Kızılay çalışma koşulları, iş başvurusu, iş ilanları, maaş, eğitim, staj ve kariyer durumu

Türk Kızılay’ı, İnsan Kaynakları Direktörlüğü ile; penceresi dünyaya açık, yenilikçi, yaratıcılığı ve kaliteyi destekleyici faaliyetler yürüterek, tüm çalışanlarının mutlu olacağı bir ortam yaratıp, çalışanlarının kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sağlayarak çalışanlarına kurumsal aidiyet duygusunu kazandıran bir kurumdur. Bu sayede çalışanlarını etkin bir kaynak olarak organize edip kuruluşa katma değer sağlamayı

Kızılay çalışma koşulları, iş başvurusu, iş ilanları, maaş, eğitim, staj ve kariyer durumu
Ücretsiz İlan Sitesi

Türk Kızılay’ı, İnsan Kaynakları Direktörlüğü ile; penceresi dünyaya açık, yenilikçi, yaratıcılığı ve kaliteyi destekleyici faaliyetler yürüterek, tüm çalışanlarının mutlu olacağı bir ortam yaratıp, çalışanlarının kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sağlayarak çalışanlarına kurumsal aidiyet duygusunu kazandıran bir kurumdur. Bu sayede çalışanlarını etkin bir kaynak olarak organize edip kuruluşa katma değer sağlamayı hedeflemektedir. Dünyanın birçok yerine yetiştirdiği hizmetler ile örnek bir kuruluş olan Kızılay, her yıl bünyesine kattığı yeni personeller ile daha da büyümektedir. Bu yazımızda sizler için Kızılay bünyesinde personel olarak görev almak isteyen kişilerin nasıl başvuru yapacakları, maaş, eğitim, kariyer vb. tüm ayrıntıları derleyip sizlere sunmaktayız. 

 

Öncelikli olarak Kızılaylı olmak ne demek?

Kâr odaklı çalışan şirketler ile sivil toplum kuruluşları arasındaki en büyük fark, sahip oldukları nedenselliktir. Şirketlerin ve dolayısıyla personelinin amacı “kâr” sağlamak iken, toplumsal fayda odaklı çalışan sivil toplum kuruluşlarının nihai hedefi dünya ve canlılar üzerinde pozitif bir etki oluşturmaktır. Bu kuruluşların bünyesinde hizmet vermek isteyen herkesin, benzer bir bakış açısını paylaşması beklenir.

Türkiye’nin tartışmasız en büyük sivil toplum kuruluşu olmasının yanında, en önemli kan bankası da Türk Kızılayı’dır.

1868’den beri karşılık gözetmeksizin insani yardım hizmeti veren Türk Kızılayı’nın bünyesindeki kurumların işleyişi de tüm büyük kuruluşlar gibi çok farklı alanlarda becerilere gereksinim duyar. İşlerliği ve verimi artırmak, böylece daha çok sayıda ihtiyaç sahibine ulaşabilmek, ancak Türk Kızılayı personelinin sağladığı özveri ile mümkündür.

Meslek sahibi olmak, kişinin bireysel ve varsa ailevi ihtiyaçlarını karşılamasının öncelikli koşuludur. Türk Kızılayı personeli olmak ise, geliriniz ile ihtiyaçlarınızı karşılarken, yaptığınız işin birilerinin yaşamında mucizeler yarattığının bilincinde olmaktır.

Kızılaylı olmak; mevki ve sosyal statü ile ölçülebilir bir değer değildir.

Kızılaylı olmak, yaşadığınız toplumun ve ulaşamadığınız dünya vatandaşlarının ihtiyaçlarını bilmek, attığınız her adımın bir ihtiyacı karşıladığının farkında olmaktır, Kızılay personelinin en önemli motivasyon kaynağı budur.

Kızılaylı olmak aynı zamanda; sahip olduğu gönüllü, personel ve bütçe ile, dünyanın her köşe ve bucağına yardım götüren Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Hareketine dahil olup, hiç tanımadığınız milletlerin geleceğinde payınız olduğunu bilerek yaşamaktır.

Kızılay Bünyesinde Yer Alan Kurumlar

• Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü
• Çadır Üretim Merkezi
• Hastane ve Tıp Merkezleri
• Göç ve Mülteci Hizmetleri Müdürlüğü
• Kızılay Huzurevi (İstanbul)

Kızılay Kariyer İşleyiş Şekli

1. Özgeçmiş oluşturma

Kızılay Kariyer sitesinde "Özgeçmiş Bırak" butonu bulunmakta buradan kaydınızı yapabilirsiniz. Özgeçmiş oluştururken fotoğraflı, iletişim bilgileri doğru, detaylı ve en az iki referans yazılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

2. Başvuru

Adaylar sistem üzerinde kendine uygun bulduğu 3 pozisyona başvuru yapabilir. Başvurularını dilediği zaman değiştirebilir. Kızılay Kariyer portali aynı zamanda kariyer portali olarak hizmet verdiği için uygun pozisyonlara başvurunuz olmasa dahi çağırılabilirsiniz.

3. Değerlendirme

Kızılay Kariyer Ofisi başvurunuzu değerlendirir. Olumlu bulunan adaylar için "Kişilik testi" ile birlikte mülakat daveti yapar. Aday, Türk Kızılay’ı uzman ekibi ile görüşür. Ekibin mülakatına göre aday olumlu veya olumsuz değerlendirilerek bütün notları sistem üzerinde tutulur.

4. Olumsuz Değerlendirilmesi

Aday pozisyon için olumsuz değerlendirilmişse bu Türk Kızılay’ına girme şansını kaybettiği anlamına gelmez. Sisteme kayıtlı bütün adaylar her zaman için mülakata çağırılabilir.

5. Olumlu Değerlendirilmesi

Olumlu bulunan adaylar Türk Kızılay’ının yetkilileri ile ikinci görüşmeye çağrılır. İkinci görüşmenin sonunda da başarılı olan adaylar uygun görülen pozisyonda çalışmaya başlar.

Kızılay’da Çalışma Koşulları

Diğer kamu kurumlarında mevcut olan genel koşullar Kızılay içinde geçerlidir. Kızılay’ın en büyük farklılığı ise KPSS yada her hangi bir sınava tabi olmaksızın personel alımını yapmaktadır. Kızılay alımları sadece başvurular değerlendirilerek sonuçlandırılmaktadır.

Kızılay’da Performans ve Ücret Ödemeleri

Türk Kızılayı Performans ve ücret yönetim Sistemi, çalışan performanslarından, kurumsal performansa doğru yol alan bir yapıyı baz almıştır.Bu anlamda performans değerlendirmesi senede iki defa yapılmaktadır. Performansa bağlı motivasyon düşüşleri ve diğer ayrıntılar birlikte değerlendirilmektedir. Ücret ödemeleri de performans ile bağlantılı olsa da pozisyon niteliklerine göre değişkenlik gösteren doyurucu seviyelerdedir.

Kızılay’da Maaş

Kızılay personel maaşları minimum 5.000₺ ile 10.000₺ arasından değişkenlik göstermektedir.

Kızılay’da maaşlar değişkenlik göstermekte olup meslek grubuna göre maaşlar verilmekte.

Genel müdür maaşları; 10.000₺ ile 20.000₺ arasında Yardımcıların ise 7.500₺ ile 15.000₺ arası değişmekte.

Uzman, Direktör, Danışman yada araştırmacı maaşları 10.000₺ ile 15.000₺ arasında olabilmektedir.

Stratejiysen maaşı 10.000₺ ile 20.000₺ arasında olabilmektedir.

Genel olarak şunu söyleyebiliriz, Türkiye de en yüksek maaş verenler kurumlardan biride Kızılay’dır.

Kızılayda Eğitim ve Çalışma Ortamı

Kızılay bünyesinde çalışan veya çalışacak olan Personellerin mesleki ve kişisel gelişimleri çok fazla önemsenmektedir. Hedeflerini başarmak için çalışan her personeli gelişimi için imkanlar yaratılmaktadır. Kızılay’ın hedeflerine ulaşması ve amaçlarını gerçekleştirmesi, çalışanların değişimlere, gelişimlere ve yeni teknolojilere uyumunun sağlanması bir biri ile bağlantılı konular olduğu için çalışma ortamında eğitim faaliyetleri sürekli olarak desteklenmektedir. Kaynak: Kızılay Personel alımı nasıl yapılır, iş başvuru nereye yapılır şartları nelerdir?

Kızılayda alım yapılan belli meslek grupları ise şu şekilde;

 • İzleme ve Değerlendirme Görevlisi,
 • Ebe,
 • Hemşire,
 • Raporlama Veri Uzmanı,
 • Program / Proje Asistanı,
 • Mali İşler Asistanı,
 • İletişim Asistanı,
 • Gençlik Çalışanı,
 • Sağlık Uzman,
 • Uluslararası İlişkiler Görevlisi,
 • Tercüman,
 • Koruma Programı
 • Mali İşler Uzmanı,
 • Doktor,
 • Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Stajyeri,
 • Çağrı Merkezi Operatörü,

Kızılay bünyesinde, Uzman, Uzman Yardımcısı, Denetçi, Araştırmacı, Genel Müdür, Birim Müdürleri, Şefler, Stratejiysen, Danışmanlar vb. daha onlarca kadro mevcut.

Kızılay’a üyelikte sizden istenen bilgiler;

Adınız

Soyadınız

E-posta Adresiniz

Cinsiyetiniz

Doğum Tarihi

T.C. Kimlik Numaranız

Şifre

 

Açık pozisyonlara Kızılay Kariyer’de “Açık Pozisyonlar” kısmından takip edilebilmektedir.

Ayrıca Staj içinde her yıl Kızılay Kariyer kısmında alımlar yayınlanmakta ve başvurular yine bu portal üzerinden yapılabilmektedir.

Kızılay için en çok merak edilen sorular

• Başvurum ne zaman sonuçlanır?

Kızılay Kariyer portali “işe başvuru” portali olmasının yanı sıra aynı zamanda bir kariyer portalidir. Yani özgeçmişleriniz başvurduğunuz pozisyon bazlı değerlendirilmenin dışında siz aktif tuttuğunuz sürece yeni teklifler için değerlendirilir.

Görüşme yapılan pozisyonlarda adaya olumlu/olumsuz dönüş yapılır.

• Bana olumsuz dönüş yapıldı. Bu durum yeni başvurularımı etkiler mi?

Adaylar her pozisyon ve başvuru için bağımsız değerlendirilmektedir.

• KPSS puanı işe alımda etkili mi?

KPSS puanları Türk Kızılayı işe alımlarında dikkate alınmamaktadır.

• Türk Kızılayı'nda çalışanlar devlet memurluğuna geçiş yapabilir mi?

Türk Kızılayı pozisyonlarının devlet memurluğu kadrolarıyla bir ilişkisi yoktur.

• İşe alımlarınız hangi bölgelerde?

İşe alımlarımızın olduğu bölgeler zaman zaman değişim göstermektedir. "Açık Pozisyonlar" sayfasındaki Türkiye haritasından pozisyonların coğrafi dağılımını görebilirsiniz.

• Süreçleriniz ne kadar sürmektedir?

Görüşme yapıldığı günden itibaren yaklaşık 3 hafta sürebilmektedir. Bu durumda kurumun önceliği, resmi tatiller ve karar kurullarının toplanma süreleri etkilidir.

• Size nasıl ulaşabiliriz?

Sosyal medya hesaplarımızdan ve iletişim formundan anlık olarak ulaşabilir veya sabit telefonlarımızdan dilediğiniz zaman arama yapabilirsiniz.

• Kurum sınavları ne zaman?

Türk Kızılayı işe alımlarında sınav yapmaktadır.

• İlk Yardım Eğitimi almış olmak işe alımda avantaj sağlar mı?

Özgeçmişinizdeki her aktivite sürecinize olumlu katkı sağlayacaktır.

• Ailemde Türk Kızılayı'nda çalışan var. İşe kabul edilme sürecimi etkiler mi?

Türk Kızılayı prensip olarak, birinci dereceden yakını kurum çalışanı olan adayları öncelikli değerlendirmemektedir.

• Özgeçmişimi nasıl güncelleyebilirim?

Sisteme girdiğiniz özgeçmişinizi dilediğiniz zaman "kullanıcı girişi" yaparak güncelleyebilirsiniz.

• Özgeçmişimde fotoğraf bulunması zorunlu mu?

Özgeçmişinde fotoğrafı bulunan adaylar öncelikli değerlendirilmektedir.

• Site üzerinde başvurumu yaptım. Elden özgeçmişimi nereye yollamalıyım?

Türk Kızılayı işe alım süreçlerini "Kızılay Kariyer" web sitesi üzerinden yönetmektedir. Yapılan başvurular resmi ve bağlayıcı nitelik taşır. Ayrıca bir doküman yollanmasına gerek yoktur.

• Daha önce özgeçmişimi Türk Kızılayı şubesine bırakmıştım. Yeniden başvuru yapmama gerek var mı?

Başvurular "Kızılay Kariyer" sitesiyle birlikte merkezileştirilmiştir. Şube veya diğer birimlerde özgeçmişinizle ilgili dönüş olmadıysa başvurunuzu site üzerinden yapmanız faydalı olacaktır.

• Sitenizde Türk Kızılayı'nın bütün açık pozisyonları var mı?

Kurumun bütün açık pozisyonları site üzerinden takip edilebilir.

• Referans kontrolü için referansım aranmış. Bu işe alınacağım anlamına gelir mi?

Kızılay Kariyer ekibi özgeçmişini inceledikleri adayların zaman zaman referanslarını aramaktadır. Bu durum işe alım kararı hakkında bir veri değildir.

• Facebook sayfanızda soru sordum. Verilen cevabı dikkate almalı mıyım?

Sosyal medya hesaplarımız Kızılay Kariyer ekibiyle iletişim içerisinde yürütülmektedir. Verilen cevaplar dikkate alınabilir.

• Pozisyon ilanında 9 aylık proje deniyor. Proje bitince ne olacak?

Projeler sonlandığında uygun bulunan adaylar yeni veya başka projelere kaydırılmaktadır. Ancak bu durum kesinlik içermemektedir.

• Türk Kızılayı çalışanları çok seyahat ediyor mu?

Çalışanların seyahat engeli olmaması tercih edilir.

• Neden en çok 3 ilana başvuru yapabiliyorum?

Dijital alt yapı sistem üzerinde "uygun olmayan" başvuru yoğunluğunu azaltmak üzere optimize edilmiştir. Adaylar 3 ilan seçebilmektedir ve bu tercihlerini diledikleri zaman değiştirebilmektedir.

• Engelli alımınız var mı?

Engelli kadroları ilanlarda ayrıca belirtilmektedir.

Kaynak: nkariyer.com