Ahlat Ağacı Filmi Nerede Çekildi?

Türk sinemasının son yıllarda çeşitli türlerde başarılı filmler yaratmasının ardındaki en büyük isimlerden biri kuşkusuz Nuri Bilge Ceylan. Altın Palmiye Ödülü’nü alan Kış Uykusu filminin ardından Nuri Bilge Ceylan bu kez yeni bir film ile beyazperdeye döndü. Cannes Film Festivali’ndeki gösterimi ile adını duyuran film, dakikalarca ayakta

Ahlat Ağacı Filmi Nerede Çekildi?
Ücretsiz İlan Sitesi

Türk sinemasının son yıllarda çeşitli türlerde başarılı filmler yaratmasının ardındaki en büyük isimlerden biri kuşkusuz Nuri Bilge Ceylan. Altın Palmiye Ödülü’nü alan Kış Uykusu filminin ardından Nuri Bilge Ceylan bu kez yeni bir film ile beyazperdeye döndü. Cannes Film Festivali’ndeki gösterimi ile adını duyuran film, dakikalarca ayakta alkışlandı ve global başarı elde eden Türk fimlerine bir yenisi daha eklendi. Çanakkale’nin Yenice ve Çan ilçelerinde çekimleri yapılan film, prömiyerini ise Cannes’da gerçekleştirdi.

Ahlat Ağacı’nın konusu nedir?

Ä°lgili resim

Ahlat Ağacı filmi 20’li yaşlardaki Sinan’ın hikayesini anlatıyor. Üniversiteyi bitirdikten sonra memleketi Çanakkale’ye dönen Sinan, kitabını basmak için yeterli paraya ulaşmaya çalışıyor. Kitabına sponsor aradığı bu süreçte günlerini işsiz geçirirken ailesi ile ilgili sorunlarla da yüzleşiyor.

Geçmişinde olan ve memlekete dönüşü ile tekrar hayatına giren insanlarla yeniden yolları kesişiyor. Sinan’ın kendi ile yüzleşmesine neden olacak bu karşılaşmalar Sinan’ın geçmişle muhasebeye girişmesine de yol açıyor. İçerisinde mizahi unsurlar da bulunduran film, farklı meslekler üzerinden Türkiye’nin geniş bir portresini çiziyor. Ahlat Ağacı filmi, aslında aynı genleri taşıyan fakat kuşak farkı olan dede, baba ve oğlun çekişmesini gözler önüne seriyor.

Ahlat Ağacı oyuncu kadrosu

ahlat ağacı film ile ilgili görsel sonucu

Ahlat Ağacı filminin başarısının arkasında güçlü oyuncu kadrosu yer alıyor. Yazar olma hayali ile memleketine dönen Sinan karakterini Doğu Demirkol canlandırıyor. Mizahi yönü ile bilinen ve sosyal medyada paylaşılan videolar ile ünlenen genç oyuncu, bu uzun filmdeki güçlü rolü başarıyla oynuyor.

ahlat ağacı film ile ilgili görsel sonucu

Çalgı Çengi, Düğün Dernek ve İşler Güçler gibi yapımlar ile tüm Türkiye’de büyük üne kavuşan Murat Cemcir ise İdris karakteri ile seyircilerin karşısına çıkıyor. Süleyman rolü ile Serkan Keskin, Asuman rolü ile Bennu Yıldırımlar, Hatice rolü ile Hazar Ergüçlü de filmde yer alan diğer oyuncular arasında.

Ahlat Ağacı’nın katıldığı festivaller ve aldığı ödüller

ahlat ağacı film ile ilgili görsel sonucu

Yurt içi ve yurt dışında aldığı toplam 66 ödül ile Türk yönetmenler arasında en çok ödül kazanan isim olan Nuri Bilge Ceylan, son filmi Ahlat Ağacı filmi ile henüz bir ödüle kavuşamadı. Daha önce Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ile ödüllendirilen yönetmen bu filminin prömiyerini de aynı festivalde gerçekleştirdi. Cannes Film Festivali’nin ardından geçtiğimiz günlerde Londra Film Festivali’nde de seyirciler ile buluşan Ahlat Ağacı, Avrupa’daki prestijini artırdı. Ahlat Ağacı 91. Akademi Ödülleri’nde Türkiye’nin ülkenin Yabancı Dilde En İyi Film dalındaki Oscar Adayı olarak belirlendi.