Dünya’nın Dönüşünü Neden Hissetmiyoruz? Hiç Merak Ettiniz mi?

Dünya’nın dönüşünü neden hissetmiyoruz? Yaklaşık 4,5 milyar yıldır sürekli hareket eden bir aracın içindeyiz. Peki güzel ama neden bu aracın haraket ettiğini hissedemiyoruz?

Dünya’nın Dönüşünü Neden Hissetmiyoruz? Hiç Merak Ettiniz mi?
Ücretsiz İlan Sitesi

Dünya’nın dönüşünü neden hissetmiyoruz? Yaklaşık 4,5 milyar yıldır sürekli hareket eden bir aracın içindeyiz. Peki güzel ama neden bu aracın haraket ettiğini hissedemiyoruz?

Gezegenimiz Dünya’nın Ekvator dönüş hızı saatte 1670 Km. Yani biz saniyede 465 metre kadar bir hızda yol alıyoruz ve bu hızın farkında değiliz. Aynı zaman Gezegenimiz, Güneş’in etrafında 108.000 Km hızla dönmeye devam ediyor.Şimdi hepiniz sabit bir hızda ve yükseklikte giden bir uçakta olduğunuzu düşünün. Oturduğunuz koltuktan kalkarak koridorda ilerlemeye başladınız fakat uçağın haraketini hissedemiyorsunuz değil mi? İşte tam olarak bunun sebebi ivmelenmenin sabit olması, yani sizin ve uçak içerisinde ki her şeyin aynı hızda hareket ediyor olmasından dolayı bu hızı ve değişimi hissedemiyoruz.

Aynı durum Dünya için de geçerli. Dünya’mız kendi etrafında ki dönüşünü tam 23 saat 56 dakikada tamamlıyor. İçinde bulunduğumuz atmosferin de bizimle aynı hızda seyahat ettiğini unutmamamız gerekli. Dünya bu dönüş hareketine aynı oranda ve hızda devam ederken aslında bizim bu hareketi hissedeceğimiz bir nokta var ”yüzümüze vuran rüzgar”Uçak örneğine geri dönelim, uçakta giderken ikramlarımız ile birlikte açılan servislerimiz eşliğinde keyifli bir yolculuğa devam ederken pilot aniden uçağın irtifasında ve hızında değişiklik yapıyor! Her şey berbat oldu değil mi? Bu ivmelenmeyi hissettik, koltuklarımızda sarsıldık ileri-geri gittik, savrulduk. İşte biz aynı atmosfer eşliğinde sabit bir ivme doğrultusunda hareket ettiğimiz için bunu sadece yüzümüze vuran rüzgar olarak hissedebilirz.

Bu hareketin dünya boyutuna bakacak olursak, Dünya’nın aniden frene basması gibi düşünebiliriz. Gezegenimiz aniden frene basıyor fakat buna karşılık atmosfer saniyede 465 metre hızla gelerek bulunduğumuz gezegenimizin yüzeyini yok ediyor.

 

Cevap aslında tam olarak açısal hız.

Dünya’nın dönüşünü hissetmemizin asıl sebebi, açısal dönüşünün aşırı yavaş olmasıdır. Fakat Dünya’nın yarıçapı çok büyük olduğu için, saatte 1670 Km gibi bir hızla dönmemiz gerekiyormuş gibi düşünürüz. Aslında bu tam olarak böyle değildir. Ayrıca, Dünya’nın kendi etrafında 1 saniyede sadece 0.00416666654 derece döner ”1 tam dönüş 360 derecedir”. Bu da 1 saatte 15 derece civarı eder. Muhtemelen şu anda baktığınız bilgisayar ekranının bir kenarından, diğer kenarına kafanızı 1 saatte çevirmenize eşdeğer bir hızdır. Hissedilmemesi son derece normal gibi.