Akıllı Telefonların Vücudumuza Yeni Yan Etkisi: ”Boynuz”

Akıllı telefon kullanımının günlük yaşantımızda bir parçamız haline gelmesi, vücudumuzda birtakım değişikliklere neden oluyor. Telefonları tutarken aldığımız şekil vücudumuzun evrilmesine sebep oluyor.

Akıllı Telefonların Vücudumuza Yeni Yan Etkisi: ”Boynuz”
Ücretsiz İlan Sitesi

Akıllı telefon kullanımının günlük yaşantımızda bir parçamız haline gelmesivücudumuzda birtakım değişikliklere neden oluyor. Telefonları tutarken aldığımız şekil vücudumuzun evrilmesine sebep oluyor.

İşte Bilim İnsanları da, akıllı telefonların vücudumuz üzerinde yarattığı değişimleri inceliyor. Yakın zaman önce ulaşılan yeni bulguya ”Boynuz” adını verdiler.

Teknolojik Boyun!

Akıllı telefon kullanımının insanlar üzerinde oluşturduğu, boyun ve sırt duruş bozuklukları nedeni ile ”teknolojik boyun” denilen bir kavram ortaya çıktı. Boynun arkasında duruş bozukluğu ve zayıf eklemlerin sonucunda bir yumru oluştuğu bilim insanları tarafından tespit edildi. Her gün saatlerce sosyal medyada facebookinstagramtwitter gibi mecralarda zaman geçiriyoruz.

Boyun arkasındaki yumrunun belirginleşmesindeki en büyük neden ise akıllı telefon kullanımı. Telefonu tutuş şeklimiz nedeni ile bir evrilme süreci içine giriyoruz ve bilim insanları bu evrilme sürecinde yeni çıkan bir parçaya ”boynuz” adını veriyor.

Bu sağlık sorununu ilk bulan ise Avustralya’da bulunan Coast Üniversitesi’nden iki sağlık bilimi araştırmacısı David Shahar ve Mark Sayer ortaya çıkardı. Bilim İnsanları bu sağlık sorunun boyun duruşunun yanlış konumlandırdığı için olduğunu ve olası en büyük etkenin akıllı telefon kullanımı olduğunu belirtiyor.

Boynuz adı verilen o yumru.

Araştırmaya Göre Gençlerin %41’inde ”Boynuz” Var!

Sunshine Coast Üniversitesi’nden araştırmacılar, genç yetişkinlerin boyunlarının arkasında kemik büyümesi buldular. Araştırma 18 ile 30 genç yetişkin ile gerçekleştirildi. %41’inde ”boynuz” adı verilen yumruya rastlanıldı.

Araştırmaya göre, erkeklerin kemik büyümeleri kadınlardan daha fazla. Araştırmacılar, kemik büyümelerinin büyüklüğünün, küçük yaştan itibaren maruz kalınan duruş bozukluğuna da bağlıyor.