Evinizi Temiz Tutmanızı Sağlayacak Öneriler

Evin temiz ve düzenli olması yalnızca görünüm değil, sağlık açısından da oldukça önemli. Sonuç olarak çoğu kişi yaşamının büyük bir çoğunluğunu evinde geçiriyor. Bununla birlikte temiz ve düzenli bir ev,

Evinizi Temiz Tutmanızı Sağlayacak Öneriler
Ücretsiz İlan Sitesi

Evin temiz ve düzenli olması yalnızca görünüm değil, sağlık açısından da oldukça önemli. Sonuç olarak çoğu kişi yaşamının büyük bir çoğunluğunu evinde geçiriyor. Bununla birlikte temiz ve düzenli bir ev, dışarıdan gelecek misafirler için çok daha çekici ve göze güzel görünüyor. Elbette her zaman evi derinlemesine temizlemek ve sürekli düzenli tutmak mümkün olmuyor. Bazen tembellik, bazen de yoğun çalışma hayatı ve beraberinde getirdiği yorgunluk bu disiplini sağlamayı engelliyor. Yine de bazı püf noktalara dikkat ederek çok daha temiz ve düzenli bir yaşam alanı yaratmak mümkün. İşte evinizi temiz tutmanızı sağlayacak öneriler…

Evi havalandırın

Uyandığınızda ilk iş olarak odaları havalandırıp, içeriye temiz hava dolmasını sağlayın. Böylece evdeki kirli havadan kurtularak, oluşabilecek nemlenme ve küflenmeyi de engelleyebilirsiniz.

Yatağınızdaki bakterilerden kurtulun

Uyanır uyanmaz yatağı toplamak en sık yapılan temizlik hatalarından biridir. Çünkü bu şekilde yatağın içerisinde oluşan bakteriler, hava almadığı için daha da çoğalır. Bu yüzden mümkünse nevresim takımınızı açık havaya çıkarmalı ve bir süre yatağı toplamamalısınız.

Yatmadan önce bulaşıkları toparlayın

Akşamları yatmadan önce bulaşıkları toparlamanız sabah kalktığınızda kahvaltı hazırlamanızı kolaylaştırırken; güne daha mutlu başlamanızı ve mutfağın hijyenik olmasını da sağlar.

Kötü koku yayabilecek ürünleri ortadan kaldırın

Sigara kullanıyorsanız yatmadan önce mutlaka kül tablalarını yıkayın. Fakat bunun için bulaşık makinenizi kullanmamalı, mümkünse elinizde yıkamalısınız. Ayrıca ayakkabılığınızda koku yayabilecek ayakkabılarınızı balkonda bulundurarak, hava almalarını sağlamalısınız.

Balkon temizliğini ihmal etmeyin

Balkonlu evler diğerlerine oranla biraz daha çabuk kirlenir. Çünkü balkonda biriken toz ve toprak bir süre sonra evin içine taşınır. Bu yüzden daha ferah ve temiz bir ev için; özellikle de yaz aylarında balkonunuzu her fırsatta yıkamalısınız.

Düzenli olarak toz alın

Evinizin derli toplu olması, temiz olması için ne yazık ki yeterli değildir. Düzenli olarak toz almamanız evi hem kirli gösterir hem de sağlığınızı olumsuz yönde etkiler. Bu yüzden her gün evinizi süpürmeli, nemli bir bez ile mobilyalarınızın ve süs eşyalarınızın tozunu almalısınız.

Temizlikte sirke kullanın

Mutfak ve banyo gibi hijyenin önemli olduğu yerlerde sirke ile temizlik yapmak diğer temizlik malzemelerine göre daha etkili sonuçlar verir. Ayrıca doğal bir ürün olduğu için sağlığınız tehlikeye girmez. Bunun yanı sıra sirke; cam silerken ve bulaşık makinesi temizlerken de kullanılabilir.

Mobilyaların altını temizleyin

Çoğu zaman üşengeçlikten ya da görünürde olmadığından mobilya altları temizlenmez. Bu da oluşan toz parçacıklarının topak haline gelerek birikmesine sebep olur. Farkına bile varılmayan bu durum, hem sağlığı hem de evin hijyenini oldukça etkiler. Bu yüzden her temizlik yapıldığında mobilyalar çekilmeli ve altları temizlenmelidir.

kaynak: milliyetemlak.com/dergi