşu antrenmanları , yani kısa bir süre koşup bir o kadar da yürümek, sonra yine koşmak gibi antrenmanlar başlangıç için en idealidir. Bir süre sonra bu aralıkları değiştirmeye; koştuğunuz süreleri uzatıp yürüdüğünüz süreleri kısaltmaya başlayabilirsiniz.

2. Çok hızlı koşarak başlamayın

Yeni koşuya başlayanlar vücutlarında bazı zorlanmalara hazırlıklı olmalıdır. Ancak dikkat edilmesi gerekenleri de bilmesi gerekir. Yapılan en büyük hatalardan biri antrenmanlara hızlı koşarak başlamaktır ve bu hata hayal kırıklığı gibi mental sonuçlardan ağrı ve hatta yaralanma gibi fiziksel sonuçlara da yol açar. Dolayısıyla makul bir hızda koşmaya başlayın ve tüm mesafeyi aynı hızda bitimeyi hedefleyin.

3. Vücudunuza toparlanma süresi tanıyın

İlk koşunuz harika gitti ve hemen tekrar koşmak istiyorsunuz! Bu son derece makul bir senaryo, ancak bir sonraki antrenmana başlamadan önce bir gün beklemenizde fayda vardır. Vücudunuzun dinlenmesi gereklidir ve bu ancak ilk koşu seansının ardından olacaktır. Kaslarınızın, kemiklerinizin ve kardiyovasküler sisteminizin bir sonraki koşu antrenmanı için hazır olması için, koşunuzun ertesi günü dinlenmeyi ihmal etmeyin.

4. Hafif koşu ve kısa adımlar önemli

Koşmak teknik olarak hiç de kolay olmayan bir spordur. Koşmaya yeni başlayanların birçoğu da uygun bir tekniğe sahip değildir ve çok fazla enerji harcayarak koşmayı zorlaştırırlar. Vücudunuz, her kilometrede karmaşık hareket sırasını gerçekleştirmek için gereken koordinasyonu geliştirir. Rahat ve hafif koşular, kısa ve kolay adımlar sizi hedeflerinize çok daha ideal şekilde ulaştıracaktır.

5. Doğru zemini seçin

Koşuya yeni başlayanlar için en önemli meselelerden birisi de koşacakları zeminin ne olacağıdır. Kaldırımda koşmak hızlı koşmak için ideal olsa da eklemleriniz için zorlayıcı olacaktır. Dolayısıyla sadece iyi formda olan hafif koşucular için idealdir. Orman ve park zeminleri yumuşaktır ve mükemmel yastıklama sağlar. Kumlu zeminler kaslarınızı çok fazla çalıştıracaktır. Tartan zeminler tüm hava koşullarına dayanıklı ve yaylıdır.