Akü Takviyesi İle Araç Nasıl Çalıştırılır?

Çoğu araç sahibi er ya da geç gerek lambaların açık kalması veya gerek akünün eskimesi nedeniyle akünün bitmesi durumuyla karşı karşıya kalacaktır. Eğer kendini böyle bir durumda bulursan bu wikiHow makalesi sana yardımcı olabilir.

Akü Takviyesi İle Araç Nasıl Çalıştırılır?
Ücretsiz İlan Sitesi

Çoğu araç sahibi er ya da geç gerek lambaların açık kalması veya gerek akünün eskimesi nedeniyle akünün bitmesi durumuyla karşı karşıya kalacaktır. Eğer kendini böyle bir durumda bulursan bu wikiHow makalesi sana yardımcı olabilir.

Yöntem1

Aküyü Kontrol Etmek

 1.  

  Problemin aküde olduğundan emin ol.
  • Farları kontrol et. Kısık mı yoksa parlaklar mı? (Bazı araçlarda farları test etmek için kontağı açman gerekebilir). Eğer kısıklarsa muhtemelen mesul aküdür. Eğer farlar parlak ise akün bitmemiştir ve akü takviyesi yapmanın bir yardımı olmayacaktır.
  • Araba anahtarı üzerindeki düğmeye bastığında veya dışarıdan açmaya çalıştığında kapı kilitlerinin açıldığından, iç ışıkların çalıştığından ve saatin veya GPS’in (varsa) açıldığından emin ol.
  • Anahtarı kontağa yerleştir ve gösterge paneli ışıklarının her zamanki gibi yanıp yanmadığını gör. Ses sistemini test et. Çoğu zaman, akü zayıf olsa dahi gösterge panelinde biraz ışık görmeli ve ses sisteminden biraz ses duymalısın. Eğer gösterge panelinde hiçbir hareket yoksa kontak anahtarında bir problem olabilir.
  • Arabayı çalıştırmaya çalış. Ateşleme çok yavaş mı yoksa hızlı mı? Eğer hızlı ise akün bitmemiştir ve akü takviyesi yapmanın bir yardımı olmayacaktır. Eğer ateşleme yavaş ise veya hiç yoksa muhtemelen akün bitmiştir.

Yöntem2

Aküye Takviye Yapmak

 1. Image titled Jump Start a Car Step 2

  1

  İki aracın kaputunu aç ve akü yerlerini bul. Çoğu arabada akü, aracın ön kısmına yakın sağ veya sol tarafta bulunur, ancak bazı otomobillerde akü, motor ve yolcu bölmesi arasındaki motor bölme sacının yakınında bulunur. Bazı arabalarda akü bagajda bulunur. Emin değilsen akünün konumunu öğrenmek için aracın kullanım kılavuzunu kontrol et. Pozitif ve negatif uçları belirle.
  • Pozitif uç artı işaretiyle (+) işaretlenir ve genellikle üzerinde kırmızı bir kablo bulunur.
  • Negatif uç eksi işaretiyle (-) işaretlenir ve genellikle üzerinde siyah bir kablo bulunur.
 2. Image titled Jump Start a Car Step 3

  2

  Çalışan arabayı bozuk aracın yakınına park et fakat dokundurma. Aracı, her iki araç aküsü arasındaki mesafenin mümkün olduğu kadar küçük olacağı şekilde park et. Motoru, radyoyu, ışıkları, klimayı, havalandırmayı ve diğer tüm elektrikli bileşenleri kapat. Tüm bunların bozuk araçta da kapalı olduğundan emin ol. Arabaların temas etmesine izin verme.
  • Eğer arabalar temas ediyorsa akü takviyesi araçlar arasında tehlikeli bir elektrik atlamasına neden olabilir.
 3. Image titled Jump Start a Car Step 4

  3

  Varsa güvenlik ekipmanını (gözlük ve eldiven) tak. Aküleri çatlak, sızıntı veya diğer hasarlar açısından incele. Eğer bunlardan herhangi biri mevcutsa aracı akü takviyesi ile çalıştırma. Bunun yerine bir çekici çağır veya aküyü değiştir.
  • Bozuk arabanın akü kablolarını akü uçlarından çıkarmak ve hem kabloların hem de uçların temizlenmesi gerekebilir. Korozyonu gidermek için sert bir tel fırça kullan. Kabloları akü uçlarına yeniden tak ve aracı akü takviyesi ile çalıştır.
  • Varsa pozitif (+) kırmızı koruyucu kapakları çıkar.
 4. Image titled Jump Start a Car Step 5

  4

  Takviye kablolarını aç ve çöz. Akü gibi, takviye kablosunda da muhtemelen kırmızı ve siyah kablolar olacaktır ve bu kablolarda akü uçlarına bağlamak için ağır yük kıskaçları bulunacaktır. Takviye kablolarının kırmızı ve siyah uçlarının aküye bağlandıktan sonra asla birbirine değmediğinden emin olmalısın; bunun olması durumunda ciddi elektrik atlamasına ve/veya araçlardan birinin veya ikisinin birden zarar görmesine neden olabilir.

 5. Image titled Jump Start a Car Step 6

  5

  Takviye kablolarını aşağıda belirtildiği şekilde sıra ile bağla:
  • Kırmızı kıskacın birini boş akünün pozitif (+) ucuna bağla.
  • Diğer kırmızı kıskacı dolu akünün pozitif (+) ucuna bağla.
  • Siyah kıskacın birini dolu akünün negatif (-) ucuna bağla.
  • Diğer siyah kıskacı bozuk arabadaki topraklı bir metal parçasına bağla, tercihen aküden gelen kalın negatif kablonun şasiye bağlandığı cıvataya. Eğer elverişli değilse motora bağlı olan parlak metal ara (boyalı veya yağlı olmayan). Genellikle bir somun, cıvata veya diğer çıkıntılı parlak metaller iş görecektir. İyi bir topraklamaya bağladığında küçük bir parlama görebilirsin. Son çare olarak, boş akünün negatif (-) ucuna bağlayabilirsin, fakat bu durumda aküden çıkan hidrojen gazının tutuşma riski bulunur.
  • Kabloların hiçbirinin hareketli parçalara maruz kalabilecekleri motor bölmesine sarkmadığından emin ol.
 6. Image titled Jump Start a Car Step 7

  6

  Sağlam arabayı çalıştır. Birkaç dakika rölantide çalışmasına izin ver. Motoru çok hızlı çalıştırma, ancak motoru 30 ila 60 saniye boyunca rölantinin biraz üzerinde çalıştır. Bunu, bozuk arabadaki aküyü şarj etmek için yapacaksın, çünkü bozuk arabadaki marş motoru, gerekli akımın çoğunu (100 amperden fazla) kablodan değil bu aküden çekecektir. Piyasadaki takviye kabloları, gerekli akımın geçmesi için üretilmemiştir. Boş pilin şarj edilmesi şarttır. Eğer 30 saniye yetmezse motoru yüksek devirde tutarak 60 saniye boyunca tam olarak şarj etmeyi dene. Akü kabloları ve akü uçları arasında iyi ve temiz bir bağlantı olması önemlidir.

 7. Image titled Jump Start a Car Step 8

  7

  Bozuk aracı çalıştırmayı dene. Eğer çalışmazsa motoru durdur ve son kablonun bağlantısını geçici olarak keserek iyi bir elektrik bağlantısı sağlamak için dört kelepçeden her birini "hafifçe döndür veya kımıldat". Sağlam arabayı tekrar çalıştır. Bozuk aracı çalıştırmayı denemeden önce aküsünün şarj olması için beş dakika daha bekle. Birkaç denemeden sonra bu işe yaramazsa aracın çekilmesi veya akünün değiştirilmesi gerekebilir.

 8. Image titled Jump Start a Car Step 9

  8

  Araba çalışmaya başladığında takviye kablolarını çıkar. Bunu, takıldıkları sıranın "tersi" yönünde yap ve kabloların veya kelepçelerin birbirine dokunmasına (veya motor bölmesine sarkmasına) izin verme.
  • Bozuk arabadaki topraklı metalden siyah kıskacı çıkar.
  • Siyah kıskacı sağlam akünün negatif (-) ucundan çıkar.
  • Kırmızı kıskacı sağlam akünün pozitif (+) ucundan çıkar.
  • Kırmızı kıskacı boş akünün pozitif (+) ucundan çıkar.
  • Varsa pozitif (+) kırmızı koruyucu kapakları yerine yerleştir. Bu kapaklar, akünün yanlışlıkla kısa devre yapmasını önler.
 9. Image titled Jump Start a Car Step 10

  9

  Akü takviyesi yaptığın arabanın motorunu çalışır halde tut. Beş dakika boyunca aracı rölantinin üzerinde çalıştır (ayağınla gaz vererek motoru hafifçe devirlendir) ve ardından durdurmadan önce 20 dakika boyunca rölantide veya rölantinin üzerinde çalıştır. Bu şekilde akü aracı tekrar çalıştırmaya yetecek kadar şarj olmalıdır. Eğer yine çalışmazsa muhtemelen akü bitmiştir veya alternatör ölmek üzeredir.

Yöntem3

Kablo Olmadan (Sadece Manuel Şanzıman)

 1. Image titled Jump Start a Car Step 11

  Aracı bir tepenin üstüne yerleştir veya insanların arabayı itmesini sağla.

 2. Image titled Jump Start a Car Step 12

  Debriyaja tamamen bastır.

 3. Image titled Jump Start a Car Step 13

  Aracı ikinci vitese tak.
 4. Image titled Jump Start a Car Step 14

  4

  Kontağı çevir ama motoru çalıştırma. Bu aynı zamanda ikinci anahtar konum olarak da bilinir. Anahtar yerleştirilir ve bir adım sağa çevrilir. Bir adım daha çevirmek motoru çalıştırır, ki yapmak istediğin şey bu değil.

 5. Image titled Jump Start a Car Step 15

  5

  Freni bırak. Debriyaja basılı tut. Yokuş aşağı kaymaya veya insanların itmesiyle hareket etmeye başlayacaksın.

 6. Image titled Jump Start a Car Step 16

  6

  Arabanın hızı 8 km/saat’e ulaştığında debriyajı hızla bırak. Motor dönmeli ve çalışmalıdır. Olmazsa tekrar debriyaja basıp bırakmayı dene.

İpuçları

 • Önce siyah kabloları ve sonra kırmızı kabloları bağlama. Bunu yaparsan ve yanlışlıkla kırmızı kabloyu aracın şasisine düşürürsen büyük bir kısa devre meydana gelir ve muhtemelen kıskaç şasiye kaynaklanır.
 • Çalışan aracın en az on dakikadan önce ayrılmasına izin verme. Bitmiş akünün bir süre şarj edilmesi gerekir ve bazen tekrar boşalır (özellikle motoru rölantide tutmazsan).
 • Akülerin her zaman aynı yerde olmadığını unutma. Bazı araçlarda akü kaputun altında, bazılarında kabinin arkasında ve bazılarında bagajda bile bulunur.
 • Birçok takviye kablosunda kıskaçların takma sırasını gösteren resimli talimatlar bulunur.
 • Sadece yüksek kaliteli, ağır yük takviye kabloları satın al. Bu, kablo kalınlık ölçerle belirlenir. Gösterge numarası ne kadar düşük olursa iletken de o kadar ağırdır (10’luk bir iletken veya kablo, 8’lik bir kablodan daha küçük veya daha incedir). Kabloyu yalnızca kabloların toplam kalınlığına göre değerlendirme, çünkü çoğu üretici ucuz kabloları bol bir ucuz plastik yalıtım katmanına sahip ince bir iletkenle kaplayarak gizler. Ayrıca, kablo ne kadar uzunsa, telin o kadar kalın olması gerektiğini de unutma.
 • Çoğu otomobilde ve hafif kamyonlarda takviye yaparken elektrik çarpma tehlikesi bulunmaz. Takviye durumunda voltaj yaklaşık 12'dir. 12 voltluk bir elektrik çarpması bir kimseyi öldürmez, ancak bir akünün yanındaki küçük bir kıvılcım ciddi yaralanma veya yanmalara neden olan patlamalara neden olur. Kaza eseri bir kısa devre nedeniyle oluşan kıvılcım, akım veya amperden dolayı büyüktür, voltajdan değil.
 • Vurdurarak çalıştırma yöntemi geri viteste de yapılır. Geri vites dişli düzeneği nedeniyle daha kolay olabilir ve daha düşük hızlar gerektirir. Bu ayrıca, aracın yokuş yukarı park edilmişse ve aracı yukarı itemiyorsan bir alternatif olabilir. 64 km/sa üzerindeki hızlara çıkamadığın sürece otomatik vitesli bir arabayı vurduramazsın, ki bu tavsiye edilmez çünkü elektrikli frenler veya hidrolik direksiyon çalışmayacaktır.
 • Akülerin yakınına ateşle yaklaşma. Aküler, elektrik üreten kimyasal işlemin normal bir yan ürünü olarak hidrojen gazı yayar. Hidrojen gazı oldukça patlayıcıdır.
 • Arabanı uzun süreli park edip uzun süre kullanmadıysan bir alternatör satın almayı düşün. Bunları araba aksesuarları satan mağazalarda bulabilir ve aküyü aracın çalışmasına yetecek kadar şarj etmek için bir AC prizine takabilirsin.
 • Boş bir araç aküsünü iyi durumdaki bir araç aküsünden “şarj etmek” gerekmez. Bu yaygın bir yanılgıdır. Takviye kabloları takılıyken, sağlam araba aküsü sadece bozuk arabayı çalıştırmak için kullanılır, o kadar. Şarj etmek için beklemek gerekmez.

Uyarılar

 • Her zaman yüzünü akülerden olabildiğince uzak tut.
 • Akünün şarj veya deşarj edilmesi sırasında hidrojen gazı meydana gelir ve bu da, belirli koşullarda akünün patlamasına neden olabilir. Bu nedenle iki aküyü (akü uçlarındaki dört kıskacı) birbirine bağlamaktan kaçınmaya çalış. Bunu, birincil yöntem başarısız olduğunda ve uygun güvenlik önlemlerini aldığında son çare olarak kullan. Uzakta durduğundan emin ol. Patlamaya neden olabilecek kıvılcımlar olabilir.
 • Araba aküsüne takılıyken kabloların üzerinden geçme.