Elon Musk, İnsan Beynine Çip Yerleştirecek!

Elon Musk, Bluetooth özellikli çipleri insan beynine yerleştirmeyi planlıyor. Musk‘ın kurduğu bir girişim olan Neuralink bünyesinde geliştirilen bu çipler sayesinde beyin ile akıllı telefon arasında kurulacak iletişim ile teknoloji farklı bir boyuta geçmiş olacak.

Elon Musk, İnsan Beynine Çip Yerleştirecek!
Ücretsiz İlan Sitesi

Elon Musk, Bluetooth özellikli çipleri insan beynine yerleştirmeyi planlıyor. Musk‘ın kurduğu bir girişim olan Neuralink bünyesinde geliştirilen bu çipler sayesinde beyin ile akıllı telefon arasında kurulacak iletişim ile teknoloji farklı bir boyuta geçmiş olacak.

Cihazların, motor işlevini kaybetmiş hastalarda, kanser hastalarında veya doğuştan bir kusuru bulunan kişilerin hayatlarını kolaylaştırması açısından kullanılabileceği söyleniyor.

Geliştirilen teknolojik çiplerin yakın vadeli hedefleri, Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkları tedavi etmek.

Çipin mevcut tasarımı, insan saçının dörtte biri genişliğinde 4 elektrot iplik ve onlara bağlı bir çipten oluşuyor.

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, söz konusu iplik implantların bir sinir hücresi büyüklüğünde olduğunu ve baypas yöntemi ile beyinde travmaya neden olmadan robotlar tarafından yerleştirileceğini açıkladı. İplikleri kontrol edecek olan arayüzün kablosuz olacağını belirten Musk, şirketin yıl sonuna kadar söz konusu teknolojiyi bir insan üzerinde denemeyi hedeflediğinı de ekledi.

Kafatasında açılacak 2 milimetrelik bir delikten yerleştirilemsi planlanan çip için Musk ”Çipin arayüzü kablosuz, kafanızdan çıkan kablolar yok, bu çok önemli” ifadelerini kullandı.

Elon Musk, çip yerleştirme çalışmaları için gerekli izinleri aldı.

San Francisco’da bulunan şirketin bir labaratuvar kurmak için gerekli izinleri aldığı belirtildi. Belediyeye gönderilen belgelerde kurulması planlanan düzende hayvanlı testler için bir labaratuvar ve kemirgenlerin muhafaza edileceği bir oda olacağı belirtildi.