Domain (Alan Adı) Whois Sorgulama

Domain, Alan Adı, Whois Sorgulama

Domain (Alan Adı) Whois Sorgulama
Ücretsiz İlan Sitesi

Whois Nedir?

Whois, kayıt edilmiş bir alan adının ya da IP adresinin sahiplik bilgilerini gösteren kayıtlardır. Domain whois bilgilerini kontrol ederek alan adı kime ait öğrenebilirsiniz.

Whois bilgileri, tescil edilen alan adının ne zaman kayıt edildiği veya sonlanacağı, kayıt edildiği firma ve alan adı sahibinin kim olduğuna dair çeşitli bilgiler içerir. ICANN kuralları gereği, alan adı sahiplerinin, whois bilgilerini eksiksiz ve tam olarak girmesi zorunludur. Domain kayıt firmaları domain kaydeden kişilere bu bilgileri yönetim panelinden düzenleme hakkı verir.

Whois Sorgulama Nedir?

Whois sorgulama işlemi, whois bilgileri öğrenilmek istenilen alan adının, whois servisinde aranmasıyla yapılır. Bu arama sonucunda domain kayıt operatöründe (Registry) tutulan alan adına ait bilgiler sergilenir. Domain kime ait öğrenmek için Natro whois sorgulama servisini kullanabilirsiniz.

Whois Gizleme Nedir?

Alan adınızın whois bilgilerinin 3. kişiler tarafından öğrenilmesini önlemek için kullanılan domain servisidir.

Çeşitli sebeplerden ötürü alan adınızın sahiplik bilgilerinin gizlenmesini isteyebilirsiniz; domain yatırımlarınızın gizliliğini sağlamak, online kimliğinizi koruma altına almak, istenmeyen e-postalardan kurtulmak bu sebeplerden bazıları olabilir.

Müşteri panelinizde yer alan “Alan Adı Yönetimi” sekmesinde, Natro’nun premium whois gizleme servisini satın alarak bu özelliği kullanmaya başlayabilirsiniz. Whois gizleme servislerinin kanuni uygulamaların gerektirdiği çeşitli özel durumlar meydana geldiğinde kimlik bilgilerinizin gizliliğini garanti edemeyeceğini unutmayınız.