Franchising Nedir, Nasıl Franchising Alınır?

Bu gün sizin için Franchising hakkında bilgi vermek istiyoruz. Bilmeyenler adına Franchising nedir konusundan açık bir şekilde bahsetmek istedik.

Franchising Nedir, Nasıl Franchising Alınır?
Ücretsiz İlan Sitesi

Franchising Nedir, Nasıl Franchising Alınır?

Bu gün sizin için Franchising hakkında bilgi vermek istiyoruz. Bilmeyenler adına Franchising nedir konusundan açık bir şekilde bahsetmek istedik.

Yeni iş kurmak ve mevcut işini değiştirerek daha karlı bir iş yapmak isteyenlerin son zamanlarda en çok ilgilendikleri konulardan biri franchising nedir sorusudur. Oldukça sık olarak başvurulma olan bu yatırım modeli yüksek kar getirmesi ve popüler olması sebebiyle çoğu yatırımcı tarafından değerlendirilmektedir. Peki, franchising nedir? Nasıl başvurulur? Nelere dikkat edilmelidir?

Franchising Nedir?

Belirli marka sahiplerinin belirli süreler boyunca markaların imtiyaz haklarını ve kullanım haklarını başka birine vermesine franchising denir. Franchising sistemleri genelde uzun süreli iş ortaklıklarıdır ve bu konuda yatırım yapmak isteyen kişilerin isim hakkını almak istediği firmayı iyi araştırması ve şartlarına detaylıca göz gezdirmesi gerekmektedir.

Franchising Nasıl Alınır?

Ülkemizde franshise imkanı sunmakta olan pek çok firma vardır. Mevcut olarak isim hakkı veren firmalara her geçen gün de yenisi eklenmektedir. İsim hakkı alınmak istenen firmanın ilk önce kısa bir araştırmasının yapılması gerekmektedir. Ardından karar verme aşamasından sonra internet sitesi aracılığı ile ya da telefon ile firma aranarak franchising için gerekli olan formlar istenmelidir. Formların doldurulmasından sonra firmalar gerekli gördükleri kişiler ile iletişim kurarak gerekli şartların gerine getirilmesini talep ederler. Bu şartlar genellikle açılacak olan dükkanın metre kare ölçüleri ve tasarımı şeklindeki şartlardır. Tüm bu şartlarda mutabık olunduktan sonra firmadan ile gerekli malzeme ve demirbaş teslimi alınmaktadır.

 

Franchising Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Franchise işlemi yapılmadan önce ortaklık kurulacak firmanın aradığı şartlar iyi incelenmelidir. Sıfırdan iş kurmaktan daha yaralı olan franchise sistemi kimi zaman firmaların ciddi maliyetli talepleri nedeniyle ekonomik problemlere neden olabilmektedir. Bunun ardından, kurulacak işe olan talebin işin kurulacağı yerde gerekli seviyede olup olmadığı analiz edilmelidir. Bundan farklı olarak isim hakkı alınacak firmanın markasına ait bir talebinde genel anlamda bulunması gerekmektedir. Ayrıca markanın diğer şubelerinin aylık ve günlük kazançları hakkında bilgi sahibi olmak da dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir.

Franchisi hakları alınan şirketin güvenilir ve kar vadeden bir şirken olması ve yatırımcılarına destek olması franchising sisteminde göz önünde bulundurulması gereken bir diğer noktadır. Tüm bu durumlar franchise alınmadan önce incelenmeli ve gerekli aksiyonlar duruma göre alınmalıdır. Göz önünde bulundurulan durumların eğilimi artı yönde ise yüksek kar imkanı ve güvenilir bir iş sağlanmış olacaktır. Başarılı bir iş yeri kurmak isteyenlerin bunları göz önünde bulundurması ve eğer gerekli şartlar karşılanmıyor ise işe girişmemesi, francise haklarının alınmaması gerekmektedir.