inovasyon Örnekleri En Yaratıcı 10 Fikir

inovasyon Örnekleri En Yaratıcı 10 Fikir

inovasyon Örnekleri En Yaratıcı 10 Fikir
Ücretsiz İlan Sitesi

inovasyon örnekleri ile sizlerde yeni ürünler geliştirebilir ve bunu kazanca dönüştürebilirsiniz. Yeni fikirler ile ülke ekonomisine destek olabilir ve insanların yaşam kalitesini arttırabilirsiniz. Sadece ülke ekonomisine destek olmazla kalmaz kendinizde inovasyon sayesinde kazanç elde edebilirsiniz. Girişimcilik ruhuna ayrı bir hava katan inovasyon örneklerini incelediğinizde ne demek istediğimizi çok daha net bir şekilde anlayacaksınız. Öncelikle şu girişimcilik ve inovasyon dedikleri terimlerin ne anlama geldiğini bir hatırlayalım.

Girişimcilik nedir?

girisimcilik-nedir

İlk kez orta çağda kullanılan bu kelimenin ”entreprendere” kökünden geldiği yani ”iş yapan” anlamına geldiği görülüyor. Bu tanım zaman içinde değişti, gelişti ve özellikle 20. yüzyılda daha çok risk alma, yenilikleri yakalama, fırsatları değerlendirme ve tüm bunların hayata geçirilme süreci olarak anlamlandırılmaya başladı. Bu tanımdan da anlaşılacağı gibi girişimcilik sadece kişinin kendi işini kurması değil, mevcut işini revize etmesi veya yeni bir sektöre açılması olabilir. Örneğin, yıllardır sektörde olan bir malın üretimine geçilmesi bir girişimcilik örneği değil, fakat sektördeki diğer malı farklılaştırarak sunmak bir girişimcilik.

inovasyon nedir?

inovasyon-nedir

En basit tanımıyla inovasyon, farklı, değişik, yeni fikirler geliştirmek ve bunları uygulamaktır. Bu fikirler, daha önce çözülmemiş sorunları çözmek veya daha önce karşılanmayan ihtiyaçlara cevap vermek amacıyla geliştirilebilir. Ya da zaten var olan pek çok ürün ve hizmeti daha güzel, daha kullanışlı, daha çok insanın işine yarayacak hale getirmeyi amaçlayabilir. Bu fikirlerin hayata geçirilmesi ve ortaya ürün, hizmet veya iş yapış yöntemlerinin çıkarılmasıyla ve ardından bu ürün ve hizmetlerin satılmaya veya iş yapış yöntemlerinin uygulanmaya başlanmasıyla inovasyon yapılmış olur.

İnovasyon süreci, bilginin ekonomik ve toplumsal faydaya dönüştürülmesi olarak tanımlanır. Bu nedenle de teknik, ekonomik ve sosyal süreçlerin oluşturduğu bir bütündür. Bireylerde ve toplumda değişime olan istek, yeniliğe açıklık ve girişimcilik ruhuyla özdeşleşen bir kültür gerektirir.

inovasyon örnekleri ile sizde yeni fikirler geliştirebilirsiniz

inovasyon örnekleri ile birlikte sizde yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Paylaşacağımız inovasyon örnekleri size ilham kaynağı olacaktır. İnsanların işini ne kadar kolaylaştıran yaratıcı fikirler olduğunu göreceksiniz. Pazarlama, kazanç, gelişim ve girişimcilik gibi konularla doğrudan bağdaştığının farkına varacaksınız. Şimdi en iyi, en yaratıcı inovasyon örneklerine göz gezdirelim.

Havaalanı tarzında restoran

bagaj-inovasyonu

Havaalanı tarzında restoran sayesinde firmanın kazançları oldukça artış gösterdi. Ortaya koydukları inovasyon abidesi ile birlikte insanların dikkatlerini çekmeyi başardılar. Havaalanında bagajınız illaki olmuştur. Bagaj beklemeyen yoktur. İşte bu restoranda da yemekleriniz önünüze bagaj sistemiyle geliyor.

MR çekilmekten korkan çocuklar için müthiş bir inovasyon örneği

çocuk-mr

MR çekilmekten korkan çocuklar için müthiş bir inovasyon örneği ortaya koyulmuş. Çoğunlukla özel hastanelerde görülebilecek bir buluş ama çocukların buna kesinlikle bayılacağı bir gerçek.

Otomotiv sektörü oyun konsoluyla buluşuyor

bmw-oyun-konsolu

BMW’nin iDrive sistemi video oyunu endüstrisinden ilham aldı. İDrive sistemi, göreceli olarak karmaşık navigasyonu basit bir şekilde çalıştırmak için bir çözüm sunuyor.

Mc Donald’ın Formula 1 konsepti

formula-bir-mc-donalds-konsepti

Herkesin bildiği, yemek sektörünün ileri gelen firmalarından Mc Donald’ın inovasyon örneği oldukça ilgi çekici olmuş. Formula 1 pistinde yarışan arabalara hepimiz aşikarız. Pistte lastik değişimi hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. Yemek firması da bu konsepti uygulayarak eğlenceli bir olaya imza atmış.

Yalıçapkını gagası

inovasyon örnekleri

Yalıçapkınının gagasından ilham alınarak yapılan Japonya’nın 500 Serisi Shinkansen adlı Metro modeli bu sayede daha fazla aerodinamik yapıya kavuşmasıyla birlikte daha az gürültü çıkarıyor.

Fermuarlı kulaklık

fermuarlı-kulaklık-inovasyon-örneği

Dakikalarca kulakların karışıklığını çözmekle mi uğraşıyorsunuz? Fermuar şeklinde dizayn edilen bu harika inovasyon örneğine göz atın. Üstelik ürün seri üretime geçti ve fiyatı yaklaşık olarak 40 TL. Bu akıma yakında sizinde katılacağınızı belirtmek istiyoruz, önü kesilemeyecek bir ürün.

Çöp atmayı sevdiren çöp kutuları

eğlenceli-çöp-kutuları

Her 1 metrede çöp kutuları konulsa bile hala bazı insanlar yere çöp atmaktan vazgeçmiyor. Bu konuda özellikle çocukların ilgisini çekmek isteyen Münih belediyesi, inovasyon fikrini konuşturmuş. Çöp kutuları üzerine bir basket potası yerleştiren belediye, bu konuda harika sonuçlar aldığını ifade ediyor. Özellikle basket atamayan insanların çöpü yeniden yerden alıp; defalarca denediğini de belirtiyor.

Sürekli kuru kalan banklar

kuru kalan oturma bankları

Dışarıda duran banklara özellikle kış ve ilkbahar gibi yağışlı mevsimlerde oturma şansınız yok. Bu konuda harika bir inovasyon örneği görülebilir. Bankların köşesine iliştirilen kollar sayesinde banklarda ki oturmalık alan döndürülebiliyor ve böylece kuru tarafı çevirip dilediğiniz gibi oturabilirsiniz.

Uzatma kablolu priz

uzatma-kablolu-priz

Akıllı telefonların yayılması ile birlikte sizde priz köşelerinde heba mı olmaya başladınız. Artık yatağınızda dilediğiniz gibi dönerken cep telefonunuz şarj almaya devam edecek. Yada ayaklarınızı ısıtan sobayı dilediğiniz her köşeye çekebileceksiniz. Uzatma kablolu prizler henüz tam anlamıyla raflardaki yerini almadı, ancak 5 metrelik olanlarının fiyatı ortalama 120 TL.

Usb priz

usb-priz

Akıllı cep telefonlarının şarj ucundaki parçayı taşımak genellikle zahmetli ve sıkıntılı oluyor. Çünkü bu parçayı cebinize koyma şansınız pek olmuyor. Bu sorun için artık USB girişli prizler var.

Tekrar kullanılabilir kulak kemizleyicisi

yaratici-inovasyon-ornekleri-tekrar-kullanilabilir-kulak-temizleyici

Eeears tekrar kullanılabilir kulak temizleyicisi, hipoalerjenik tıbbi silikondan yapılan yumuşak bir ürün. Kısa sürede 15.000 Euro barajını geçen ürün, eski tarz pamuklu kulak temizleyicilerin yerine geçmeye çalışıyor.

Gravity ağırlıklı battaniye

inovasyon-ornekleri-eniyileri

Uyku, stres ve kaygı için tasarlanan bu battaniyenin ağırlığı, vücut ağırlığının yüzde 10’u olacak şekilde tasarlanmış. Kendi ağırlığını vücut genelinde dağıttığı için, kucaklanmış hissini taklit ederek sinir sistemini rahatlatıyor. Bu da, serotonin ve melatonin düzeylerini artırıyor.

Mizu akıllı havlu

inovasyon-ornekleri-mizu-akilli-havlu

Ev aksesuarı markası Mizu Home, geliştirdiği akıllı havlular ile çabucak kurumayan, kötü kokan ve hapşırmaya neden olan havluları çöpe atıyor. Mizu akıllı havlular, bugüne kadar üretilen en yumuşak ve en dayanıklı havlu olarak lanse ediliyor. Bu havlular, bakterileri önleme özelliği ile dikkat çekiyor.

Elektrik üreten güneş panjurları

inovasyon-ornekleri-elektrik-ureten-panjurlar

Yeni geliştirilen bu fikir, güneşten koruyan panjurlar sayesinde elektrik üretiyor. Girişimci Yevgen Erik tarafından üretilen bu panjurlar, küçük bir ofisin tüm elektrik ihtiyacını karşılayabiliyor.

Akıllı cüzdan

inovasyon-ornekleri-akilli-cuzdan

Volterman adlı bu sıra dışı cüzdan, içerisinde pek çok teknolojiyi barındırıyor. Cüzdanda unutkanlığa ve hırsızlığa karşı önlemler yer alıyor. Global GPS özelliği ile cüzdanı unuttuğunuz zaman anında yerini belirleyebiliyorsunuz. Akıllı telefonlarla da entegre olan cüzdan, kablosuz şarjı da destekliyor.