Güvenli Bir Kamp Yapmanızı Sağlayacak 10 Ürün

Kilitlerden pusulalara, GPS aletlerinden düdüklere, işaret fişeklerinden yakın koruma aletlerine; güvenli bir kamp için ihtiyacınız olan ürünler burada!

Güvenli Bir Kamp Yapmanızı Sağlayacak 10 Ürün
Ücretsiz İlan Sitesi

Kilitlerden pusulalara, GPS aletlerinden düdüklere, işaret fişeklerinden yakın koruma aletlerine; güvenli bir kamp için ihtiyacınız olan ürünler burada!

Yabanda kamp yapmak kadar insanı özgür ve doğayla iç içe hissettiren başka bir seyahat tarzı yoktur. Ancak kamplar sırasında doğanın tüm güzelliğinin yanı sıra, gerek yaban hayattan gerekse insandan kaynaklı güvenlik problemleri yaşanabilmektedir. Bu yazımızda kamplarımızı daha güvenli hale getirecek 10 ürünü listeledik.

1. Taşınabilir anahtarlı kilit

Yürüyüşlere çıktığınızda, çadır başında olmadığınız vakitlerde, çadır içinde bıraktığınız eşyaları, gerek hınzır hayvanlardan gerekse kötü niyetli insanlardan korumaya yarayacak küçük bir teknolojidir kilitler. Çadır fermuarlarınıza uyan, ufak bir kilit ile istenmeyen bir güvenlik sıkıntısının önüne geçebilirsiniz.

2. Bisiklet kilidi

Uzun ve sağlam bisiklet kilitleri, yalnızca bisikletlerinizi sabitlemekle kalmaz, sırt çantalarınızı ağaçlara ve benzeri sabit noktalara kilitlemeye de yarar. Yemekleri de bir torba veya torbalar içinde biriktirip, bisiklet kilidi ile ağaçlara ve yaban hayvanlarının ulaşamayacağı noktalara asabilirsiniz.

3. Vakumlu kaplar

Dışarı koku sızdırmayan, hava almayan, vakum kapaklı saklama kapları, özellikle yemeklerinizi taze saklamak, bozulmamasını sağlamak gibi avantajlarının yanı sıra kokunun dışarılara yayılmasını engelleyerek, yaban hayvanlarına karşı bir önlem olabilir.

4. Hava kilitli poşetler

Vakumlu kapların yaradığı işe yakın bir işe yarayan kilitli poşetler genelde hem koku salmaz hem de kamp esnasında içine koyduğunuz şeyleri saklamak adına su ve nem gibi dış koşullara dayanıklılık sağlayacaktır.

5. Pusula

Dijital teknolojiye alışmış olabiliriz ancak önemli bir durumda hızla kamp yerini terk etmek zorunda kalırsak yanımızda bulunacak bir pusula hayat kurtarıcı olabilir. Yürüyüşlerde ve orman içerisinde de yön bulmak üzere kullanılan alet outdoor aktivitelerinin ve kampların demirbaşlarındandır.

6. Harita

Biliyoruz en son kağıt bir haritaya ne zaman baktığını hatırlamayanlarınız olabilir. Ancak ciddi güvenlik durumlarında çıkış yolu bulmak için bölgenin manuel haritası her zaman işe yarayacaktır.

7. GPS aleti

Yerinizi saptamak, koordinatları işaretlemek hatta bazı durumlarda yardım istemek için dahi kullanabileceğiniz önemli bir iz bulma aleti, GPS cihazlarıdırKamp yapacağınız bölgenin kayıtlı olarak güncel olduğunu kontrol etmeyi unutmayın.

8. Düdük

Herhangi bir yardım çağırma durumunda sesinizi uzaklara ulaştırmaya yarayacak bir manuel gereç de kamp düdüğü olacaktır. Deprem gibi afet koşullarında, kaçma durumlarında kullanılabileceği gibi yaban hayvanlarına karşı da etkili bir yöntem olan düdük, çıkarttığı ses ile hayat kurtarabilir.

9. İşaret fişeği

Telefonunuzun çekmediği, yardım çağırmakta zorlandığınız durumlarda, uzaklara acil yardım çağrısı iletmek için önemli bir araçtır. İşaret fişeği dünyanın neresinde olursanız olun, evrensel bir kurtarma çağrısı olarak oldukça uzaktan dikkat çekerek yardım çağrınızı yetkililere ileten bir acil durum ekipmanıdır.

10. Yakın koruma aletleri

Bıçakelektroşok aletibiber gazı spreyi gibi yakın savunma aletleri en son tavsiye edeceğimiz gereçler olduğu için listemizin en sonunda. Ancak güvenlik ile ilgili ciddi kaygılarınız varsa o zaman kaçınılmaz olarak bu yakın savunma gereçlerini yanınıza almanızı tavsiye ederiz. Umarız kullanmak zorunda kalmazsınız.