Adil Kullanım Kotası 2019 Yılında Kalkıyor

Adil Kullanım Kotası 2019 Yılında Kalkıyor

Adil Kullanım Kotası 2019 Yılında Kalkıyor
Ücretsiz İlan Sitesi

Adil kullanım kotası 2019 yılında kaldırılıyor. Adil kullanım kotasının kaldırılmasıyla birlikte internet kullanıcıları rahat bir nefes alacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan “İnternette uygulanan adil kullanım kotası 2019’da kaldırılacak” dedi. Adil Kullanım Koşulları kapsamında tanımlı olan internet paketlerinde belirlenen AKK değerleri aşıldıktan sonra ay sonuna kadar internet erişim hızınızda kısıtlama oluyordu.

İnternet Erişim Hızında Kısıtlama Meydana Geliyordu

Adil Kullanım Koşulları (AKK) kapsamında tanımlı olan internet paketlerinde belirlenen AKK değerleri aşıldıktan sonra ay sonuna kadar internet erişim hızınızda kısıtlama oluyordu. Bu kısıtlama internet kullanıcılarının korkulu rüyasıydı. Kullanıcılar özgür ve rahatça interneti kullanamıyordu.

2019 Yılında Adil Kullanım Kotası Kalkacak

Bakan müjdeli haberi az önce verdi. 2019’da Adil Kullanım Kotası’nın kalkacağı ve internette kısıtlama olmayacağını duyurdu.

AKK Nedir?

adil kullanım kotası

Adil kullanım kotası, internet kullanıcılarının internet kullanımı esnasında yoğun veri trafiğinden etkilenmemesi için ve oluşabilecek teknik problemleri engellemek amacıyla uygulanan planlanmış uygulamalar bütünüdür.

Adil kullanım kotası dahilinde, kullanıcılar belirli bir limite kadar indirme işlemi uygulayabilir. İzin verilen limitleri dolduğunda ise internet hızında düşüş yaşanır. Örneğin standart olarak 20 mbps hız ile internet kullanan bir kullanıcı, kendi hizmetinde izin verilen 10 GB’lık veri indirme limitini aştığında internet hızı 3 mbps’a düşürülür ve bir sonraki sıfırlanma süresine kadar 3 mbps hız kullanır.

Adil Kullanım Kotası ile Birlikte İnternet Hızı Ne Kadar Yavaşlıyor?

Bu sorumuzun cevabı geçen bir kaç sene öncesine kadar internet kullanıcıları için bir hayli üzücüydü. Tarifenizdeki internet hızınız ne kadar yüksek derecede olursa olsun, adil kullanım kotasını aştığınız takdirde internet kullanım hızınız 1 Mbps gibi günümüz dünyasında bir hayli sıkıntılı bir hıza düşürülüyordu. Ama devlet ve internet sağlayıcıları tarafından yapılan düzenlemeler ile birlikte bu sorun hakkında bazı iyileştirilmeler yapıldı. Şu zamanlarda internet hızı en fazla 3 Mbps seviyesine kadar düşürülebiliyor.

2019 yılında kalkacak fakat fiyat tarifelerinde ne gibi değişiklikler olacak merak konusu oldu. Lakin kullanıcıların artık rahat ve hızlı bir internet kullanacağı kesinleşti.