En Sık Karşılaşılan Araba Arızaları

En sık karşılaşılan araba arızaları hangileri, araba arıza göstergeleri nelerdir, araba arızası durumunda ne yapmalı…

En Sık Karşılaşılan Araba Arızaları
Ücretsiz İlan Sitesi

En sık karşılaşılan araba arızaları hangileri, araba arıza göstergeleri nelerdir, araba arızası durumunda ne yapmalı…

En Sık Karşılaşılan Araba Arızaları

Araba arızaları en yeni modeller için bile söz konusu olabiliyor. Ancak oto arızalarının nedenleri genellikle km’si yüksek araçların artık eskiyen parçaları sebebiyle ya da hatalı kullanım sonucu ortaya çıkıyor. Elbette araçlarda periyodik bakım sürelerini dikkate almamak da önemli bir etken. Peki en sık karşılaşılan araba arızaları hangileri?

Araba Arıza Sebeplerini Bilmek Neden Önemli?

“Arabam yolda kalsa oturup tamir edecek değilim ya” diyenleri duyar gibiyiz. Elbette oto tamir işi, bir uzmanlık ve ustalık işi. Ayrıca bu konuda gerçekten doğru iş yapmak, insanların, çocukların, ailelerin hayatı için önemli. Hepimiz elimize alet çantamızı alıp kendi aracımızı tamir edebilseydik iyi olurdur ama pek çoğumuz için bu işler epey zor. Ancak kullandığınız araç hakkında hiç bir şey bilmemek özellikle de erkeklerin eşlerine söylediklerini sık duyduğumuz gibi “arabayı sadece kullanıyorsun, bakımından, lastiğinden, yağından, suyundan hiiiç haberin yok” tarzı araç kullanmak araba arıza durumlarında biraz zorlanmanıza neden olabilir.

Komik Bir Örnek

Bir Opel yetkili servisi çalışanı anısını paylaşıyor: İstanbul Küçükyalı’dan e-5’e bağlanan yol üzerinde bir bayan sürücü 2004 model sedan kasa tipindeki LPG+ benzinli Opel Astra ile yolda kalıyor. Üstelik de yolun tam ortasında, ışıklarda. Kendisine çok yakın olan Opel servisini arıyor. Onlar gelene kadar bir başka sürücünün yardımıyla aracı sağa çekmeyi başarıyor. Bu sırada diğer sürücü, akünün bitmiş olabileceği uyarısını yapınca ve yakınlarda bir akü satıcısının olduğunu söyleyince hanım efendi buraya doğru yürüyerek yola çıkıyor. Akücü ile olay yerine geldiğinde Opel yetkili servisi aracını çağırdığı yerde buluyor ama arabası yok; Trafik Şube yetkili çekicileri tarafından yanlış park yerinde olduğu için çekilmiş. Opel yetkili servisi çalışanını ve akücüyü bin bir rica ile ikna edip birlikte aracın çekildiği otoparka gidiyorlar. Araç için otopark parası ve cezayı ödeyip aracı oradan çıkarmak üzere yanına gidiyorlar. Servis personeli arızanın sebebini hemen anlıyor; benzin bitmiş.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi oto tamir uzmanlık işi ama kullandığınız araç hakkında bazı basit, temel bilgileri edinmeniz önemlidir. Bu amaçla yolcu360.com olarak en sık rastlanan araba arıza sebeplerini sizin için listeledik.

En Sık Karşılaşılan Arızalar

Akü bitmesi sorunu araçların yolda kalmalarının en önemli sebeplerindendir. Eski model araçlarda açık bırakılan radyo, aydınlatma akü bitmesine sebep olabilir. Elbette akü bitince bujiler ateşlenmez ve araç çalışmaz. Bu arada akü biteceği zaman ya da akü az kaldığı zaman genellikle pek çok modelde uyarı gözükmez. Ateşleme sorunu da aracın çalışmasına engel olur. Akü kontrol edildiğinde doluysa, yakıt problemi de yoksa ve bunlara rağmen araç çalışmıyorsa ateşleme sisteminde arıza olabilir. Burada yapabileceğiniz bir şey yok. Servis çağırmanız gerekir. Motor yağı kontrolünü düzenli olarak yaptırmak çok önemlidir. Aksi halde sızıntı varsa motorun çalışmasını engelleyecek bir arıza çıkar ortaya. Far sistemindeki sorunlar da en sık görülen araç arızalarıdır.

Araba Arızalarında Tamir Bakım

Araç tamiri konusu çok derin bir konu ancak aracınızın bakımlarını yaptırmak, oluşan arızalarda servis çağırmak gibi önlemlerle tamir ve bakım süreçlerini çözebilirsiniz.